Bp Greger: chrześcijaństwo to nie światopogląd
Wśród 18 księży uczestniczących we Mszy św. w kurialnej kaplicy byli tacy, którzy przyjęli święcenia 21 maja 1989 r. w katedrze na Wawelu w Krakowie, a część, jak biskup pomocniczy Greger, zostali wyświęceni 13 maja w katedrze w Katowicach. Jeden z rocznikowych kolegów otrzymał święcenia 2 lutego w Gnieźnie jako zakonnik Zgromadzenia Misjonarzy Ducha Świętego.
"Sprawa życia i śmierci"
W homilii bp Greger wyjaśnił, jak ważne jest to, by kapłan „wzmacniał fundament zażyłej relacji z Bogiem”.
- Nasza z Nim relacja do sprawa życia i śmierci. Jeśli ktoś utraci z Nim łączność, popadnie w śmierć wieczną i w ogóle - takie mamy Jego zapewnienie - nic godnego życia wiecznego nie możemy wtedy uczynić. Oczywiście, jest możliwe odejście od Jezusa i robienie wielkiej kariery w tym świecie, szybko można zyskać wielki poklask u ludzi, stać się celebrytą czy podziwianym idolem, można być autorem wielkich odkryć czy wynalazków i podejmować wielkie przedsięwzięcia. Jednak wykonując wszystkie te dzieła, nie osiągniemy życia wiecznego, jeśli będziemy żyli w oderwaniu od Jezusa – stwierdził.
Kaznodzieja przypomniał, że kapłan, zanim zacznie o tym nauczać innych, ma sam doświadczyć tego, że chrześcijaństwo to nie ideologia ani żaden tylko światopogląd.
- To Bóg, który ciągle przechodzi w paschalnym triumfie, to nauka przechodzenia ze śmierci do życia. Pan pociągnie tylko tych, którzy będą czuwać – zwrócił uwagę, odwołując się do starotestamentowej historii o Izraelitach, którzy nie poszli za Mojżeszem i zostali w Egipcie.
- Mimo że byli Izraelitami, ich serca stały się egipskie. Jeśli poddamy się pokusie i damy się przekonać do wystarczalności tego świata i stracimy z pola widzenia perspektywy wieczności, to znaczy, że nie trwamy – niestety – w jedności z Jezusem, nasza winna latorośl jest mocno nadszarpnięta, a brak jakiejkolwiek reakcji leczniczej spowoduje jej całkowite zniszczenie – przestrzegł.
Spotkania kolegów rocznikowych
Pomysłodawcą corocznych spotkań jest ks. Janusz Kuciel, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy w Międzybrodziu Żywieckim. Księża wyświęceni w tym samym roku, ale w różnych miejscach, przygotowujący się do kapłaństwa w różnych seminariach duchownych, po raz pierwszy spotkali się razem z okazji okrągłego jubileuszu 8 lat temu. Z powodu pandemii, w cyklicznych spotkaniach nastąpiła dwuletnia przerwa.
Podczas środowego spotkania, które przygotował tym razem bp Piotr Greger, był czas na wspólną Eucharystię i wspomnienia. Modlono się m.in. za kolegów rocznikowych, którzy odeszli do Domu Ojca. Z 24 księży diecezji bielsko-żywieckiej wyświęconych w 1989 roku w Krakowie i Katowicach na jubileuszu święceń obecnych osiemnastu.
W momencie ogłoszenia papieskiej bulli „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 roku do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej inkardynowano 258 kapłanów: z diecezji katowickiej (127) i archidiecezji krakowskiej (131). Pracowało także wówczas 33 zakonników.
rk / Bielsko-Biała