Silne hasło nie wystarczy, by ochronić konto przed atakiem

Każdy z nas korzysta z haseł, by móc logować się do ulubionych usług internetowych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że obecnie hasła stosowane samodzielnie stanowią coraz słabsze zabezpieczenie. Dlaczego tak jest i co zrobić, by konto było lepiej chronione?
 Silne hasło nie wystarczy, by ochronić konto przed atakiem
/ fot. pixabay.com

Idea zabezpieczania kont samymi hasłami sprawdzała się całkiem dobrze kilkadziesiąt lat temu, gdy usług internetowych było mniej, sieć nie towarzyszyła ludziom na każdym kroku, a hakerzy nie byli tak pomysłowi, jak teraz. Obecnie wszystko ma jednak jakiś związek z internetem – nawet osoba załatwiająca swoje sprawy finansowe wyłącznie podczas osobistych wizyt w banku jest chroniona i obsługiwana przez zaawansowane systemy informatyczne instytucji.

Internet silnie związał się ze wszystkimi aspektami życia. Nie ma w tym nic złego – powszechny dostęp do sieci ułatwia komunikację czy załatwianie codziennych spraw. W cyberprzestrzeni panują jednak zagrożenia, na które są narażeni zwyczajni użytkownicy. Hakerzy uzyskujący dostęp do kont swoich ofiar mogą kraść ich fundusze, tożsamości, a nawet sprzedawać dane osobowe na czarnym rynku.

Dlaczego hasło to nie wszystko?

Wszyscy użytkownicy internetu przyzwyczaili się już do tego, że konta należy zabezpieczać hasłami. Co więcej, powinny być one silne i unikalne – data urodzenia czy imię dziecka są banalnie proste do odgadnięcia nawet przez oszusta powierzchownie znającego swoją ofiarę. Jak się jednak okazuje, obecnie nawet silne hasło to za mało, by zabezpieczyć konto.

Łamanie haseł

Cyberprzestępcy to często ludzie posiadający zaawansowaną wiedzę z dziedziny informatyki i cyberbezpieczeństwa. Niejeden z nich dysponuje narzędziami przystosowanymi do przeprowadzania ataków słownikowych czy tzw. Brute Force. Pierwszy z nich polega na testowaniu różnych popularnych słów i fraz pochodzących z wcześniej ujawnionych baz danych haseł. Drugi natomiast oznacza odgadywanie haseł za pomocą wprowadzania różnych kombinacji znaków.

Narzędzia stworzone do odgadywania haseł mogą testować setki, a nawet tysiące kombinacji w krótkim czasie. Złamanie prostego kodu zajmuje mniej niż kilka minut. Właśnie dlatego ważne jest, by hasło składało się przynajmniej z 8 symboli, w tym wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nawet silne hasło może być jednak złamane – jeśli nie przez odgadnięcie, to inną metodą.

Złośliwe oprogramowanie

Hakerzy w ciągu ostatnich lat stworzyli wiele narzędzi wspomagających pozyskiwanie danych osobowych (między innymi haseł). Przykładem są keyloggery – programy instalowane na komputerach bez wiedzy użytkowników. Keyloggery przechwytują klawisze wciskane przez ofiarę, a te bardziej zaawansowane mogą nawet robić zrzuty ekranu. Informacje są wysyłane do cyberprzestępców, którzy mogą je potem wykorzystać do swoich celów.

Do malware zdobywającego dane ofiary można również zaliczyć spyware (oprogramowanie szpiegujące).

Podsłuchiwanie sieci

Słabo zabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być podsłuchiwane przez oszustów, którzy obserwują przechodzący przez nie ruch – w tym również dane osobowe i hasła. Najbardziej podatne na ataki są sieci publiczne w marketach czy na lotniskach – nierzadko są słabo chronione, a jednocześnie codziennie korzysta z nich mnóstwo ludzi logujących się do swoich skrzynek mailowych czy kont bankowych.

Inżynieria społeczna

Nie wszyscy oszuści muszą posługiwać się narzędziami informatycznymi, by zdobyć cenne informacje. Czasami wystarczy skorzystanie z ludzkiej naiwności. Phishing jest metodą, w której przestępca podszywa się pod zaufaną jednostkę (organizację społeczną, szefostwo firmy itp.), a następnie prosi nieświadomą niczego ofiarę o udostępnienie danych. Niestety, wielu ludzi wciąż nabiera się na fałszywe maile i udostępnia personalne informacje w dobrej wierze.

Jak lepiej zabezpieczyć swoje konto?

To, że nawet silne hasło można złamać lub przechwycić, nie stanowi powodu, by z niego rezygnować. Zawsze należy zabezpieczać konta długimi i unikalnymi kombinacjami znaków. Warto jednak korzystać z dodatkowych metod zabezpieczających, tak by konto było bezpieczne również w razie ewentualnego odgadnięcia hasła przez oszusta.

Unikalne hasła

Poza tym, że hasło musi być silne, powinno być również unikalne. Dlaczego? Złamanie albo wycieknięcie hasła do jednego konta stanowi poważne zagrożenie, jeśli pozostałe usługi użytkownika są zabezpieczone tym samym kodem. Większość cyberprzestępców bardzo chętnie sprawdzi, czy wykradzione dane logowania umożliwią im również dostęp do innych serwisów ofiary (np. kont bankowych).

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to jedno z najpowszechniej stosowanych zabezpieczeń wzmacniających ochronę konta. Użytkownik logujący się do usługi musi nie tylko podać login i hasło, ale również przejść przez dodatkowy etap uwierzytelniania. Może nim być na przykład podanie kodu przesłanego SMS-em lub mailem albo potwierdzenie swojej tożsamości odciskiem palca.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wycieknięcie hasła do konta nie stanowi aż tak ogromnego problemu – oszust i tak nie będzie mógł go wykorzystać, oczywiście zakładając, że nie uzyska również dostępu do skrzynki mailowej czy telefonu ofiary, na które serwis przysyła kody uwierzytelniające.

VPN

Jedną z lepszych metod chroniących dane internautów jest VPN. Co to VPN? To usługa pośrednicząca między użytkownikiem a internetem. W skrócie, osoba łącząca się z siecią przez VPN kontaktuje się najpierw z serwerem usługodawcy, a dopiero on kieruje ruch do miejsca docelowego. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność (właściciele witryn mają dostęp do IP serwera VPN, a nie użytkownika) oraz bezpieczeństwo. Dobre usługi VPN zapewniają bowiem zaawansowane szyfrowanie danych, dzięki któremu nawet wprowadzane hasła są zakodowane i niedostępne dla osób trzecich.

Podsumowanie

Silne i unikalne hasło to podstawa zabezpieczenia każdego konta, ale warto stosować również inne metody. Korzystanie z MFA czy VPN należy połączyć przede wszystkim z rozwagą. Ochrona kont to również unikanie pobierania podejrzanych aplikacji (ryzyko zainstalowania malware), niepodawanie haseł znajomym, a także nieufność w stosunku do podejrzanych wiadomości zawierających prośby o podanie danych.


 

POLECANE
Było trudno funkcjonować. Znany restaurator przeszedł zabieg z ostatniej chwili
"Było trudno funkcjonować". Znany restaurator przeszedł zabieg

Michel Moran, uwielbiany przez widzów juror programu "MasterChef" oraz mistrz kuchni, podzielił się ostatnio osobistym doświadczeniem. Na swoim Instagramie opublikował zdjęcia, ujawniając, że przeszedł zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki. Dla restauratora, który spędza długie godziny w kuchni, była to istotna decyzja, związana z poprawą komfortu życia.

Może uderzyć w całej Europie. Putin zapowiedział testy nowej broni z ostatniej chwili
"Może uderzyć w całej Europie". Putin zapowiedział testy nowej broni

Rosja będzie nadal testować nową rakietę Oriesznik, którą w czwartek zaatakowała Ukrainę, i rozpocznie jej seryjną produkcję - zapowiedział w piątek Władimir Putin. Zaznaczył, że pocisk będzie testowany również w warunkach bojowych.

Straszę wyglądem. Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie z ostatniej chwili
"Straszę wyglądem". Joanna Senyszyn opublikowała niepokojące zdjęcie

Była polityk SLD Joanna Senyszyn zaniepokoiła fanów opublikowanym postem.

Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej z ostatniej chwili
Marszałek Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia oficjalnej kampanii prezydenckiej

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił datę rozpoczęcia kampanii prezydenckiej.

 'Zagrożenie poważne i realne. Tusk mówi o globalnej wojnie z ostatniej chwili
'Zagrożenie poważne i realne". Tusk mówi o globalnej wojnie

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane". Jego zdaniem zagrożenie konfliktem globalnym jest poważne i realne.

Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek z ostatniej chwili
Kapitalne wieści dla fanów Igi Świątek

Polski Związek Tenisowy (PZT) pragnie zorganizować w Polsce, jeden z turniejów kwalifikacyjnych do Billie Jean King Cup. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w kwietniu 2025 roku zobaczymy Igę Świątek grającą na polskich kortach.

Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Nowa prognoza IMGW. Oto co nas czeka

Nowy komunikat IMGW.

Nie żyje znany polski biznesmen z ostatniej chwili
Nie żyje znany polski biznesmen

W wieku 68 lat zmarł Krzysztof Pakuła, twórca i prezes Polskiej Grupy Sklepów Spożywczych Chorten. Był jednym z najważniejszych polskich przedsiębiorców w branży handlu detalicznego, który przez ponad trzy dekady budował swoją wizję silnego, rodzimego handlu. Pogrzeb odbędzie się we wtorek, 26 listopada 2024 roku, w kościele pw. Jana Chrzciciela w Choroszczy.

Wiedziałem, że to jest ten moment. Poruszające wyznanie uczestnika Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
"Wiedziałem, że to jest ten moment". Poruszające wyznanie uczestnika "Tańca z gwiazdami"

Znany aktor Maciej Zakościelny, właśnie zakończył taneczną przygodę w programie „Taniec z gwiazdami”. Wspólnie z partnerką, Sarą Janicką, zajął trzecie miejsce, a widzowie byli oczarowani ich występami. Aktor w rozmowie w programie „halo tu Polsat” zdradził kulisy tego wyzwania, które okazało się dla niego wyjątkowo wymagające.

Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie z ostatniej chwili
Skandaliczne słowa prokurator wobec dziennikarza TV Republika. Jest nagranie

Sieć obiegło nagranie ukazujące wymianę zdań między prokurator Anną Adamiak a dziennikarzem Telewizji Republika, Michałem Jelonkiem. Jelonek, pytając o kwestie praworządności w Prokuraturze Krajowej, usłyszał od prokurator słowa, które wywołały burzę. Dyskusja wokół tej sytuacji nabrała dodatkowego wymiaru, gdy przypomniano wcześniejsze kontrowersyjne działania prokurator Adamiak, m.in. jej współpracę z białoruskimi władzami w sprawie zatrzymania opozycjonisty Alesia Bialackiego.

REKLAMA

Silne hasło nie wystarczy, by ochronić konto przed atakiem

Każdy z nas korzysta z haseł, by móc logować się do ulubionych usług internetowych. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że obecnie hasła stosowane samodzielnie stanowią coraz słabsze zabezpieczenie. Dlaczego tak jest i co zrobić, by konto było lepiej chronione?
 Silne hasło nie wystarczy, by ochronić konto przed atakiem
/ fot. pixabay.com

Idea zabezpieczania kont samymi hasłami sprawdzała się całkiem dobrze kilkadziesiąt lat temu, gdy usług internetowych było mniej, sieć nie towarzyszyła ludziom na każdym kroku, a hakerzy nie byli tak pomysłowi, jak teraz. Obecnie wszystko ma jednak jakiś związek z internetem – nawet osoba załatwiająca swoje sprawy finansowe wyłącznie podczas osobistych wizyt w banku jest chroniona i obsługiwana przez zaawansowane systemy informatyczne instytucji.

Internet silnie związał się ze wszystkimi aspektami życia. Nie ma w tym nic złego – powszechny dostęp do sieci ułatwia komunikację czy załatwianie codziennych spraw. W cyberprzestrzeni panują jednak zagrożenia, na które są narażeni zwyczajni użytkownicy. Hakerzy uzyskujący dostęp do kont swoich ofiar mogą kraść ich fundusze, tożsamości, a nawet sprzedawać dane osobowe na czarnym rynku.

Dlaczego hasło to nie wszystko?

Wszyscy użytkownicy internetu przyzwyczaili się już do tego, że konta należy zabezpieczać hasłami. Co więcej, powinny być one silne i unikalne – data urodzenia czy imię dziecka są banalnie proste do odgadnięcia nawet przez oszusta powierzchownie znającego swoją ofiarę. Jak się jednak okazuje, obecnie nawet silne hasło to za mało, by zabezpieczyć konto.

Łamanie haseł

Cyberprzestępcy to często ludzie posiadający zaawansowaną wiedzę z dziedziny informatyki i cyberbezpieczeństwa. Niejeden z nich dysponuje narzędziami przystosowanymi do przeprowadzania ataków słownikowych czy tzw. Brute Force. Pierwszy z nich polega na testowaniu różnych popularnych słów i fraz pochodzących z wcześniej ujawnionych baz danych haseł. Drugi natomiast oznacza odgadywanie haseł za pomocą wprowadzania różnych kombinacji znaków.

Narzędzia stworzone do odgadywania haseł mogą testować setki, a nawet tysiące kombinacji w krótkim czasie. Złamanie prostego kodu zajmuje mniej niż kilka minut. Właśnie dlatego ważne jest, by hasło składało się przynajmniej z 8 symboli, w tym wielkich i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Nawet silne hasło może być jednak złamane – jeśli nie przez odgadnięcie, to inną metodą.

Złośliwe oprogramowanie

Hakerzy w ciągu ostatnich lat stworzyli wiele narzędzi wspomagających pozyskiwanie danych osobowych (między innymi haseł). Przykładem są keyloggery – programy instalowane na komputerach bez wiedzy użytkowników. Keyloggery przechwytują klawisze wciskane przez ofiarę, a te bardziej zaawansowane mogą nawet robić zrzuty ekranu. Informacje są wysyłane do cyberprzestępców, którzy mogą je potem wykorzystać do swoich celów.

Do malware zdobywającego dane ofiary można również zaliczyć spyware (oprogramowanie szpiegujące).

Podsłuchiwanie sieci

Słabo zabezpieczone sieci Wi-Fi mogą być podsłuchiwane przez oszustów, którzy obserwują przechodzący przez nie ruch – w tym również dane osobowe i hasła. Najbardziej podatne na ataki są sieci publiczne w marketach czy na lotniskach – nierzadko są słabo chronione, a jednocześnie codziennie korzysta z nich mnóstwo ludzi logujących się do swoich skrzynek mailowych czy kont bankowych.

Inżynieria społeczna

Nie wszyscy oszuści muszą posługiwać się narzędziami informatycznymi, by zdobyć cenne informacje. Czasami wystarczy skorzystanie z ludzkiej naiwności. Phishing jest metodą, w której przestępca podszywa się pod zaufaną jednostkę (organizację społeczną, szefostwo firmy itp.), a następnie prosi nieświadomą niczego ofiarę o udostępnienie danych. Niestety, wielu ludzi wciąż nabiera się na fałszywe maile i udostępnia personalne informacje w dobrej wierze.

Jak lepiej zabezpieczyć swoje konto?

To, że nawet silne hasło można złamać lub przechwycić, nie stanowi powodu, by z niego rezygnować. Zawsze należy zabezpieczać konta długimi i unikalnymi kombinacjami znaków. Warto jednak korzystać z dodatkowych metod zabezpieczających, tak by konto było bezpieczne również w razie ewentualnego odgadnięcia hasła przez oszusta.

Unikalne hasła

Poza tym, że hasło musi być silne, powinno być również unikalne. Dlaczego? Złamanie albo wycieknięcie hasła do jednego konta stanowi poważne zagrożenie, jeśli pozostałe usługi użytkownika są zabezpieczone tym samym kodem. Większość cyberprzestępców bardzo chętnie sprawdzi, czy wykradzione dane logowania umożliwią im również dostęp do innych serwisów ofiary (np. kont bankowych).

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to jedno z najpowszechniej stosowanych zabezpieczeń wzmacniających ochronę konta. Użytkownik logujący się do usługi musi nie tylko podać login i hasło, ale również przejść przez dodatkowy etap uwierzytelniania. Może nim być na przykład podanie kodu przesłanego SMS-em lub mailem albo potwierdzenie swojej tożsamości odciskiem palca.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wycieknięcie hasła do konta nie stanowi aż tak ogromnego problemu – oszust i tak nie będzie mógł go wykorzystać, oczywiście zakładając, że nie uzyska również dostępu do skrzynki mailowej czy telefonu ofiary, na które serwis przysyła kody uwierzytelniające.

VPN

Jedną z lepszych metod chroniących dane internautów jest VPN. Co to VPN? To usługa pośrednicząca między użytkownikiem a internetem. W skrócie, osoba łącząca się z siecią przez VPN kontaktuje się najpierw z serwerem usługodawcy, a dopiero on kieruje ruch do miejsca docelowego. Takie rozwiązanie zapewnia prywatność (właściciele witryn mają dostęp do IP serwera VPN, a nie użytkownika) oraz bezpieczeństwo. Dobre usługi VPN zapewniają bowiem zaawansowane szyfrowanie danych, dzięki któremu nawet wprowadzane hasła są zakodowane i niedostępne dla osób trzecich.

Podsumowanie

Silne i unikalne hasło to podstawa zabezpieczenia każdego konta, ale warto stosować również inne metody. Korzystanie z MFA czy VPN należy połączyć przede wszystkim z rozwagą. Ochrona kont to również unikanie pobierania podejrzanych aplikacji (ryzyko zainstalowania malware), niepodawanie haseł znajomym, a także nieufność w stosunku do podejrzanych wiadomości zawierających prośby o podanie danych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe