Zmiany w Programie „za życiem” konsultowane w regionach
Dodał, że na wsparcie mogą liczyć nie tylko dzieci z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu, ale również ich matki i pozostali członkowie rodzin.
Jednak realizacja programu „Za życiem” dotyczy także innych kwestii i wymaga nowelizacji kilku ustaw. M.in. zaproponowane zostały zmiany w zakresie warsztatów terapii zajęciowej, w tym np. tworzenie klubów rehabilitacji, wprowadzenie stażu rehabilitacyjnego przy warsztatach wspierających aktywizację zawodową ich uczestników. .
Część zmian dotyczy zatrudnienia rodziców chorych dzieci. Planowane jest wydłużenia okresu zasiłku opiekuńczego z 14 do 30 dni, co ma ułatwić rodzicom łączenie opieki z wykonywaniem aktywności zawodowej.
Pracujący rodzice dziecka niepełnosprawnego będą mogli także korzystać z indywidualnego rozkładu czasu pracy lub ruchomego czasu pracy oraz telepracy.
Komplet nowych zmian ustawowych ma być przedstawiony jesienią i mają one wejść w życie 1 stycznia 2018 r.
Konferencja w Szczecinie była pierwszą z cyklu 16 konferencji regionalnych, jakie odbędą się w każdym województwie w ramach opiniowania zmiany ustaw w związku z wejściem w życie programu „Za życiem”.
Dodatkowo zorganizowane zostaną 32 spotkania ze środowiskami osób niepełnosprawnych.
Jak powiedział dla Tysol.pl wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, na spotkania przychodzą zarówno opiekunowie, jak i sami niepełnosprawni. Często przedstawiają swoje własne historie życiowe, wskazują, jakie kwestie należałoby uregulowań w konsultowanych ustawach.
„Zainteresowanie jest bardzo duże” - powiedział Michałkiewicz.
Program „Za życiem” ruszył w styczniu 2017 r. Obejmuje kompleksowe rozwiązania, w szczególności w obszarach dotyczących wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin, wczesnego wspomagania dziecka i jego rodziny, usług wspierających i rehabilitacyjnych, wsparcia mieszkaniowego, a także koordynacji wsparcia, poradnictwa i informacji.
Resort rodziny przygotował specjalny komunikat na temat programu, który można znaleźć na stronie www.mrpips.gov.pl.
Anna Grabowska