Schizma, niegodziwe sakramenty, nieważne spowiedzi, groźba ekskomuniki. Arch. Częstochowska o działalności ks. Galusa
Czytaj więcej: Abp Depo suspendował ks. Daniela Galusa. Ukarany: "Będę dalej sprawował Msze św.; to atak szatański i masoński"
Publikujemy treść stanowiska Archidiecezji Częstochowskiej ws. postępowania ks. Daniela Galusa:
Pomimo nałożenia kary suspensy, ks. Daniel Galus, a także dwaj inni duchowni wcześniej już suspendowani przez swych ordynariuszy, pełnią funkcje kapłańskie w kościele filialnym pw. Ducha Świętego w Czatachowej. Sprawowane przez nich sakramenty są niegodziwe, a rozgrzeszenia udzielane w czasie sakramentalnej spowiedzi są także nieważne. Sam kościół i cały teren dawnej Pustelni został wyłączony bezterminowo z użytku liturgicznego, by nie stawał się miejscem świętokradczych czynów oraz zgorszenia.
Od kilku dni ks. Galus oraz pozostali kapłani w czasie modlitwy eucharystycznej nie wymieniają imienia papieża Franciszka, ale papieża Benedykta XVI. Podobnie w miejsce imienia biskupa miejsca używają formuły "z naszymi biskupami". Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wymienianie imienia Ojca Świętego oraz biskupa miejsca nie jest wyłącznie formą grzeczności, ale zakorzenionym w tradycji Kościoła znakiem jedności z Biskupem Rzymu i biskupem Kościoła lokalnego. Pominięcie tego elementu jest deklaracją zerwania owej jedności, a zatem schizmy, czyli odłączenia się od wspólnoty, którą oprócz jednej wiary i tych samych sakramentów, stanowi także zwierzchnictwo papieża nad całym Kościołem katolickim, a w poszczególnych Kościołach partykularnych ich biskupa (KKK 880-882; KPK kan. 205 i 216). Postępowanie ks. Daniela Galusa stanowi realne niebezpieczeństwo odłączenia się zarówno jego samego, jak i ludzi, których gromadzi wokół siebie, od jedności z Kościołem, a zatem popadnięcia w ekskomunikę. Już w liście z 22 lutego br., zatytułowanym "Słowo troski i odpowiedzialności wobec Boga i Kościoła" ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski ostrzegał, że postawa ks. Galusa prowadzi jego oraz grupę pod nazwą Wspólnota "Miłość i Miłosierdzie Jezusa" do postawienia się poza Kościołem. W poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem za zbawienie kapłana i pozostałych wiernych, zwracał się on do ks. Galusa i osób związanych ze stworzoną przez niego grupą, do opamiętania i nawrócenia.
Metropolita częstochowski będzie podejmował działania, które są określone w prawie kanonicznym oraz wytycznych Stolicy Apostolskiej, a także zgodne z prawem polskim.
--
ks. Mariusz Bakalarz
rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej
ks. Mariusz Bakalarz, ks. mf / Częstochowa