Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa


 

POLECANE
Magdalena Środa niezadowolona z wyników wyborów: Kompletny dramat gorące
Magdalena Środa niezadowolona z wyników wyborów: "Kompletny dramat"

Na godz. 5:30 oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, po zliczeniu 97,06 proc. obwodów, prezentują się następująco: Rafał Trzaskowski – 31,09 proc., Karol Nawrocki – 29,74 proc. Wyniki dalece odbiegają od wyników w sondażach przedwyborczych. Z wyników wyborów niezadowolenie wyraża prof. Magdalena Środa.

Panika w Onecie: Rafał Trzaskowski pod ścianą. Projekt Tuska może się zawalić gorące
Panika w Onecie: "Rafał Trzaskowski pod ścianą. Projekt Tuska może się zawalić"

Na godz. 5:30 oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, po zliczeniu 97,06 proc. obwodów, prezentują się następująco: Rafał Trzaskowski – 31,09 proc., Karol Nawrocki – 29,74 proc. Wyniki dalece odbiegają od wyników w sondażach przedwyborczych. W tzw. "wiodących mediach" wywołuje to rodzaj paniki.

Dane z 97 proc. obwodów. Oto wyniki z ostatniej chwili
Dane z 97 proc. obwodów. Oto wyniki

Rafał Trzaskowski przed Karolem Nawrockim po pierwszej turze wyborów prezydenckich. PKW podała dane z 97,06 proc. obwodów.

Wybory prezydenckie 2025. Są wyniki late poll Ipsos z ostatniej chwili
Wybory prezydenckie 2025. Są wyniki late poll Ipsos

Tuż po północy pracownia Ipsos opublikowała wyniki late poll. Rafał Trzaskowski zdobył 31,1 proc. głosów, a Karol Nawrocki 29,1 proc. i to oni zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Joe Biden ciężko chory. Agresywna forma raka z ostatniej chwili
Joe Biden ciężko chory. "Agresywna forma raka"

Były prezydent USA Joe Biden zmaga się z agresywnym rakiem prostaty Gleason 9 z przerzutami do kości.

Jarosław Kaczyński dla Tysol.pl: Prawica wyraźnie wygrała z ostatniej chwili
Jarosław Kaczyński dla Tysol.pl: Prawica wyraźnie wygrała

- Wynik jest z naszego punktu widzenia bardzo korzystny i dający otwarcie na zwycięstwo - powiedział dziś w rozmowie z Tysol.pl Jarosław Kaczyński, prezes PiS.

Trzaskowski kontra Nawrocki w drugiej turze. Pierwszy taki sondaż z ostatniej chwili
Trzaskowski kontra Nawrocki w drugiej turze. Pierwszy taki sondaż

Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich może liczyć na 46 proc. głosów. Karol Nawrocki cieszy się poparciem 44 proc. — wynika z sondażu Opinia24 dla TVN24.

Polonia z Kanady wybrała Karola Nawrockiego pilne
Polonia z Kanady wybrała Karola Nawrockiego

Karol Nawrocki okazał się zwycięzcą wśród osób głosujących w Kanadzie - wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej. Kandydat wspierany przez PiS zdobył 42,65 proc. głosów, podczas gdy Rafał Trzaskowski - 27,73 proc.

Kogo poprą wyborcy Razem? Zandberg: Wyborcy to mądrzy ludzie, którzy mają swoje poglądy pilne
Kogo poprą wyborcy Razem? Zandberg: "Wyborcy to mądrzy ludzie, którzy mają swoje poglądy"

Jak wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News, Adrian Zandberg uzyskał 5,2 proc. poparcia zajmując piąte miejsce w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Kogo poprze Mentzen w drugiej turze? Znamienne słowa z ostatniej chwili
Kogo poprze Mentzen w drugiej turze? Znamienne słowa

Sławomir Mentzen zabrał głos po ogłoszeniu wyników exit poll pierwszej tury wyborów prezydenckich.

REKLAMA

Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”

„Mając świadomość historycznego znaczenia tematu filmu «Klecha», MKiDN i PISF udzieliły dodatkowego wsparcia, dzięki któremu proces produkcji filmu zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy” – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyjaśnieniu przesłanym KAI w związku z opublikowanym 27 kwietnia na portalu ekai.pl artykułem „Związkowcy piszą do wicepremiera Glińskiego w sprawie filmu «Klecha»”. Ministerstwo przypomina, że dystrybucja filmu uległa opóźnieniu z uwagi na konflikt między podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji, niezależny od MKiDN oraz PISF.
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński Jest reakcja ministerstwa na apel związkowców ws. filmu „Klecha”
Od lewej: amb. Frederic Billet, min. Piotr Gliński / PAP/Albert Zawada

 

Publikujemy treść przesłanego wyjaśnienia:

