Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

4 marca w I piątek Wielkiego Postu obchodzimy po raz 6. w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Prymas abp Wojciech Polak. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
 Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
/ pixabay.com/debowscyfoto

 

Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne. 

„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, że są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele (wspolnotazezranionymi.pl).

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze prowadził ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.

Najważniejsze inicjatywy modlitewne zaplanowane na dziś

Bydgoszcz, katedra św. Marcina i Mikołaja, godz. 11.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Krzysztof Włodarczyk. 

Gdańsk, archikatedra oliwska, g. 17.30 – Droga Krzyżowa. 

Gliwice, Centrum Edukacyjne JP2 godz. 16.00 – spotkanie i wykład P. Marty Titaniec oraz ks. dra Piotra Studnickiego. Katedra, godz. 17.30 – modlitwa w trakcie Drogi Krzyżowej za Zranionych w Kościele pod przewodnictwem Prelegentów.

Gniezno, katedra, godz. 17.30 – Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii o godz. 18.00.

Kalisz, katedra św. Mikołaja, godz. 19.30 – nabożeństwo, przewodniczy bp. Damian Bryl.

Katowice, archikatedra Chrystusa Króla, godz. 17.15 – Droga Krzyżowa, przewodniczy abp. Wiktor Skworc.

Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II, godz. 17.00 – Msza św., przewodniczy bp Damian Muskus. Po Mszy św. Droga Krzyżowa – prowadzenie: duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Artur Chłopek razem ze świeckimi katolikami z Krakowa.

Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, godz. 15.00. modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Legnica, katedra, godz. 11.30, Droga Krzyżowa oraz w Eucharystia o godz. 12.00.

Lublin, katedra, godz. 20.00 – modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została Droga Krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź, katedra, godz. 18.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy abp Grzegorz Ryś.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, godz. 19.00 – Msza św., przewodniczy abp Józef Górzyński. Przed Mszą św. o godz.18.15 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Płock, katedra, g. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Piotr Libera.

Poznań, archikatedra, godz. 19.00 – Droga Krzyżowa. 

Radom, bazylika św. Kazimierza, godz. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy Marek Solarczyk, a po niej wraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosławem Wojtkunem i innymi kapłanami będzie celebrował Mszę św. o godz. 18.00.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła godz. 17.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Krzysztof Nitkiewicz.

Szczecin, bazylika św. Jakuba godz. 18.00 – Msza św., przewodniczy biskup pomocniczy Henryk Wejman.

Świdnica, katedra, godz. 17.30 - Droga Krzyżowa – prowadzi duszpasterz ds. ochrony małoletnich ks. Krzysztof Iwaniszyn. Msza św., godz. 18.00 przewodniczy bp Adam Bałabuch.

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego g. 18.00 – Droga Krzyżowa prowadzona przez alumnów Seminarium Duchownego; Eucharystia g. 18.30 – przewodniczy delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Dariusz Mazurkiewicz. 

Tarnów, katedra, godz. 17.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Adam Nita, a następnie Msza o godz. 18.00. 

Toruń - katedra śś. Janów, godz. 18.30.

Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela, 18.00. Msza św. – przewodniczy bp Michał Janocha.

Warszawa, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Romuald Kamiński.

Kościół Greckokatolicki, Archieparchia Przemysko-Warszawska

Morąg, parafia greckokatolicka pw. św., godz. 17.00 - Msza św., przewodniczy delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosław Storoniak.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

Materiały duszpasterskie trafiły już do parafii 

Materiały duszpasterskie pomocne w przygotowaniu modlitw zostały rozesłane za pośrednictwem kurii biskupich do parafii. Są też zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl. W tegorocznych materiałach znajduje się rozważanie Drogi Krzyżowej, propozycja dwóch homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. 

– Autorem rozważań Drogi Krzyżowej, krótkich, ale głębokich teologicznie , jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin. Biskup Damian Muskus, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej oraz ks. Jakub Kołacz SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przygotowali propozycje homilii do tekstów Ewangelii odczytywanych tego dnia w kościołach – wylicza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

W materiałach znalazły się także rozważania różańcowe, które przygotowały siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” i siostry towarzyszące osobom zranionym.

**

Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka.

 


 

POLECANE
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie – taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

REKLAMA

Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

4 marca w I piątek Wielkiego Postu obchodzimy po raz 6. w Kościele Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Modlitwy w intencji osób skrzywdzonych odbędą się w tym dniu w całej Polsce. „Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła” – apeluje Prymas abp Wojciech Polak. Przedstawiamy spis najważniejszych inicjatyw modlitewnych w diecezjach.
 Dziś Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich
/ pixabay.com/debowscyfoto

 

Osoby, które doświadczyły wykorzystania seksualnego, podkreślają, że wsparcie, które otrzymują od wspólnoty Kościoła, która modli się za nie w Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, jest im potrzebne. 

„Każdego roku zaczynam myśleć o pierwszym piątku Wielkiego Postu i oczekiwać go dużo wcześniej. Nie ze względu na wyjątkowość wydarzeń tego dnia, ale ze względu na wielkie pragnienie zaufania Wspólnocie Kościoła na nowo… Mimo że czuję, że do tego zaufania jeszcze bardzo daleko, to pokorna obecność, dzielenie bólu, słowo „przepraszam” brzmią tego dnia dla mnie tak szczególnie. Wierzę, że są one dla mnie i Wspólnoty Kościoła drogą do siebie nawzajem” – pisze w swoim świadectwie skrzywdzona wykorzystaniem seksualnym w Kościele (wspolnotazezranionymi.pl).

W przeddzień Dnia modlitwy i pokuty, w czwartek 3 marca o godz. 21.00 rozważanie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze prowadził ks. Grzegorz Szczygieł MS, duszpasterz osób pokrzywdzonych w zgromadzeniu saletynów.

Najważniejsze inicjatywy modlitewne zaplanowane na dziś

Bydgoszcz, katedra św. Marcina i Mikołaja, godz. 11.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Krzysztof Włodarczyk. 

Gdańsk, archikatedra oliwska, g. 17.30 – Droga Krzyżowa. 

Gliwice, Centrum Edukacyjne JP2 godz. 16.00 – spotkanie i wykład P. Marty Titaniec oraz ks. dra Piotra Studnickiego. Katedra, godz. 17.30 – modlitwa w trakcie Drogi Krzyżowej za Zranionych w Kościele pod przewodnictwem Prelegentów.

Gniezno, katedra, godz. 17.30 – Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak, Prymas Polski, będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej oraz Eucharystii o godz. 18.00.

Kalisz, katedra św. Mikołaja, godz. 19.30 – nabożeństwo, przewodniczy bp. Damian Bryl.

Katowice, archikatedra Chrystusa Króla, godz. 17.15 – Droga Krzyżowa, przewodniczy abp. Wiktor Skworc.

Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II, godz. 17.00 – Msza św., przewodniczy bp Damian Muskus. Po Mszy św. Droga Krzyżowa – prowadzenie: duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Artur Chłopek razem ze świeckimi katolikami z Krakowa.

Sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach, godz. 15.00. modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzą siostry Matki Bożej Miłosierdzia.

Legnica, katedra, godz. 11.30, Droga Krzyżowa oraz w Eucharystia o godz. 12.00.

Lublin, katedra, godz. 20.00 – modlitewne spotkanie duchowieństwa archidiecezji pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W programie spotkania zaplanowana została Droga Krzyżowa z udziałem biskupów i prezbiterów.

Łódź, katedra, godz. 18.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy abp Grzegorz Ryś.

Olsztyn, katedra św. Jakuba, godz. 19.00 – Msza św., przewodniczy abp Józef Górzyński. Przed Mszą św. o godz.18.15 odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Płock, katedra, g. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Piotr Libera.

Poznań, archikatedra, godz. 19.00 – Droga Krzyżowa. 

Radom, bazylika św. Kazimierza, godz. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy Marek Solarczyk, a po niej wraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosławem Wojtkunem i innymi kapłanami będzie celebrował Mszę św. o godz. 18.00.

Sandomierz, kościół św. Michała Archanioła godz. 17.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Krzysztof Nitkiewicz.

Szczecin, bazylika św. Jakuba godz. 18.00 – Msza św., przewodniczy biskup pomocniczy Henryk Wejman.

Świdnica, katedra, godz. 17.30 - Droga Krzyżowa – prowadzi duszpasterz ds. ochrony małoletnich ks. Krzysztof Iwaniszyn. Msza św., godz. 18.00 przewodniczy bp Adam Bałabuch.

Świebodzin, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego g. 18.00 – Droga Krzyżowa prowadzona przez alumnów Seminarium Duchownego; Eucharystia g. 18.30 – przewodniczy delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Dariusz Mazurkiewicz. 

Tarnów, katedra, godz. 17.30 – Droga Krzyżowa, przewodniczy duszpasterz osób pokrzywdzonych ks. Adam Nita, a następnie Msza o godz. 18.00. 

Toruń - katedra śś. Janów, godz. 18.30.

Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela, 18.00. Msza św. – przewodniczy bp Michał Janocha.

Warszawa, katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, godz. 17.00 – Droga Krzyżowa, przewodniczy bp Romuald Kamiński.

Kościół Greckokatolicki, Archieparchia Przemysko-Warszawska

Morąg, parafia greckokatolicka pw. św., godz. 17.00 - Msza św., przewodniczy delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Jarosław Storoniak.

Modlitwy w tym dniu zaplanowane są także kościołach i kaplicach zakonów męskich i żeńskich.

Materiały duszpasterskie trafiły już do parafii 

Materiały duszpasterskie pomocne w przygotowaniu modlitw zostały rozesłane za pośrednictwem kurii biskupich do parafii. Są też zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl. W tegorocznych materiałach znajduje się rozważanie Drogi Krzyżowej, propozycja dwóch homilii, modlitwy wiernych oraz rozważania bolesnych tajemnic różańca. 

– Autorem rozważań Drogi Krzyżowej, krótkich, ale głębokich teologicznie , jest o. Tomasz Grabowski, dominikanin. Biskup Damian Muskus, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej oraz ks. Jakub Kołacz SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, przygotowali propozycje homilii do tekstów Ewangelii odczytywanych tego dnia w kościołach – wylicza ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

W materiałach znalazły się także rozważania różańcowe, które przygotowały siostry zakonne z telefonu zaufania „Siostry dla Sióstr” i siostry towarzyszące osobom zranionym.

**

Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich to duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, ustanowiona w odpowiedzi na apel papieża Franciszka.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe