Przeglądanie księgi wieczystej po numerze – praktyczny poradnik krok po kroku
Elektroniczne księgi wieczyste: dokumenty dostępne online
Księgi wieczyste w polskim systemie mają stosunkowo długą historię sięgającą jeszcze czasów zaborów. Wraz z rozwojem technologii zmienił się jednak sposób ich przechowywania. Od 16 czerwca 2010 roku każda osoba dysponująca numerem księgi wieczystej może sprawdzić jej zawartość, posługując się przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości serwisem internetowym. Od 1 stycznia 2015 roku wszystkie księgi wieczyste zostały natomiast przeniesione do sieci. Aby ułatwić wyszukiwanie dokumentów, zmieniono również format numeru. Przede wszystkim dodano do niego kod odpowiedniego sądu wieczystoksięgowego, sam numer wydłużono do 8 cyfr (uzupełniając pierwotny numer o odpowiednią liczbę zer), a na końcu dodano liczbę kontrolną.
Jak znaleźć księgę wieczystą w internecie?
Przeglądanie ksiąg wieczystych jest możliwe dzięki serwisowi Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, za którego prowadzenie odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl). Po wejściu na stronę internetową należy wybrać opcję „Przeglądanie ksiąg wieczystych”. W następnym polu konieczne stanie się wprowadzenie numeru księgi wieczystej, zachowując odpowiednie formatowanie. Po wciśnięciu przycisku „Wyszukaj księgę” możesz wybrać odpowiedni dokument i przejść do najważniejszych informacji. Co ważne: dostęp do danych jest w pełni bezpłatny i możliwy bez ograniczeń czasowych. Właściciel nieruchomości nie dowie się natomiast o tym, że inne osoby przeglądały dane należącego do niego domu, mieszkania czy działki.
Jak uzyskać numer księgi wieczystej?
Sprawdzanie numeru księgi wieczystej niestety jest często najtrudniejszym zadaniem, które stoi przed potencjalnym nabywcą. Zasadniczo można go uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy zakłada konieczność złożenia formalnego wniosku do odpowiedniego urzędu gminy lub sądu wieczystoksięgowego. Niestety często okazuje się nieskuteczny, ponieważ konieczne jest wskazanie interesu prawnego do nieruchomości. Zdecydowanie prostsze, szybsze i w pełnie skuteczne będzie ustalenie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu przedstawione na stronie BlogKredytowy.pl. W takim przypadku jedyne, czego będziesz potrzebować, to adres domu, mieszkania czy działki. Jego ustalenie jest oczywiście zdecydowanie prostsze. Następnie, po uzyskaniu numeru księgi wieczystej, można natomiast przejść na stronę EKW i sprawdzić jej zawartość.
Co uda się ustalić dzięki księdze wieczystej?
Księgi wieczyste zawierają komplet najważniejszych informacji z punktu widzenia potencjalnego nabywcy nieruchomości. Niezwykle ważną cechą dokumentów jest rękojmia wiary publicznej. Dzięki niej osoba, która dokonuje czynności prawnej (np. kupuje mieszkanie), zyskuje zdecydowanie wyższą gwarancję bezpieczeństwa transakcji i przekonanie o zgodności przedstawionych w księdze danych z rzeczywistością.
W Dziale I-O KW można znaleźć informacje pochodzące z ewidencji gruntów, które w dokładny sposób opisują nieruchomość. W dziale II widnieją natomiast oznaczenia właścicieli i użytkowników wieczystych. Dzięki temu można szybko przekonać się, czy sprzedawca posiada prawo do dysponowania nieruchomością. Dział III zawiera rozbudowane informacje na temat ograniczonych praw rzeczowych, a w dziale IV umieszczono dane o hipotekach wraz z oznaczeniem ich wysokości, waluty, rodzaju i pierwszeństw.