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

Prace nad filmem „Klecha” opowiadające o losach ks. Romana Kotlarza są już w końcowej fazie. Ze względu na wewnętrzny konflikt pomiędzy dwoma prywatnymi podmiotami zaangażowanymi w realizację produkcji – niezależny od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – dystrybucja filmu uległa opóźnieniu. Należy podkreślić, że film powstał dzięki decydującemu wsparciu ze środków publicznych MKiDN i PISF. Mając świadomość historycznego znaczenia tematu MKiDN i PISF udzieliły także dodatkowego wsparcia finansowego, dzięki któremu proces produkcji zakończy się najpóźniej za kilka miesięcy. „Klecha” jest jednym z ponad 200 filmów historycznych, w realizację których zaangażowane jest MKiDN. 

Obecnie produkcja przechodzi proces restrukturyzacji, którym zajmuje się doświadczona firma produkcyjna „Monolith Films”. Pod kątem artystycznym film jest już dziełem ukończonym. Mimo, że opóźnienie w dystrybucji filmu wynika wyłącznie z przyczyn od nas niezależnych, koszty związane z dodatkowymi pracami końcowymi zostaną w pełni pokryte przez MKiDN i PISF. 

O filmie

Film, oparty na historii księdza Romana Kotlarza, opowiada historię niezwykle brutalnych działań powstałej w 1973 roku tzw. „Grupy D“ – ściśle tajnego oddziału specjalnego do walki z Kościołem w IV Departamencie MSW. Szefem spec oddziału zostaje pozbawiony skrupułów, cynicznie manipulujący ludźmi „Mistrzo”. Pobicia, uprowadzenia, podpalenia i prowokacje, to sztandarowe metody pracy tajnej grupy, której jednym z ważniejszych zadań jest zastraszanie i próba pozyskania do współpracy niezłomnego księdza Romana, proboszcza z podradomskiego Pelagowa, ze szczególną perfidią prześladowanego przez komunistyczne służby już od czasów studiów w Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 50. Nękany nocnymi telefonami z pogróżkami i szantażowany ksiądz Roman nie ustaje jednak w działaniach wspierających strajkujących robotników z Radomia, co wywołuje furię „Mistrza” i popycha go do podjęcia coraz drastyczniejszych kroków. Nieudana próba zamachu na życie kapłana tylko zwiększa jego determinację w walce o prawa pokrzywdzonych.

Ponad 200 filmów o polskiej historii

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z instytucjami podległymi (Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, Techfilmem, Narodowym Centrum Kultury oraz Biurem Programu „Niepodległa”), a także przy znacznym wsparcie TVP, jest zaangażowane w powstanie i realizację ponad 200 filmów opowiadających o polskiej historii. To nie tylko filmy fabularne, ale też dokumentalne, edukacyjne, animacje i seriale.

Na ekranach już się pojawiły lub są ukończone i oczekują na dystrybucję m.in. takie produkcje jak: „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” (historia elitarnego Dywizjonu 303), „Kartka z Powstania” (film VR o Powstaniu Warszawskim), „Legiony” (opowieść o bojowym czynie Legionów), „Piłsudski” (fragment biografii Józefa Piłsudskiego), „Kurier”, (film inspirowany misją Jana Nowaka-Jeziorańskiego w czasie II wojny światowej), „Zieja” (historia ks. Jana Ziei – kapelana wojny ’20 r., Szarych Szeregów i AK, członka KOR-u), „Orzeł. Ostatni Patrol” (opowieść o okręcie podwodnym ORP „Orzeł”), „Orlęta” (obrona Grodna przed Sowietami we wrześniu 1939 r.), „Mistrz” (dzieje pięściarza Tadeusza „Teddy” Pietrzykowskiego – więźnia Auschwitz), „Żeby nie było śladów” (film o morderstwie Grzegorza Przemyka i esbeckim „śledztwie” po jego śmierci), „Śmierć Zygielbojma” (tragiczna historia Szmula Zygielbojma – członka Rady Narodowej RP w czasie II wojny światowej) i kilkadziesiąt innych. 

W trakcie realizacji są m.in. „Jak bardzo mnie kochasz” (historia rodziny Ulmów z Markowej zamordowanej za pomoc Żydom), „1939 – List do Putina” (okoliczności wybuchu II wojny światowej i rola sojuszu niemiecko-rosyjskiego), „Ptaki Auschwitz” (film oparty na prawdziwej historii ucieczki z Auschwitz), „Rebelia – Twierdza Wrocław” (dramatyczne rozdziały historii Solidarności Walczącej), „Walcząca” (opowieść o historii znaku Polski Walczącej) „Raport Pileckiego” (film fabularny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim) i „Czerwone maki” (opowieść o bitwie o Monte Cassino).

MKiDN, maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe