Strategiczne porozumienie KGHM

KGHM wraz z amerykańską firmą NuScale Power rozwinie w Polsce innowacyjną technologię małych reaktorów nuklearnych. Reaktory mają wytworzyć energię na skalę przemysłową już w 2029 roku i pozwolić gigantowi miedziowemu na osiągnięcie neutralności klimatycznej.
 Strategiczne porozumienie KGHM
/ fot. Adobe Stock

Przedstawiciele firmy w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra Piotra Nowaka podpisali 14 lutego w Waszyngtonie umowę na rozpoczęcie prac nad wdrożeniem technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Porozumienie zakłada, że w naszym kraju ruszy w 2029 r. pierwsza elektrownia oparta na małych reaktorach. Będzie to prawdopodobnie druga na świecie siłownia tego typu. Pierwsza ma powstać w Kanadzie rok wcześniej.

– Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70 procentach jest dziś uzależniona od węgla. Rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie – powiedział w czasie wydarzenia wicepremier Jacek Sasin.

Wcześniej, bo w ubiegłym roku, KGHM i firma NuScale Power podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały chęć współpracy. Obecna umowa precyzuje jej ramy.

 

Realizacja celów strategicznych

KGHM dzięki budowie elektrowni wykorzystującej małe reaktory jądrowe zmniejszy swój ślad węglowy i zbliży się do osiągnięcia neutralność klimatycznej w 2050 roku. Koncern taki cel wskazał w zaktualizowanej strategii. Szacuje się, że inwestycja w atom pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Polsce o 8 mln ton rocznie. To pozwoli również na znaczące zredukowanie kosztów produkcji miedzi i innych wyrobów. – KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w czasie podpisania porozumienia. John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power, wskazał zaś, że technologia jego firmy NuScale stanowi idealne rozwiązanie do osiągnięcia zeroemisyjności przy jednoczesnym zapewnieniu dobrobytu gospodarczego. – NuScale z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu – powiedział.

KGHM zakłada też, że w najbliższych latach obok produkcji wyrobów miedzianych rozwinie nową gałąź biznesu – energetykę. Uruchomienie elektrowni przyczyni się do osiągnięcia tego celu. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że część wyprodukowanej w reaktorach energii planują sprzedawać na rynku.

 

Małe reaktory atomowe

Pojęcie małe reaktory modułowe (SMR) obejmuje szereg koncepcji i rozwiązań. W dużym uproszczeniu cechą wspólną SMR jest to, że moc pojedynczego reaktora nie przekracza 300 MW. Na świecie pracuje przeszło 100 reaktorów tego typu. Jeden z nich – Maria znajduje się w Świerku pod Warszawą i jest wykorzystywany do prowadzenia badań oraz produkcji cennych izotopów. Dzięki dofinansowaniu prac badawczych w kilku krajach po roku 2000 realnych kształtów nabrały koncepcje budowy SMR, które mogą być wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby lokalnych elektrociepłowni czy energochłonnych zakładów przemysłowych. Ocenia się, że w skali świata pierwsze prototypy SMR zaczną działać w najbliższych latach, a pod koniec dziesięciolecia nastąpi pełna komercjalizacja najbardziej zaawansowanych koncepcji: LWR (lekkowodne) i HTR (High Temperature Reactor). 

NuScale Power opracowuje reaktor typu LWR. Jeden reaktor ma generować 77 MW energii elektrycznej. Koncepcja NuScale zakłada, że w jednej elektrowni może pracować cztery, sześć lub dwanaście reaktorów, co pozwala na dostosowanie wielkości produkcji energii do potrzeb odbiorcy. Przy budowie elektrowni SMR można korzystać z gotowych modułów. Dzięki temu skraca się znacznie czas budowy w stosunku do konwencjonalnej elektrowni.

Jako znaczące przewagi w stosunku do dużych elektrowni atomowych wymienia się też zmniejszenie nakładów inwestycyjnych oraz możliwość zlokalizowania siłowni niedaleko zakładów przemysłowych czy skupisk ludzkich. 

W skali całego kraju SMR mogą uzupełniać krajowy system energetyczny oparty np. na jednej lub kilku dużych elektrowniach atomowych.


 

POLECANE
Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę tylko u nas
Niemcy chcą wprowadzić limity liczby uczniów-migrantów na szkołę

Niemiecka minister edukacji Karin Prien podkreśliła, że Niemcy borykają się z problemami wynikającymi z niekontrolowanej migracji. Wskazała na konieczność przyspieszenia nauki języka niemieckiego przez dzieci imigrantów, co jest kluczowe dla ich integracji. Niemiecka gazeta der Tagesspiegel napisała, że w grę wchodzi ewentualny limit do 40% migrantów na szkołę.

Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż parlamentarny. PiS i KO łeb w łeb

Koalicja Obywatelska i Prawo i Sprawiedliwość niemal zrównują się w najnowszym badaniu poparcia dla partii politycznych, przeprowadzonych przez pracownię Opinia24. Trzecie miejsce na podium zajęła Konfederacja.

Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły z ostatniej chwili
Rubio: Straty Rosji na froncie gwałtownie wzrosły

Szef resortu spraw zagranicznych USA Marco Rubio oświadczył, że straty ponoszone przez Rosję na froncie wojny z Ukrainą gwałtownie wzrosły od początku roku. Według niego od stycznia Rosja straciła 100 tys. żołnierzy. Wypowiedź Rubio przytoczył w piątek portal Moscow Times.

Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem z ostatniej chwili
Marszałek rezygnuje ze stanowiska. Powód: niebezpieczna jazda samochodem

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego z PO, podał się do dymisji. To konsekwencja wyjątkowo niebezpiecznej jazdy i kolizji drogowej, do której doprowadził pod koniec czerwca.  

Wiadomości
Wielcy Polacy w nietypowych dziedzinach

Gdy myślimy o polskich sukcesach na arenie międzynarodowej, najczęściej przychodzą nam do głowy wybitni sportowcy, naukowcy, artyści czy politycy. To naturalne. Jednak obok wielkich i dobrze znanych nazwisk istnieje cały świat mniej typowych dziedzin, w których Polacy również błyszczą. I to często w sposób, który zaskakuje nawet osoby uważnie śledzące życie publiczne.

Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział  z ostatniej chwili
Ewakuacja pacjentów z OIOM. Woda wlewa się na oddział 

Pacjenci Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Powiatowym w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie) zostali ewakuowani. Powodem tej decyzji były obfite opady deszczu, które doprowadziły do zalania parteru, gdzie znajduje się oddział z chorymi podłączonymi do aparatury. Pacjenci zostali przewiezieni do innych szpitali w województwie warmińsko-mazurskim. 

Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list z ostatniej chwili
Dziewięciu europejskich premierów ma dość kagańca ETPCz. Napisali list

Dziewięciu premierów europejskich rządów napisało list otwarty do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o „nową interpretację” Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności z 1950 r. List zainicjowały premier Włoch Giorgia Melonii oraz Danii Mette Frederiksen. Widnieje pod nim także podpis polskiego premiera Donalda Tuska.

Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu z ostatniej chwili
Krzysztof Bosak o oczekiwaniach wobec Ukrainy: Zakaz tego kultu

– Wierzymy, że pojednanie jest możliwe tylko na prawdzie, której obecnie brakuje – mówił wicemarszałek Sejmu, lider Konfederacji Krzysztof Bosak w związku z przypadającą w piątek 82. rocznicą kulminacji zbrodni wołyńskiej. – Oczekujemy zgody na ekshumacje i zaprzestania kultu zbrodniarzy – dodał.

Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest zdolność koalicyjna? z ostatniej chwili
Poseł PiS o wypowiedzi Brauna ws. Auschwitz. Czy jest "zdolność koalicyjna"?

– Wypowiedź Grzegorza Brauna negująca dokonywanie ludobójstwa w Auschwitz to jest absolutny skandal – ocenił w piątek poseł PiS, b. wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Pytany o to, czy w związku z tym Braun stracił zdolność koalicyjną, poseł PiS odpowiedział, że ''nie ma takiego tematu''.

Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: 11 lipca symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA

„11 lipca 1943 r. symbolizuje apogeum okrucieństwa zbrodniarzy z UPA” – ocenił prezydent elekt Karol Nawrocki w mijającą w piątek 82. rocznicę kulminacji zbrodni wołyńskiej. „Dla nas, Polaków, ten dzień to czas refleksji i modlitwy, wspomnienia bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców” – dodał.

REKLAMA

Strategiczne porozumienie KGHM

KGHM wraz z amerykańską firmą NuScale Power rozwinie w Polsce innowacyjną technologię małych reaktorów nuklearnych. Reaktory mają wytworzyć energię na skalę przemysłową już w 2029 roku i pozwolić gigantowi miedziowemu na osiągnięcie neutralności klimatycznej.
 Strategiczne porozumienie KGHM
/ fot. Adobe Stock

Przedstawiciele firmy w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra Piotra Nowaka podpisali 14 lutego w Waszyngtonie umowę na rozpoczęcie prac nad wdrożeniem technologii małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Porozumienie zakłada, że w naszym kraju ruszy w 2029 r. pierwsza elektrownia oparta na małych reaktorach. Będzie to prawdopodobnie druga na świecie siłownia tego typu. Pierwsza ma powstać w Kanadzie rok wcześniej.

– Nie waham się powiedzieć, że podpisanie umowy to moment historyczny dla polskiej gospodarki i polskiej przyszłości. To nowa jakość i zupełnie nowa perspektywa. Jesteśmy w procesie transformacji naszej elektroenergetyki, która w 70 procentach jest dziś uzależniona od węgla. Rozwój energetyki jądrowej będzie tu mieć kluczowe znaczenie – powiedział w czasie wydarzenia wicepremier Jacek Sasin.

Wcześniej, bo w ubiegłym roku, KGHM i firma NuScale Power podpisały list intencyjny, w którym zadeklarowały chęć współpracy. Obecna umowa precyzuje jej ramy.

 

Realizacja celów strategicznych

KGHM dzięki budowie elektrowni wykorzystującej małe reaktory jądrowe zmniejszy swój ślad węglowy i zbliży się do osiągnięcia neutralność klimatycznej w 2050 roku. Koncern taki cel wskazał w zaktualizowanej strategii. Szacuje się, że inwestycja w atom pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Polsce o 8 mln ton rocznie. To pozwoli również na znaczące zredukowanie kosztów produkcji miedzi i innych wyrobów. – KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – podkreślił prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński w czasie podpisania porozumienia. John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power, wskazał zaś, że technologia jego firmy NuScale stanowi idealne rozwiązanie do osiągnięcia zeroemisyjności przy jednoczesnym zapewnieniu dobrobytu gospodarczego. – NuScale z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu – powiedział.

KGHM zakłada też, że w najbliższych latach obok produkcji wyrobów miedzianych rozwinie nową gałąź biznesu – energetykę. Uruchomienie elektrowni przyczyni się do osiągnięcia tego celu. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że część wyprodukowanej w reaktorach energii planują sprzedawać na rynku.

 

Małe reaktory atomowe

Pojęcie małe reaktory modułowe (SMR) obejmuje szereg koncepcji i rozwiązań. W dużym uproszczeniu cechą wspólną SMR jest to, że moc pojedynczego reaktora nie przekracza 300 MW. Na świecie pracuje przeszło 100 reaktorów tego typu. Jeden z nich – Maria znajduje się w Świerku pod Warszawą i jest wykorzystywany do prowadzenia badań oraz produkcji cennych izotopów. Dzięki dofinansowaniu prac badawczych w kilku krajach po roku 2000 realnych kształtów nabrały koncepcje budowy SMR, które mogą być wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby lokalnych elektrociepłowni czy energochłonnych zakładów przemysłowych. Ocenia się, że w skali świata pierwsze prototypy SMR zaczną działać w najbliższych latach, a pod koniec dziesięciolecia nastąpi pełna komercjalizacja najbardziej zaawansowanych koncepcji: LWR (lekkowodne) i HTR (High Temperature Reactor). 

NuScale Power opracowuje reaktor typu LWR. Jeden reaktor ma generować 77 MW energii elektrycznej. Koncepcja NuScale zakłada, że w jednej elektrowni może pracować cztery, sześć lub dwanaście reaktorów, co pozwala na dostosowanie wielkości produkcji energii do potrzeb odbiorcy. Przy budowie elektrowni SMR można korzystać z gotowych modułów. Dzięki temu skraca się znacznie czas budowy w stosunku do konwencjonalnej elektrowni.

Jako znaczące przewagi w stosunku do dużych elektrowni atomowych wymienia się też zmniejszenie nakładów inwestycyjnych oraz możliwość zlokalizowania siłowni niedaleko zakładów przemysłowych czy skupisk ludzkich. 

W skali całego kraju SMR mogą uzupełniać krajowy system energetyczny oparty np. na jednej lub kilku dużych elektrowniach atomowych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe