Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa


 

POLECANE
Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie gorące
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Zdaniem Gazety Wyborczej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza sięgnąć po prawicowy elektorat. W tym celu planuje pojawić się na ingresie nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa oraz wrócić do pomysłu nadania imieniem ś.p. Lecha Kaczyńskiego jednej z warszawskich ulic.

REKLAMA

Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe