USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.
 USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

Zaskoczeniem jest już sam tytuł artykułu: „Najciekawszym [dosł. najgorętszym] klubem w Nowym Jorku jest Kościół katolicki”. Dziennikarka tak to tłumaczy: „Katolicyzm staje się modny przez swoje odrzucanie «postępowej moralności», a częściowo także jako postawa estetyczna w modnym ostatnio świecie Nowej Prawicy. (…) Ta «postępowa moralność», tworzona na gruzach tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, jeszcze do niedawna wyznaczała kierunki i tendencje w literaturze i sztuce amerykańskiej. Zaczęło się to jednak zmieniać ok. roku 2020, w czasach covidowych lockdownów, protestów ruchu Black Lives Matter i barbarzyńskiego obalania symboli religijnych”.

Zdaniem autorki „obecnie mamy do czynienia z rozczarowaniem tą «postępową moralnością»”. Z drugiej strony zaczyna wybijać się „katolicka historyczna zdolność obalania różnych «bożków» kulturowych, co zaowocowało powstaniem atrakcyjnego tradycjonalizmu katolickiego. Nie jest to jednak tradycjonalizm «naszej babci», lecz coś zupełnie nowego, zdolnego do przyjęcia w swe szeregi młodych i wykształconych Amerykanów”.

Julia Yost przytoczyła tu liczne przykłady ostatnio nawróconych na katolicyzm postaci amerykańskiej kultury (pop) i zauważyła, że ich nowa wiara wyraża się niekiedy w ekscentrycznych formach.

Na przykład Honor Levy, młoda pisarka, znana m.in. z modnego podcastu „Wet Brain”, która ostatnio stała się katoliczką, nie waha się informować szczegółowo o popełnionych przez siebie w przeszłości „grzechach śmiertelnych”, zapewne w celach dydaktycznych, aby ich unikać. W swym podcaście porusza tematy związane z kultura pop, literaturą, polityką i religią, a w tym ostatnim dziale znajduje się m.n. tematyka „wyrzucania demonów”,

Konwertytka wskazuje też na wartość obrzędów katolickich, być może potrzebnych szczególnie artystom. „Rytuał ten, a więc czynności związane z ustaloną formą zewnętrzną, sprawia, że rodzi się coś nowego w życiu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego własnym rozumem. (...) Nie ma takiego problemu na świecie, któremu nie mogłyby zaradzić «trzy zdrowaśki»” – uważa Levy.

Do katolicyzmu „powróciła” też Dasha Nekrasova, aktorka znana m.in. z serialu stacji HBO „Sukcesja”, Prowadzi ona ostatnio popularny podcast „Red Scare” (Czerwony Strach), w którym skupia się na takich „egzotycznych” tematach, jak sedewakantyzm (poglad sugerujący, jakoby wszyscy papieże wybrani po Vaticanum II, nie są „prawowitymi” biskupami Rzymu). Nekrasova nazywa siebie „katoliczką w stylu Andy`ego Warhola”, który szukał różnych artystycznych prowokacji, a który – jak się po jego śmierci okazało – pozostawał głęboko wierzącym człowiekiem.

Z kolei Anika Jade Levy (nie ma związku z Honor Levy), redaktorka nowojorskiego magazynu literackiego „Forever”, ujawniła ostatnio swym czytelnikom, że wychowała się „w środowisku zasadniczo satanistycznym”. Jako wyraz młodzieńczego sprzeciwu wobec tego grona zaczęła odmawiać „Zdrowaś Mario” w różnych aplikacjach iPhone'a. Według niej w Stanach Zjednoczonych jest widoczny wzrost zainteresowania katolicyzmem jako formą sprzeciwu wobec „liberalno-postępowego rozkładu” zwłaszcza w sprawach seksu i ideologii gender, który wielu młodych Amerykanów zaczęło postrzegać jako coś złego i banalnego.

Na zakończeniu swojego artykułu w dzienniku nowojorskim dziennikarka katolicka zauważyła, że przynależność do Kościoła katolickiego wymaga od jego wiernych dostosowania się do pewnych zasad życia i dogmatów. „Na początku lipca, gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obalił prawo tzw. Roe v. Wade, dopuszczające przerywanie ciąży, z nowojorskiej katedry św. Patryka do proaborcyjnego ośrodka Planowania Rodziny (Planned Parenthood) wyruszyła procesja różańcowa. Jak się później okazało, wzięło w niej udział wielu „odkrywających” katolicyzm młodych Amerykanów.

„Nauka Kościoła katolickiego w połączeniu z tego rodzaju wydarzeniem stanie się teraz dla tych uczestników wyzwaniem. Okaże się, czy jest to tylko chwilowa moda, czy coś głębszego. Z czasem się to wyjaśni” – zakończyła swój tekst Julia Yost.

o. jj (KAI Tokio) / Nowy Jork

 


 

POLECANE
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa z ostatniej chwili
Śmiertelne pobicie Eryka w Zamościu. Proces odwoławczy ruszył od nowa

Przed Sądem Apelacyjnym w Lublinie ponownie ruszył w czwartek proces odwoławczy w sprawie śmierci 16-letniego Eryka w Zamościu. Powodem były wątpliwości odnośnie składu sędziowskiego. Główny oskarżony został wcześniej skazany na 12 lat więzienia. Prawomocny wyrok ma zapaść jeszcze w lipcu.

Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych z ostatniej chwili
Rząd Tuska utajnił dane nt. polskich zakupów zbrojeniowych

Jak poinformował portal Defence24 Polska po raz pierwszy w swoim sprawozdaniu, składanym do Rejestru Broni Konwencjonalnej ONZ, nie umieściła danych dotyczących importu podstawowej broni. 

Kosiniak Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: Murem za żołnierzami Wiadomości
Kosiniak Kamysz o ataku imigrantów na polskie służby: "Murem za żołnierzami"

„Atak na żołnierza, na granicę, jest atakiem na Polskę” – podkreślił wicepremier oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Słowa te padły w czwartek w Krakowie podczas uroczystości, w której pułkownik Piotr Bieniek objął dowództwo nad 6. Brygadą Powietrznodesantową.

GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego Wiadomości
GIF wycofuje serię popularnego leku przeciwwirusowego

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu leku Inuprin Forte. Decyzja dotyczy całego kraju i aż 39 serii syropu przeciwwirusowego, który może nie spełniać norm jakości. Pacjentów ostrzega się, by nie przyjmowali leku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie pilne
Imigrant podpalił nastolatkę. Horror w letnim kurorcie

W Las Palmas de Gran Canaria doszło do dramatycznego zdarzenia, które wstrząsnęło opinią publiczną. 17-letnia dziewczyna padła ofiarą brutalnej napaści – została oblana łatwopalną substancją i podpalona. Według lokalnych mediów podejrzanym jest 20-letni mężczyzna pochodzenia marokańskiego.

Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd z ostatniej chwili
Katolicki kościół w Gazie ostrzelany przez izraelskie czołgi. Kard. Pizzaballa: Nie jesteśmy pewni, czy to był błąd

Katolicka parafia pw. Świętej Rodziny w Gazie padła ofiarą ataku sił zbrojnych Izraela. Dwie osoby zginęły, a sześć zostało rannych, w tym dwie ciężko. Kardynał Pierbattista Pizzaballa, który poinformował o tym włoską agencję katolicką SIR, powiedział: „Na pewno wiemy, że to był czołg, jak twierdzą Siły Obronne Izraela, przez pomyłkę, ale nie mamy co do tego pewności". 

Komunikat dla mieszkańców Białegostoku Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Białegostoku

Blisko 20 zespołów folkowych i folklorystycznych z całego świata wystąpi podczas 17. edycji Podlaskiej Oktawy Kultur, która rozpoczyna się w czwartek wieczorem w Białymstoku. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Zabójstwo na kampusie UW. Biegli podjęli decyzję ws. Mieszka R. z ostatniej chwili
Zabójstwo na kampusie UW. Biegli podjęli decyzję ws. Mieszka R.

Biegli psychiatrzy przedstawili wstępną opinię Mieszka R. podejrzanego o morderstwo na UW. Wynika z niej, że mężczyzna powinien trafić na dalszą obserwację.

Dominik Tarczyński: Zweryfikowałem swoją opinię na temat legalnej migracji Wiadomości
Dominik Tarczyński: Zweryfikowałem swoją opinię na temat legalnej migracji

Europoseł Ryszard Czarnecki otworzył swój kanał na YouTube dedykowany polityce zagranicznej. – Chcę prezentować na nim wywiady i informacje, które dadzą wiedzę, a nie propagandowe klisze – zadeklarował polityk PiS. Pierwszym jego gościem był inny europoseł Dominik Tarczyński. Obydwaj politycy rozmawiali na temat imigracji, legalnej i nielegalnej. 

Agresywna Niemka zaatakowała wolontariusza Ruchu Obrony Granic na moście w Słubicach. Jest nagranie gorące
Agresywna Niemka zaatakowała wolontariusza Ruchu Obrony Granic na moście w Słubicach. Jest nagranie

W sieci pojawiło się nagranie kobiety posługującej się językiem niemieckim, która zachowuje się agresywnie wobec wolontariusza Ruchu Obrony Granic. Sytuacja ma miejsce ma noście granicznym w Słubicach.

REKLAMA

USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

W nowojorskim światku młodych pisarzy i aktorów pojawiło się obecnie nowe zjawisko: zainteresowanie katolicyzmem, i to niekiedy w jego dość ekscentrycznych przejawach. Nad tym, czy jest to tylko chwilowa moda czy coś poważniejszego, zastanawiała się na łamach „New York Timesa” z 14 sierpnia katolicka dziennikarka Julia Yost, od 2017 starsza redaktor konserwatywnego i ekumenicznego czasopisma „The First Things”.
 USA: wśród młodych intelektualistów szerzy się moda na katolicyzm

Zaskoczeniem jest już sam tytuł artykułu: „Najciekawszym [dosł. najgorętszym] klubem w Nowym Jorku jest Kościół katolicki”. Dziennikarka tak to tłumaczy: „Katolicyzm staje się modny przez swoje odrzucanie «postępowej moralności», a częściowo także jako postawa estetyczna w modnym ostatnio świecie Nowej Prawicy. (…) Ta «postępowa moralność», tworzona na gruzach tradycyjnej kultury chrześcijańskiej, jeszcze do niedawna wyznaczała kierunki i tendencje w literaturze i sztuce amerykańskiej. Zaczęło się to jednak zmieniać ok. roku 2020, w czasach covidowych lockdownów, protestów ruchu Black Lives Matter i barbarzyńskiego obalania symboli religijnych”.

Zdaniem autorki „obecnie mamy do czynienia z rozczarowaniem tą «postępową moralnością»”. Z drugiej strony zaczyna wybijać się „katolicka historyczna zdolność obalania różnych «bożków» kulturowych, co zaowocowało powstaniem atrakcyjnego tradycjonalizmu katolickiego. Nie jest to jednak tradycjonalizm «naszej babci», lecz coś zupełnie nowego, zdolnego do przyjęcia w swe szeregi młodych i wykształconych Amerykanów”.

Julia Yost przytoczyła tu liczne przykłady ostatnio nawróconych na katolicyzm postaci amerykańskiej kultury (pop) i zauważyła, że ich nowa wiara wyraża się niekiedy w ekscentrycznych formach.

Na przykład Honor Levy, młoda pisarka, znana m.in. z modnego podcastu „Wet Brain”, która ostatnio stała się katoliczką, nie waha się informować szczegółowo o popełnionych przez siebie w przeszłości „grzechach śmiertelnych”, zapewne w celach dydaktycznych, aby ich unikać. W swym podcaście porusza tematy związane z kultura pop, literaturą, polityką i religią, a w tym ostatnim dziale znajduje się m.n. tematyka „wyrzucania demonów”,

Konwertytka wskazuje też na wartość obrzędów katolickich, być może potrzebnych szczególnie artystom. „Rytuał ten, a więc czynności związane z ustaloną formą zewnętrzną, sprawia, że rodzi się coś nowego w życiu, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie ogarnąć tego własnym rozumem. (...) Nie ma takiego problemu na świecie, któremu nie mogłyby zaradzić «trzy zdrowaśki»” – uważa Levy.

Do katolicyzmu „powróciła” też Dasha Nekrasova, aktorka znana m.in. z serialu stacji HBO „Sukcesja”, Prowadzi ona ostatnio popularny podcast „Red Scare” (Czerwony Strach), w którym skupia się na takich „egzotycznych” tematach, jak sedewakantyzm (poglad sugerujący, jakoby wszyscy papieże wybrani po Vaticanum II, nie są „prawowitymi” biskupami Rzymu). Nekrasova nazywa siebie „katoliczką w stylu Andy`ego Warhola”, który szukał różnych artystycznych prowokacji, a który – jak się po jego śmierci okazało – pozostawał głęboko wierzącym człowiekiem.

Z kolei Anika Jade Levy (nie ma związku z Honor Levy), redaktorka nowojorskiego magazynu literackiego „Forever”, ujawniła ostatnio swym czytelnikom, że wychowała się „w środowisku zasadniczo satanistycznym”. Jako wyraz młodzieńczego sprzeciwu wobec tego grona zaczęła odmawiać „Zdrowaś Mario” w różnych aplikacjach iPhone'a. Według niej w Stanach Zjednoczonych jest widoczny wzrost zainteresowania katolicyzmem jako formą sprzeciwu wobec „liberalno-postępowego rozkładu” zwłaszcza w sprawach seksu i ideologii gender, który wielu młodych Amerykanów zaczęło postrzegać jako coś złego i banalnego.

Na zakończeniu swojego artykułu w dzienniku nowojorskim dziennikarka katolicka zauważyła, że przynależność do Kościoła katolickiego wymaga od jego wiernych dostosowania się do pewnych zasad życia i dogmatów. „Na początku lipca, gdy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych obalił prawo tzw. Roe v. Wade, dopuszczające przerywanie ciąży, z nowojorskiej katedry św. Patryka do proaborcyjnego ośrodka Planowania Rodziny (Planned Parenthood) wyruszyła procesja różańcowa. Jak się później okazało, wzięło w niej udział wielu „odkrywających” katolicyzm młodych Amerykanów.

„Nauka Kościoła katolickiego w połączeniu z tego rodzaju wydarzeniem stanie się teraz dla tych uczestników wyzwaniem. Okaże się, czy jest to tylko chwilowa moda, czy coś głębszego. Z czasem się to wyjaśni” – zakończyła swój tekst Julia Yost.

o. jj (KAI Tokio) / Nowy Jork

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe