IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia

Tęsknisz za smartfonem, który można obsługiwać jedną ręką? To znak, że iPhone 13 mini jest propozycją dla ciebie. To najmniejszy spośród nowych telefonów w portfolio Apple'a. Model ten ujrzał światło dzienne po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku i już od pierwszych chwil zaczął przekonywać nieprzekonanych. Dlaczego? Jak prezentuje się na tle innych smartfonów Apple? Na jakie ciekawe funkcjonalności warto zwrócić uwagę?
 IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia
/ fot. unsplash.com

Artykuł Sponsorowany

 

1. Apple iPhone 13 mini - wygląd

2. Apple iPhone 13 mini - aparat

3. Głośniki

4. Bateria

5. Jak działa system?

Apple iPhone 13 mini to kolejna nowinka w portfolio znanej i cenionej marki. Wcześniej swój debiut miały: iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Apple iPhone 13 mini - wygląd

Dla miłośników smartfonów Apple'a odpakowanie nowego urządzenia jest momentem szczególnym, dlatego omawianie wyglądu urządzenia warto rozpocząć właśnie od tego momentu. Tymczasem jakichkolwiek fajerwerków tu brak. Największą zmianą jest zmiana zabezpieczeń pudełka na bardziej ekologiczne - zamiast foliowej owijki zastosowano tu papierowe tasiemki. W zestawie znajduje się smartfon, kabel, igła, naklejka oraz dokumentacja sprzętu.

IPhone 13 mini jest naprawdę mini. Osoby nie przyzwyczajone do takich gabarytów często odczuwają w pierwszej chwili niepokój, jednak nie trzeba bać się nowych wrażeń. Smartfon doskonale leży w dłoni, a ciekawe, eleganckie kolory łatwo dopasować do każdego stylu. Apple, jak zwykle, prezentuje dobry i klasyczny smak.

Warto podkreślić, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Apple zmniejszyło wcięcie w ekranie o około 20%. Taki zabieg miał na celu poprawienie estetyki telefonu. Skierowany w dół notch poprawił komfort niektórych materiałów wideo, współpracując z ekranem kinowym. Duże znaczenie ma tu także wydajny wyświetlacz OLED.

Apple iPhone 13 mini - aparat

Jeszcze przed premierą wiele pytań dotyczyło aparatu zastosowanego w najnowszym modelu. Do najważniejszych jego zalet zalicza się:

  • obiektyw ultraszerokokątny i obiektyw szerokokątny,
  • system aparatów Truedepth,
  • wiele trybów, między innymi precyzyjny tryb portretowy i tryb nocny,
  • szereg ekspozycji pikseli,
  • filtr kontrastowy uwydatnia cienie i doświetlenia.

Nowy aparat został zaprojektowany w taki sposób, by przesuwając obiektywy bez problemu uchwycić szerszy kadr. Charakterystycznym elementem na obudowie jest wyspa na aparaty. Dwa obiektywy umieszczono po skosie, co pozwoliło uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sama wyspa, mimo że urządzenie jest naprawdę mini, nie przytłacza jego wzornictwa swoją wielkością. Wydaje się więc, że wszystkie proporcje zostały zachowane.

Głośniki

Miniaturowy wyświetlacz tego modelu iPhone'a raczej nie pozwoli cieszyć się standardem kinowym w oglądaniu filmów i seriali. Kinomani mogą więc być niepocieszeni. Tymczasem wręcz przeciwne uczucia powinny towarzyszyć melomanom. Wbudowane głośniki, mimo kompaktowej formy, sprawiają, że ten niewielki telefon jawi się jako jeden z najlepszych smartfonów muzycznych dostępnych w tej chwili na rynku.

Bateria

Wiele obaw przed premierą wiązało się z kwestią żywotności baterii iPhone'a mini. Już po tym, gdy telefon ujrzał światło dziennie, przeprowadzono szereg testów w tym zakresie. Okazuje się, że zainstalowana w tym modelu bateria pozwala utrzymać telefon bez ładowarki na włączonym wyświetlaczu przez około 5 godzin. Jak na tak niewielki akumulator, to całkiem niezły wynik. Oznacza, że użytkownik powinien móc spędzić jeden dzień z telefonem bez konieczności martwienia się o dostęp do prądu.

Prawdopodobnie jednak poważniejsze obciążenie smartfona wymagającymi zadaniami, na przykład robieniem dużej ilości zdjęć, nagrywaniem wielu filmów czy graniem w gry, będzie wiązało się z koniecznością uruchamiania ładowarki lub korzystania z powerbanku w ciągu dnia. Jeżeli dane urządzenie działa oszczędniej, pewnie będzie można liczyć na większą swobodę w tym zakresie.

Jak działa system?

Odpowiedzi na pytania o stabilność i szybkość systemu operacyjnego zwykle udzielane są po dłuższym użytkowaniu, jednak można z góry domyślać się, że w przypadku Apple'a nie będzie to szczególnym problemem. Nigdy wcześniej przecież do firmy nie można było mieć zastrzeżeń. Jeżeli natomiast pojawią się jakiekolwiek błędy i niedociągnięcia w działaniu, szybko zostanie to załatane aktualizacjami. Pierwsze recenzje są korzystne, jednak na rzetelne opinie z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na plus należy zaliczyć szczegóły, w tym drobne modyfikacje interfejsu, na przykład przeniesienie paska adresu w przeglądarce na dół ekranu. Przy tak małym modelu jest to szczególnie istotne dla wygodnej obsługi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o technologii 5G i jej odpowiednim skorelowaniu z nowym smartfonem Apple'a. Okazuje się, że 5G działa, choć jeszcze nie tak, jak wszyscy życzyliby sobie tego. Niewiele w tym jednak winy samego producenta.

Kluczem jest konfiguracja sieci przez operatorów. Ponieważ nie ma jeszcze możliwości skorzystania z docelowych częstotliwości, dostawcy (oprócz operatora sieci Plus) korzystają z części pasma przeznaczonego dotychczas dla 4G. Zanim więc nie zostanie wdrożone szersze pasmo, trudno spodziewać się czegoś więcej - i to niezależnie od modelu smartfona.


 

POLECANE
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni Wiadomości
Ewakuacja pasażerów samolotu na lotnisku na Majorce. Są ranni

Sześć osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca; wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Harry został wychłostany. Burza w Pałacu Buckingham Wiadomości
"Harry został wychłostany". Burza w Pałacu Buckingham

Meghan Markle znów znalazła się w centrum medialnych doniesień. Tym razem chodzi o jej życie w brytyjskiej rodzinie królewskiej, a dokładniej o trudności z zaakceptowaniem pozycji, jaką zajęła po ślubie z księciem Harrym.

Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował z ostatniej chwili
Inwestycja warta miliardy. Polski gigant zdecydował

KGHM Polska Miedź S.A. wybuduje trzy nowe szyby górnicze na terenie Zagłębia Miedziowego. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozpoczęciu prac w zakresie rozpoznania geologiczno-hydrogeologicznego dla projektów: GG-2 "Odra", Retków oraz Gaworzyce.

REKLAMA

IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia

Tęsknisz za smartfonem, który można obsługiwać jedną ręką? To znak, że iPhone 13 mini jest propozycją dla ciebie. To najmniejszy spośród nowych telefonów w portfolio Apple'a. Model ten ujrzał światło dzienne po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku i już od pierwszych chwil zaczął przekonywać nieprzekonanych. Dlaczego? Jak prezentuje się na tle innych smartfonów Apple? Na jakie ciekawe funkcjonalności warto zwrócić uwagę?
 IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia
/ fot. unsplash.com

Artykuł Sponsorowany

 

1. Apple iPhone 13 mini - wygląd

2. Apple iPhone 13 mini - aparat

3. Głośniki

4. Bateria

5. Jak działa system?

Apple iPhone 13 mini to kolejna nowinka w portfolio znanej i cenionej marki. Wcześniej swój debiut miały: iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Apple iPhone 13 mini - wygląd

Dla miłośników smartfonów Apple'a odpakowanie nowego urządzenia jest momentem szczególnym, dlatego omawianie wyglądu urządzenia warto rozpocząć właśnie od tego momentu. Tymczasem jakichkolwiek fajerwerków tu brak. Największą zmianą jest zmiana zabezpieczeń pudełka na bardziej ekologiczne - zamiast foliowej owijki zastosowano tu papierowe tasiemki. W zestawie znajduje się smartfon, kabel, igła, naklejka oraz dokumentacja sprzętu.

IPhone 13 mini jest naprawdę mini. Osoby nie przyzwyczajone do takich gabarytów często odczuwają w pierwszej chwili niepokój, jednak nie trzeba bać się nowych wrażeń. Smartfon doskonale leży w dłoni, a ciekawe, eleganckie kolory łatwo dopasować do każdego stylu. Apple, jak zwykle, prezentuje dobry i klasyczny smak.

Warto podkreślić, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Apple zmniejszyło wcięcie w ekranie o około 20%. Taki zabieg miał na celu poprawienie estetyki telefonu. Skierowany w dół notch poprawił komfort niektórych materiałów wideo, współpracując z ekranem kinowym. Duże znaczenie ma tu także wydajny wyświetlacz OLED.

Apple iPhone 13 mini - aparat

Jeszcze przed premierą wiele pytań dotyczyło aparatu zastosowanego w najnowszym modelu. Do najważniejszych jego zalet zalicza się:

  • obiektyw ultraszerokokątny i obiektyw szerokokątny,
  • system aparatów Truedepth,
  • wiele trybów, między innymi precyzyjny tryb portretowy i tryb nocny,
  • szereg ekspozycji pikseli,
  • filtr kontrastowy uwydatnia cienie i doświetlenia.

Nowy aparat został zaprojektowany w taki sposób, by przesuwając obiektywy bez problemu uchwycić szerszy kadr. Charakterystycznym elementem na obudowie jest wyspa na aparaty. Dwa obiektywy umieszczono po skosie, co pozwoliło uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sama wyspa, mimo że urządzenie jest naprawdę mini, nie przytłacza jego wzornictwa swoją wielkością. Wydaje się więc, że wszystkie proporcje zostały zachowane.

Głośniki

Miniaturowy wyświetlacz tego modelu iPhone'a raczej nie pozwoli cieszyć się standardem kinowym w oglądaniu filmów i seriali. Kinomani mogą więc być niepocieszeni. Tymczasem wręcz przeciwne uczucia powinny towarzyszyć melomanom. Wbudowane głośniki, mimo kompaktowej formy, sprawiają, że ten niewielki telefon jawi się jako jeden z najlepszych smartfonów muzycznych dostępnych w tej chwili na rynku.

Bateria

Wiele obaw przed premierą wiązało się z kwestią żywotności baterii iPhone'a mini. Już po tym, gdy telefon ujrzał światło dziennie, przeprowadzono szereg testów w tym zakresie. Okazuje się, że zainstalowana w tym modelu bateria pozwala utrzymać telefon bez ładowarki na włączonym wyświetlaczu przez około 5 godzin. Jak na tak niewielki akumulator, to całkiem niezły wynik. Oznacza, że użytkownik powinien móc spędzić jeden dzień z telefonem bez konieczności martwienia się o dostęp do prądu.

Prawdopodobnie jednak poważniejsze obciążenie smartfona wymagającymi zadaniami, na przykład robieniem dużej ilości zdjęć, nagrywaniem wielu filmów czy graniem w gry, będzie wiązało się z koniecznością uruchamiania ładowarki lub korzystania z powerbanku w ciągu dnia. Jeżeli dane urządzenie działa oszczędniej, pewnie będzie można liczyć na większą swobodę w tym zakresie.

Jak działa system?

Odpowiedzi na pytania o stabilność i szybkość systemu operacyjnego zwykle udzielane są po dłuższym użytkowaniu, jednak można z góry domyślać się, że w przypadku Apple'a nie będzie to szczególnym problemem. Nigdy wcześniej przecież do firmy nie można było mieć zastrzeżeń. Jeżeli natomiast pojawią się jakiekolwiek błędy i niedociągnięcia w działaniu, szybko zostanie to załatane aktualizacjami. Pierwsze recenzje są korzystne, jednak na rzetelne opinie z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na plus należy zaliczyć szczegóły, w tym drobne modyfikacje interfejsu, na przykład przeniesienie paska adresu w przeglądarce na dół ekranu. Przy tak małym modelu jest to szczególnie istotne dla wygodnej obsługi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o technologii 5G i jej odpowiednim skorelowaniu z nowym smartfonem Apple'a. Okazuje się, że 5G działa, choć jeszcze nie tak, jak wszyscy życzyliby sobie tego. Niewiele w tym jednak winy samego producenta.

Kluczem jest konfiguracja sieci przez operatorów. Ponieważ nie ma jeszcze możliwości skorzystania z docelowych częstotliwości, dostawcy (oprócz operatora sieci Plus) korzystają z części pasma przeznaczonego dotychczas dla 4G. Zanim więc nie zostanie wdrożone szersze pasmo, trudno spodziewać się czegoś więcej - i to niezależnie od modelu smartfona.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe