91 lat temu Jezus Miłosierny objawił się Siostrze Faustynie Kowalskiej i poprosił o namalowanie Obrazu
Obchody
Centralna uroczystość rocznicowa odbywa się na terenie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku 14/18 w Płocku. 22 lutego Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył biskup płocki Piotr Libera.
Trwa Wielka Nowenna przed 100-leciem objawienia. W roku 90. rocznicy w sanktuarium zainicjowano dar duchowy, polegający na odmówieniu 91 Koronek do Miłosierdzia Bożego – modlitwy podyktowanej przez Pana Jezusa św. siostrze Faustynie. Intencję, datę i miejsca odmówienia wierni wpisywali na specjalnym folderze. Foldery te zostaną złożone u stóp Jezusa Miłosiernego w Eucharystii w 91. rocznicę objawienia, czyli 22 lutego.
Czciciele Bożego miłosierdzia 22 lutego o godz. 19.00 biorą udział w akcji „Zapal Światło Miłosierdzia”, polegającej na zapaleniu światła w oknie domu, przy kapliczkach i krzyżach, na znak duchowej łączności z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.
W 91. rocznicę, w nocy z 22 na 23 lutego w sanktuarium odbędzie się nocna adoracja Najświętszego Sakramentu, w ramach Dni Eucharystycznych, które trwają w diecezji płockiej w czasie synodu. W adoracji uczestniczyć będzie m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku, młodzież, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, Rycerze Jana Pawła II, Wspólnota „Faustinum”, Wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji w Płocku, Oaza Rodzin.
24 lutego o godz. 17.00 w Towarzystwie Naukowym Płockim odbędzie się wykład s. M. Paschalisy Walendziuk ISMM „Betlejem Orędzia Miłosierdzia. Z dziejów Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku”. Odczyt będzie połączony z prezentacją książki o historii obecności zgromadzenia w Płocku. Spotkanie organizuje sekcja humanistyczna TNP, poprowadzi je dr Wioletta Żórawska.
Budujące się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku (od 2015 r.) na portalu udasie.pl prowadzi zbiórkę na niezbędne prace wykończeniowe. W 2015 roku Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia rozpoczęło budowę nowego sanktuarium, w tym kościoła, który mógłby pomieścić około 1,5 tysiąca osób. W górnej części budynku będzie kaplica dziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz główna nawa kościoła. W dolnej części zaplanowano Muzeum Św. Siostry Faustyny, sale prelekcyjne, Dom Pielgrzyma.
Osoby, które zdecydują się wesprzeć tę szlachetną zbiórkę, mogą to uczynić za pośrednictwem strony płockiego sanktuarium: https:// milosierdzieplock.pl/pl/dokoncz-z-nami-budowe-sanktuarium-2021 (gdzie znajduje się przekierowanie na zbiórkę na portalu udasie.pl) lub bezpośrednio na portalu udasie.pl. Na stronach tych można też znaleźć szczegółowy opis zbiórki.
Objawienia
Święta s. Faustyna Kowalska (1905–1938) w wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Warszawie. Od początku pobytu w zakonie była „obdarzona darem modlitwy kontemplacyjnej i mistycznej”. W 1930 r. św. Faustyna zamieszkała w klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, spędziła w nim lata 1930–1932. Dnia 22 lutego 1931 r., w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 26-letnia Faustyna miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego.
Wydarzenie to tak opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934–1938:
„Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (…). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: «Jezu, ufam Tobie». Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.
Siostra Faustyna usłyszała też życzenie, dotyczące ustanowienia w kościele Święta Miłosierdzia Bożego. Wola Pana wypełniła się, gdy powstał słynny obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem: „Jezu, ufam Tobie”, a papież Polak wprowadził nowe święto kościelne – Niedzielę Miłosierdzia Bożego.
„W myślach przemierzam ten świetlisty szlak, na którym św. Faustyna Kowalska przygotowywała się do przyjęcia orędzia o miłosierdziu – szlak od Łodzi i Warszawy, poprzez Płock, Wilno po Kraków” – te słowa wypowiedział papież Jan Paweł II, który 30 kwietnia 2000 roku w Rzymie wyniósł na ołtarze siostrę Faustynę.
Na terenie klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny. Odwiedzają je pielgrzymi z Polski i całego świata, rocznie około 14–15 tysięcy osób. W ciągu minionych 10 lat w miejscu pierwszego objawienia modlili się pielgrzymi z 74 krajów. Od 2015 roku trwa kompleksowa rozbudowa sanktuarium. Docelowo powstaje kościół na 1,5 tys. miejsc, 50-osobowy dom pielgrzyma, muzeum.
W 80. rocznicę objawień św. Faustyny, 22 lutego 2011 r., biskup płocki Piotr Libera przyjął w swym herbie biskupim wizerunek Jezusa Miłosiernego i zawołanie: „Jesu, in Te confido – Deus Caritas est” – „Jezu, ufam Tobie – Bóg jest Miłością”. W liście pasterskim do wiernych napisał wtedy, że wizerunek Chrystusa z wizji św. Faustyny „ma przypominać, że zawsze jesteśmy objęci czułą Miłością Boga, że ta Miłość, nawet gdy nie jest kochana, nawet gdy zostaje odrzucona, wciąż czeka na grzesznika i dla każdego ma otwarte ramiona”. Eucharystii w 90. rocznicę pierwszego objawienia 22 lutego 2021 r. przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski z Rzymu, sekretarz ds. reprezentacji papieskich, odpowiedzialny za nuncjatury apostolskie na świecie.