Bp Galbas: I etap synodu "każdemu da możliwość wypowiedzenia się"

Pierwszy etap synodu biskupów będzie dobrą okazją do tego, by spotkały się i wysłuchały różne środowiska Kościoła w Polsce – powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich bp Adrian Galbas.
Bp Adrian Galbas Bp Galbas: I etap synodu
Bp Adrian Galbas / yt print screen/Archidiecezja Łódzka

Synod biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" zostanie uroczyście rozpoczęty 9 października 2021 r. w Rzymie, a następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym. Zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 r.

Bp Adrian Galbas, forma synodu zaproponowana przez papieża Franciszka różni się od znanych dotychczas. Papież zaproponował wydłużenie synodu o etap konsultacji, który ma odbywać się w każdym Kościele lokalnym i w każdej wspólnocie parafialnej.

"Chodzi o to, żeby każdemu dać możliwość wypowiedzenia się i poczucie, że zostanie wysłuchany. Ojciec Święty zwraca szczególnie uwagę na to, by dać taką możliwość tym, którzy czują się w Kościele zmarginalizowani i wykluczeni" – zaznaczył.

Według hierarchy w syntezach, które powstaną po konsultacjach, powinien zostać podkreślony głos mniejszości. Dodał, że w dokumencie przygotowawczym synodu autorzy wskazali na potrzebę wsłuchania się m.in. w głos kobiet, które mogą czuć się w Kościele niewysłuchane.

"To ważny punkt, że w tych spotkaniach synodalnych powinniśmy bardzo uważnie słuchać tego, co mają do powiedzenia kobiety, zachęcać je do wypowiedzenie swojego zdania. Być może wynika to z przekonania, że niestety od lat rola kobiet jest za słabo obecna w Kościele" – stwierdził.

Bp Galbas poinformował, że konferencje episkopatów otrzymały czas do połowy kwietnia 2022 r., aby zakończyć fazę konsultacji diecezjalnych. Wyjaśnił, że spotkania będą odbywać się w bardzo szerokiej formule zarówno bezpośrednio, jak i online.

"W diecezji ełckiej utworzyliśmy skrzynkę mailową po to, by dać możliwość wypowiedzenia się tym, którzy być może na spotkaniach nie będą mieli śmiałości, aby podzielić się swoimi uwagami. Adres ten zostanie uruchomiony 17 października" – podkreślił.

Bp Galbas wyjaśnił, że szczegóły organizacji diecezjalnej fazy synodu w Polsce zostaną ustalone na spotkaniu biskupów w najbliższy poniedziałek w formule online.

"Każdy biskup powoła osobę odpowiedzialną w diecezji za organizację synodu, która będzie odpowiedzialna za mobilizację proboszczów i duchownych do organizacji spotkań. Bo jeżeli natrafimy tu na opór, to wielkie zamierzenie synodu może się nie powieść" – ocenił.

Bp Galbas przyznał, że niektórzy obawiają się, że synod doprowadzi do demokratyzacji Kościoła. Tymczasem – zdaniem hierarchy – zostało wyraźnie podkreślone, że synod nie zmieni struktury Kościoła, która jest hierarchiczna.

"Wiadomo, kto w Kościele sprawuje władzę i o tym nie rozmawiamy. Podczas synodu będziemy rozmawiać o sposobie sprawowania tej władzy i o tym, czy można tutaj coś zmienić" – mówił.

Wyjaśnił, że synod ma służyć "wsłuchaniu się w to, co Duch Święty mówi w każdym z nas i wsłuchaniu się w siebie nawzajem, aby osoby decyzyjne w Kościele mogły podjąć decyzje, które nie będą wynikiem rozeznania w wąskim gronie, tylko w gronie całej wspólnoty Kościoła".

Zdaniem biskupa Galbasa proces synodalny jest dobrą okazją do tego, aby spotkały się i wzajemnie wysłuchały różne środowiska Kościoła w Polsce.

"Mam nadzieję, że zrozumiemy to, że polifoniczność Kościoła w Polsce to nie jest żadna wada. Że to dobrze, iż ktoś formuje się w takiej wspólnocie, a ktoś drugi w innej. Szkoda czasu i energii na wewnątrzkatolickie naparzanki, bo można tę energię – tak jak wzywa do tego papież Franciszek – poświęcić na wspólną drogę" – zaznaczył.

Zastrzegł, że nie jest istotne, w jakiej formie przeżywamy wiarę, jeśli idziemy razem.

"Wróg, jeśli jest, jest gdzie indziej, a na pewno nie między nami. Patrząc na to, ile jest niezgody wewnątrz samego Kościoła katolickiego w Polsce, myślę, że trzeba budzić w sobie ducha nadziei. Mam nadzieję, że synod trochę nam w tym pomoże" – podkreślił bp Galbas.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim "Apostolica sollicitudo", wydanym 15 września 1965 r. przez papieża Pawła VI. Jest on organem świadczącym pomoc Najwyższemu Pasterzowi Kościoła. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.

 

Iwona Żurek

 


 

POLECANE
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO] z ostatniej chwili
Setki strażaków walczą z ogniem w Biebrzańskim Parku Narodowym. Spłonęło już ponad 60 hektarów [WIDEO]

Ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Ogień wybuchł na styku powiatów augustowskiego i monieckiego, w okolicach wsi Kopytkowo. W akcji biorą też udział śmigłowce i samolot gaśniczy.

TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski z ostatniej chwili
TVN: Zużyte niemieckie panele fotowoltaiczne, zamiast do recyclingu, trafiają do Polski

Tysiące ton starych paneli fotowoltaicznych wjeżdża do Polski z Niemiec. Nadają się do utylizacji, ale Polacy je biorą za darmo. Są sprzedawane na rynku wtórnym jako tanie zamienniki, ale szybko trafiają na śmietnik – donoszą dziennikarze „Superwizjera” TVN24.

Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla z ostatniej chwili
Wielkanocne zawieszenie broni na Ukrainie. Jest nowy komunikat Kremla

Prezydent Rosji Władimir Putin nie wydał rozkazu przedłużenia wielkanocnego zawieszenia broni w Ukrainie – podał w niedzielę Reuters, powołując się na oświadczenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. Rozejm ma obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek.

Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb z ostatniej chwili
Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb

W minionym tygodniu odkryto próbę przemytu dwóch osób w południowej Brandenburgii. Kierowca pojazdu wylegitymował się polskim dokumentem pobytowym – informuje w komunikacie niemiecka policja.

Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa Wiadomości
Dantejskie sceny w Jerozolimie. Chrześcijanie przedarli się pod Grób Chrystusa

Wg doniesień zagranicznych mediów, izraelska policja w Wielką Sobotę blokowała wiernym dostęp do Bazyli Grobu Pańskiego. Z nagrań udostępnionych w mediach społecznościowych wynika jednak, że ostatecznie chrześcijanie licznie przedostali się pod grób Jezusa Chrystusa.

Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza Wiadomości
Załamanie pogody w Poniedziałek Wielkanocny? Oto najnowsza prognoza

W niedzielę i poniedziałek temperatura wyniesie do 24 st. C. W Śmigus-dyngus na północy kraju wystąpią opady deszczu, a na zachodzie burze. W czasie burz porywy wiatru wyniosą do 60 km/h - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Kowalczuk.

Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia polityka
Nieoficjalnie: Wściekłość w sztabie Trzaskowskiego. Na celowniku Hołownia

Jak donosi w niedzielę Onet.pl, w sztabie Rafała Trzaskowskiego panuje wściekłość na Szymona Hołownię. Marszałek Sejmu zjawiając się na debacie w Telewizji Republika rzucił piach w tryby kampanii kandydata KO i odmienił dynamikę kampanii. 

Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii z ostatniej chwili
Rosyjskie prowokacje nad Morzem Bałtyckim. Jest reakcja Wielkiej Brytanii

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w niedzielę, że dwa brytyjskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim w pobliżu przestrzeni powietrznej sojuszu NATO. Do dwóch odrębnych zdarzeń doszło we wtorek i czwartek.

Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony z ostatniej chwili
Jest komunikat ws. kontuzji Roberta Lewandowskiego. Złe wieści z Barcelony

Barcelona w niedzielnym komunikacie przekazała, że Robert Lewandowski doznał kontuzji mięśnia uda. Klub nie podał, jak długo polski piłkarz nie będzie zdolny do gry, ale hiszpańskie media szacują, że leczenie potrwa około trzech tygodni. Oznacza to, że Lewandowski przegapi finał Pucharu Króla z Realem Madryt i przynajmniej jeden z półfinałowych meczów Ligi Mistrzów z Interem Mediolan.

Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią Wiadomości
Karol Nawrocki: Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią

- Wielkanoc to czas nadziei i zwycięstwa życia nad śmiercią - powiedział obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, składając wraz z małżonką życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych.

REKLAMA

Bp Galbas: I etap synodu "każdemu da możliwość wypowiedzenia się"

Pierwszy etap synodu biskupów będzie dobrą okazją do tego, by spotkały się i wysłuchały różne środowiska Kościoła w Polsce – powiedział PAP przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich bp Adrian Galbas.
Bp Adrian Galbas Bp Galbas: I etap synodu
Bp Adrian Galbas / yt print screen/Archidiecezja Łódzka

Synod biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" zostanie uroczyście rozpoczęty 9 października 2021 r. w Rzymie, a następnie 17 października w każdym Kościele partykularnym. Zakończy się zgromadzeniem w Rzymie w 2023 r.

Bp Adrian Galbas, forma synodu zaproponowana przez papieża Franciszka różni się od znanych dotychczas. Papież zaproponował wydłużenie synodu o etap konsultacji, który ma odbywać się w każdym Kościele lokalnym i w każdej wspólnocie parafialnej.

"Chodzi o to, żeby każdemu dać możliwość wypowiedzenia się i poczucie, że zostanie wysłuchany. Ojciec Święty zwraca szczególnie uwagę na to, by dać taką możliwość tym, którzy czują się w Kościele zmarginalizowani i wykluczeni" – zaznaczył.

Według hierarchy w syntezach, które powstaną po konsultacjach, powinien zostać podkreślony głos mniejszości. Dodał, że w dokumencie przygotowawczym synodu autorzy wskazali na potrzebę wsłuchania się m.in. w głos kobiet, które mogą czuć się w Kościele niewysłuchane.

"To ważny punkt, że w tych spotkaniach synodalnych powinniśmy bardzo uważnie słuchać tego, co mają do powiedzenia kobiety, zachęcać je do wypowiedzenie swojego zdania. Być może wynika to z przekonania, że niestety od lat rola kobiet jest za słabo obecna w Kościele" – stwierdził.

Bp Galbas poinformował, że konferencje episkopatów otrzymały czas do połowy kwietnia 2022 r., aby zakończyć fazę konsultacji diecezjalnych. Wyjaśnił, że spotkania będą odbywać się w bardzo szerokiej formule zarówno bezpośrednio, jak i online.

"W diecezji ełckiej utworzyliśmy skrzynkę mailową po to, by dać możliwość wypowiedzenia się tym, którzy być może na spotkaniach nie będą mieli śmiałości, aby podzielić się swoimi uwagami. Adres ten zostanie uruchomiony 17 października" – podkreślił.

Bp Galbas wyjaśnił, że szczegóły organizacji diecezjalnej fazy synodu w Polsce zostaną ustalone na spotkaniu biskupów w najbliższy poniedziałek w formule online.

"Każdy biskup powoła osobę odpowiedzialną w diecezji za organizację synodu, która będzie odpowiedzialna za mobilizację proboszczów i duchownych do organizacji spotkań. Bo jeżeli natrafimy tu na opór, to wielkie zamierzenie synodu może się nie powieść" – ocenił.

Bp Galbas przyznał, że niektórzy obawiają się, że synod doprowadzi do demokratyzacji Kościoła. Tymczasem – zdaniem hierarchy – zostało wyraźnie podkreślone, że synod nie zmieni struktury Kościoła, która jest hierarchiczna.

"Wiadomo, kto w Kościele sprawuje władzę i o tym nie rozmawiamy. Podczas synodu będziemy rozmawiać o sposobie sprawowania tej władzy i o tym, czy można tutaj coś zmienić" – mówił.

Wyjaśnił, że synod ma służyć "wsłuchaniu się w to, co Duch Święty mówi w każdym z nas i wsłuchaniu się w siebie nawzajem, aby osoby decyzyjne w Kościele mogły podjąć decyzje, które nie będą wynikiem rozeznania w wąskim gronie, tylko w gronie całej wspólnoty Kościoła".

Zdaniem biskupa Galbasa proces synodalny jest dobrą okazją do tego, aby spotkały się i wzajemnie wysłuchały różne środowiska Kościoła w Polsce.

"Mam nadzieję, że zrozumiemy to, że polifoniczność Kościoła w Polsce to nie jest żadna wada. Że to dobrze, iż ktoś formuje się w takiej wspólnocie, a ktoś drugi w innej. Szkoda czasu i energii na wewnątrzkatolickie naparzanki, bo można tę energię – tak jak wzywa do tego papież Franciszek – poświęcić na wspólną drogę" – zaznaczył.

Zastrzegł, że nie jest istotne, w jakiej formie przeżywamy wiarę, jeśli idziemy razem.

"Wróg, jeśli jest, jest gdzie indziej, a na pewno nie między nami. Patrząc na to, ile jest niezgody wewnątrz samego Kościoła katolickiego w Polsce, myślę, że trzeba budzić w sobie ducha nadziei. Mam nadzieję, że synod trochę nam w tym pomoże" – podkreślił bp Galbas.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Został powołany do życia pismem papieskim "Apostolica sollicitudo", wydanym 15 września 1965 r. przez papieża Pawła VI. Jest on organem świadczącym pomoc Najwyższemu Pasterzowi Kościoła. Do papieża należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.

 

Iwona Żurek

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe