Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:
[pisownia oryginalna – przyp. red.]
Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN.
Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF.
O filmie
Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.
Ponad 200 filmów o polskiej historii
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.
Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych.
W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).
MKiDN, maj / Warszawa