IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia

Tęsknisz za smartfonem, który można obsługiwać jedną ręką? To znak, że iPhone 13 mini jest propozycją dla ciebie. To najmniejszy spośród nowych telefonów w portfolio Apple'a. Model ten ujrzał światło dzienne po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku i już od pierwszych chwil zaczął przekonywać nieprzekonanych. Dlaczego? Jak prezentuje się na tle innych smartfonów Apple? Na jakie ciekawe funkcjonalności warto zwrócić uwagę?
 IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia
/ fot. unsplash.com

Artykuł Sponsorowany

 

1. Apple iPhone 13 mini - wygląd

2. Apple iPhone 13 mini - aparat

3. Głośniki

4. Bateria

5. Jak działa system?

Apple iPhone 13 mini to kolejna nowinka w portfolio znanej i cenionej marki. Wcześniej swój debiut miały: iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Apple iPhone 13 mini - wygląd

Dla miłośników smartfonów Apple'a odpakowanie nowego urządzenia jest momentem szczególnym, dlatego omawianie wyglądu urządzenia warto rozpocząć właśnie od tego momentu. Tymczasem jakichkolwiek fajerwerków tu brak. Największą zmianą jest zmiana zabezpieczeń pudełka na bardziej ekologiczne - zamiast foliowej owijki zastosowano tu papierowe tasiemki. W zestawie znajduje się smartfon, kabel, igła, naklejka oraz dokumentacja sprzętu.

IPhone 13 mini jest naprawdę mini. Osoby nie przyzwyczajone do takich gabarytów często odczuwają w pierwszej chwili niepokój, jednak nie trzeba bać się nowych wrażeń. Smartfon doskonale leży w dłoni, a ciekawe, eleganckie kolory łatwo dopasować do każdego stylu. Apple, jak zwykle, prezentuje dobry i klasyczny smak.

Warto podkreślić, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Apple zmniejszyło wcięcie w ekranie o około 20%. Taki zabieg miał na celu poprawienie estetyki telefonu. Skierowany w dół notch poprawił komfort niektórych materiałów wideo, współpracując z ekranem kinowym. Duże znaczenie ma tu także wydajny wyświetlacz OLED.

Apple iPhone 13 mini - aparat

Jeszcze przed premierą wiele pytań dotyczyło aparatu zastosowanego w najnowszym modelu. Do najważniejszych jego zalet zalicza się:

  • obiektyw ultraszerokokątny i obiektyw szerokokątny,
  • system aparatów Truedepth,
  • wiele trybów, między innymi precyzyjny tryb portretowy i tryb nocny,
  • szereg ekspozycji pikseli,
  • filtr kontrastowy uwydatnia cienie i doświetlenia.

Nowy aparat został zaprojektowany w taki sposób, by przesuwając obiektywy bez problemu uchwycić szerszy kadr. Charakterystycznym elementem na obudowie jest wyspa na aparaty. Dwa obiektywy umieszczono po skosie, co pozwoliło uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sama wyspa, mimo że urządzenie jest naprawdę mini, nie przytłacza jego wzornictwa swoją wielkością. Wydaje się więc, że wszystkie proporcje zostały zachowane.

Głośniki

Miniaturowy wyświetlacz tego modelu iPhone'a raczej nie pozwoli cieszyć się standardem kinowym w oglądaniu filmów i seriali. Kinomani mogą więc być niepocieszeni. Tymczasem wręcz przeciwne uczucia powinny towarzyszyć melomanom. Wbudowane głośniki, mimo kompaktowej formy, sprawiają, że ten niewielki telefon jawi się jako jeden z najlepszych smartfonów muzycznych dostępnych w tej chwili na rynku.

Bateria

Wiele obaw przed premierą wiązało się z kwestią żywotności baterii iPhone'a mini. Już po tym, gdy telefon ujrzał światło dziennie, przeprowadzono szereg testów w tym zakresie. Okazuje się, że zainstalowana w tym modelu bateria pozwala utrzymać telefon bez ładowarki na włączonym wyświetlaczu przez około 5 godzin. Jak na tak niewielki akumulator, to całkiem niezły wynik. Oznacza, że użytkownik powinien móc spędzić jeden dzień z telefonem bez konieczności martwienia się o dostęp do prądu.

Prawdopodobnie jednak poważniejsze obciążenie smartfona wymagającymi zadaniami, na przykład robieniem dużej ilości zdjęć, nagrywaniem wielu filmów czy graniem w gry, będzie wiązało się z koniecznością uruchamiania ładowarki lub korzystania z powerbanku w ciągu dnia. Jeżeli dane urządzenie działa oszczędniej, pewnie będzie można liczyć na większą swobodę w tym zakresie.

Jak działa system?

Odpowiedzi na pytania o stabilność i szybkość systemu operacyjnego zwykle udzielane są po dłuższym użytkowaniu, jednak można z góry domyślać się, że w przypadku Apple'a nie będzie to szczególnym problemem. Nigdy wcześniej przecież do firmy nie można było mieć zastrzeżeń. Jeżeli natomiast pojawią się jakiekolwiek błędy i niedociągnięcia w działaniu, szybko zostanie to załatane aktualizacjami. Pierwsze recenzje są korzystne, jednak na rzetelne opinie z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na plus należy zaliczyć szczegóły, w tym drobne modyfikacje interfejsu, na przykład przeniesienie paska adresu w przeglądarce na dół ekranu. Przy tak małym modelu jest to szczególnie istotne dla wygodnej obsługi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o technologii 5G i jej odpowiednim skorelowaniu z nowym smartfonem Apple'a. Okazuje się, że 5G działa, choć jeszcze nie tak, jak wszyscy życzyliby sobie tego. Niewiele w tym jednak winy samego producenta.

Kluczem jest konfiguracja sieci przez operatorów. Ponieważ nie ma jeszcze możliwości skorzystania z docelowych częstotliwości, dostawcy (oprócz operatora sieci Plus) korzystają z części pasma przeznaczonego dotychczas dla 4G. Zanim więc nie zostanie wdrożone szersze pasmo, trudno spodziewać się czegoś więcej - i to niezależnie od modelu smartfona.


 

POLECANE
Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy z ostatniej chwili
Ordynarny fake news ws. Karola Nawrockiego. Będą pozwy

Na platformie X zaczęło krążyć zdjęcie z trójką hajlujących młodych mężczyzn; fotografię podpisano stwierdzeniem, że jeden z nich to potencjalny kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki. Jest to oczywiście nieprawda i jak poinformował rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz, w sprawie zostaną złożone pozwy.

Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci euforia z ostatniej chwili
Roksana Węgiel ogłosiła radosną nowinę. W sieci euforia

Znana polska wokalistka Roksana Węgiel ogłosiła w mediach społecznościowych wspaniałą wiadomość. Fani artystki są zachwyceni.

Klub KO złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy Tak dla CPK z ostatniej chwili
Klub KO złożył wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla CPK"

Jak poinformował prezes stowarzyszenia "Tak dla CPK" Maciej Wilk, klub Koalicji Obywatelskiej złożył w Sejmie wniosek o odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy "Tak dla CPK". Projekt zobowiązuje władze publiczne do realizacji inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Najnowszy sondaż. Potężny wzrost poparcia dla PiS i fatalna sytuacja Trzeciej Drogi z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż. Potężny wzrost poparcia dla PiS i fatalna sytuacja Trzeciej Drogi

Olbrzymi wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, spadek Koalicji Obywatelskiej i bardzo zła sytuacja Trzeciej Drogi to wnioski z badania CBOS, który ośrodek opublikował w piątek. 

Król przegrywa tę walkę. Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
"Król przegrywa tę walkę". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Z Pałacu Buckingham znów płyną niepokojące wieści. Tym razem chodzi o króla Karola, który od niemal roku zmaga się z chorobą nowotworową.

Decyzja rządu ws. umowy UE–Mercosur. Kosiniak-Kamysz zabiera głos Wiadomości
Decyzja rządu ws. umowy UE–Mercosur. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

– Polska nie poprze umowy UE–Mercosur; taką uchwałę chcemy przyjąć na najbliższym posiedzeniu rządu – poinformował w piątek w Bratysławie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że rozmawiał o bezpieczeństwie żywnościowym ze swoim słowackim odpowiednikiem Robertem Kaliniakiem.

Strefa Schengen się poszerzy z ostatniej chwili
Strefa Schengen się poszerzy

W piątek w Budapeszcie Austria wyraziła zgodę na pełne przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen.

REKLAMA

IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia

Tęsknisz za smartfonem, który można obsługiwać jedną ręką? To znak, że iPhone 13 mini jest propozycją dla ciebie. To najmniejszy spośród nowych telefonów w portfolio Apple'a. Model ten ujrzał światło dzienne po raz pierwszy we wrześniu 2021 roku i już od pierwszych chwil zaczął przekonywać nieprzekonanych. Dlaczego? Jak prezentuje się na tle innych smartfonów Apple? Na jakie ciekawe funkcjonalności warto zwrócić uwagę?
 IPhone 13 mini - pierwsze wrażenia
/ fot. unsplash.com

Artykuł Sponsorowany

 

1. Apple iPhone 13 mini - wygląd

2. Apple iPhone 13 mini - aparat

3. Głośniki

4. Bateria

5. Jak działa system?

Apple iPhone 13 mini to kolejna nowinka w portfolio znanej i cenionej marki. Wcześniej swój debiut miały: iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max.

Apple iPhone 13 mini - wygląd

Dla miłośników smartfonów Apple'a odpakowanie nowego urządzenia jest momentem szczególnym, dlatego omawianie wyglądu urządzenia warto rozpocząć właśnie od tego momentu. Tymczasem jakichkolwiek fajerwerków tu brak. Największą zmianą jest zmiana zabezpieczeń pudełka na bardziej ekologiczne - zamiast foliowej owijki zastosowano tu papierowe tasiemki. W zestawie znajduje się smartfon, kabel, igła, naklejka oraz dokumentacja sprzętu.

IPhone 13 mini jest naprawdę mini. Osoby nie przyzwyczajone do takich gabarytów często odczuwają w pierwszej chwili niepokój, jednak nie trzeba bać się nowych wrażeń. Smartfon doskonale leży w dłoni, a ciekawe, eleganckie kolory łatwo dopasować do każdego stylu. Apple, jak zwykle, prezentuje dobry i klasyczny smak.

Warto podkreślić, że - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - Apple zmniejszyło wcięcie w ekranie o około 20%. Taki zabieg miał na celu poprawienie estetyki telefonu. Skierowany w dół notch poprawił komfort niektórych materiałów wideo, współpracując z ekranem kinowym. Duże znaczenie ma tu także wydajny wyświetlacz OLED.

Apple iPhone 13 mini - aparat

Jeszcze przed premierą wiele pytań dotyczyło aparatu zastosowanego w najnowszym modelu. Do najważniejszych jego zalet zalicza się:

  • obiektyw ultraszerokokątny i obiektyw szerokokątny,
  • system aparatów Truedepth,
  • wiele trybów, między innymi precyzyjny tryb portretowy i tryb nocny,
  • szereg ekspozycji pikseli,
  • filtr kontrastowy uwydatnia cienie i doświetlenia.

Nowy aparat został zaprojektowany w taki sposób, by przesuwając obiektywy bez problemu uchwycić szerszy kadr. Charakterystycznym elementem na obudowie jest wyspa na aparaty. Dwa obiektywy umieszczono po skosie, co pozwoliło uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sama wyspa, mimo że urządzenie jest naprawdę mini, nie przytłacza jego wzornictwa swoją wielkością. Wydaje się więc, że wszystkie proporcje zostały zachowane.

Głośniki

Miniaturowy wyświetlacz tego modelu iPhone'a raczej nie pozwoli cieszyć się standardem kinowym w oglądaniu filmów i seriali. Kinomani mogą więc być niepocieszeni. Tymczasem wręcz przeciwne uczucia powinny towarzyszyć melomanom. Wbudowane głośniki, mimo kompaktowej formy, sprawiają, że ten niewielki telefon jawi się jako jeden z najlepszych smartfonów muzycznych dostępnych w tej chwili na rynku.

Bateria

Wiele obaw przed premierą wiązało się z kwestią żywotności baterii iPhone'a mini. Już po tym, gdy telefon ujrzał światło dziennie, przeprowadzono szereg testów w tym zakresie. Okazuje się, że zainstalowana w tym modelu bateria pozwala utrzymać telefon bez ładowarki na włączonym wyświetlaczu przez około 5 godzin. Jak na tak niewielki akumulator, to całkiem niezły wynik. Oznacza, że użytkownik powinien móc spędzić jeden dzień z telefonem bez konieczności martwienia się o dostęp do prądu.

Prawdopodobnie jednak poważniejsze obciążenie smartfona wymagającymi zadaniami, na przykład robieniem dużej ilości zdjęć, nagrywaniem wielu filmów czy graniem w gry, będzie wiązało się z koniecznością uruchamiania ładowarki lub korzystania z powerbanku w ciągu dnia. Jeżeli dane urządzenie działa oszczędniej, pewnie będzie można liczyć na większą swobodę w tym zakresie.

Jak działa system?

Odpowiedzi na pytania o stabilność i szybkość systemu operacyjnego zwykle udzielane są po dłuższym użytkowaniu, jednak można z góry domyślać się, że w przypadku Apple'a nie będzie to szczególnym problemem. Nigdy wcześniej przecież do firmy nie można było mieć zastrzeżeń. Jeżeli natomiast pojawią się jakiekolwiek błędy i niedociągnięcia w działaniu, szybko zostanie to załatane aktualizacjami. Pierwsze recenzje są korzystne, jednak na rzetelne opinie z prawdziwego zdarzenia trzeba będzie jeszcze poczekać.

Na plus należy zaliczyć szczegóły, w tym drobne modyfikacje interfejsu, na przykład przeniesienie paska adresu w przeglądarce na dół ekranu. Przy tak małym modelu jest to szczególnie istotne dla wygodnej obsługi. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o technologii 5G i jej odpowiednim skorelowaniu z nowym smartfonem Apple'a. Okazuje się, że 5G działa, choć jeszcze nie tak, jak wszyscy życzyliby sobie tego. Niewiele w tym jednak winy samego producenta.

Kluczem jest konfiguracja sieci przez operatorów. Ponieważ nie ma jeszcze możliwości skorzystania z docelowych częstotliwości, dostawcy (oprócz operatora sieci Plus) korzystają z części pasma przeznaczonego dotychczas dla 4G. Zanim więc nie zostanie wdrożone szersze pasmo, trudno spodziewać się czegoś więcej - i to niezależnie od modelu smartfona.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe