Dlaczego warto spożywać czosnek niedźwiedzi?
Czym jest czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi, znany także jako czosnek cygański, to dziko rosnąca roślina, która ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Posiada jednak wiele dodatkowych cennych substancji, np. związki siarki, które korzystnie wpływają na układy: pokarmowy, odpornościowy oraz sercowo-naczyniowy. Jeśli chcemy go nabyć, to znajdziemy go między innymi w Arkana Smaku – sklep z żywnością ekologiczną.
Jak wygląda czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi swoim wyglądem nie przypomina tradycyjnego czosnku. Nie ma formy ząbków, ale kształt długich, lancetowatych liści, które są bogate w prozdrowotne właściwości. Liście są podobne do tych, które mają konwalie majowe. Po czym możesz rozpoznać czosnek niedźwiedzi w lesie? Kiedy zobaczysz gęste łany liści podobnych do konwalii i poczujesz zapach czosnku, możesz mieć pewność co do tego, że na niego trafiłeś.
Jakie właściwości prozdrowotne ma czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi ma wiele właściwości zdrowotnych. Do najważniejszych, które warto wymienić, należą:
- Wysoka zawartość związków siarkowych, dzięki którym zapobiega infekcjom wirusowym, np. przeziębieniu, grypie. Wspiera także w walce z SARS-COV-2;
- Działa podobnie do antybiotyku, dlatego, że niszczy bakterie chorobotwórcze w układach: pokarmowym, oddechowym;
- Stymuluje produkcję przeciwciał, które biorą udział we wszystkich procesach chorobotwórczych;
- Skutecznie działa przeciwko pasożytom układu pokarmowego: glistom, owsikom, a także tasiemcom;
- Ma właściwości przeciwnowotworowe, działa jak silny przeciwutleniacz;
- Zawiera znacznie więcej adenozyny niż czosnek pospolity, dlatego wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego. Zmniejsza ryzyko zakrzepów poprzez zmniejszenie lepkości krwi i obniżenie jej ciśnienia;
- Wspomaga w leczeniu chorób reumatycznych.
Jak należy spożywać czosnek niedźwiedzi?
Liście czosnku niedźwiedziego możesz pokroić na małe kawałki i dodać je jako dodatek do pieczywa. Jeśli je drobno posiekasz, możesz wykorzystać jako przyprawę do zup, mięsa, a także jako posypkę na ziemniaki. Dodając go do potraw, możesz poprawić ich smak, także wykorzystując pietruszkę. Nie warto suszyć liści czosnku niedźwiedziego, ponieważ stracą wiele cennych właściwości. Jeśli chcesz je spożywać poza sezonem – zamroź je.
Kiedy warto zbierać czosnek niedźwiedzi?
Świeże liście należy zbierać przed kwitnieniem rośliny. Dlatego że po nim nabierają lekko gorzkiego smaku. Najlepiej sięgnąć po nie, kiedy roślina ma pąki oraz jędrne i zielone owoce. Czosnek niedźwiedzi jest najskuteczniejszy, gdy jest zebrany w trakcie wegetacji. Zbierając liście, należy zrywać je pojedynczo, dzięki temu możliwe jest zapobiegnięcie pomyleniu ich z rośliną trującą.
Czosnek niedźwiedzi różni się od pospolitego, ma wiele właściwości prozdrowotnych. Dlatego warto go na stałe wprowadzić do naszej codziennej diety.