Abp Guzdek: Uczmy się na nowo odczytywać słowo „solidarność”
Metropolita białostocki, nawiązując do czytań liturgicznych podkreślał, że Bóg w chwili doświadczenia i prześladowań zawsze wlewał w serca ludzi nadzieję i apelował: „Nie upadaj na duchu…”; „Wyprostujcie opadłe ręce i osłabłe kolana”.
Przypominał, że Polacy wielokrotnie doświadczali prześladowań i niewoli, ale nigdy nie tracili nadziei, że z Bożą pomocą odzyskają utraconą wolność, pomimo, że raz po raz doznawali rozczarowań. Tak było w czasach zaborów, wojen światowych, czy działalności podziemia antykomunistycznego.
Abp Guzdek zaznaczył, że przełomowym wydarzeniem w powojennej historii narodu polskiego był wybór kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową i wypowiedziane przez niego w dniu inauguracji pontyfikatu znamienne słowa: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! (…)”.
- Słowa te nabrały jeszcze większej mocy podczas pamiętnej pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do naszej Ojczyzny, latem 1979 r. Spotykając się z Piotrem naszych czasów i słuchając jego słów Polacy przestali się lękać. Powstali z kolan i „wyprostowali opadłe ręce”! Na polskiej ziemi 31 sierpnia 1980 r. powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – mówił arcybiskup, przypominając cele, dla jakich ów związek został utworzony.
- Ta niezwykła rewolucja, której celem była walka z bezbożną ideologią i władzą narzuconą przez mocodawców z Moskwy, miała pokojowy przebieg. Nie tylko na ogrodzeniu Stoczni Gdańskiej, ale w wielu miejscach społecznych protestów były umieszczane święte obrazy, a wśród protestujących byli księża, którzy głosili słowo Boże, spowiadali i odprawiali Msze św. Często podkreślali, że warunkiem wolności zewnętrznej jest wolność wewnętrzna, wolność od grzechu - zaznaczył.
Hierarcha wskazał, że dzisiejsza modlitwa z okazji 42. rocznicy powstania „Solidarności” ma na celu przypomnienie wszystkim, że „wolność wewnętrzna jest pierwsza i najważniejsza”. - Dopiero następstwem zyskania przez ludzi wewnętrznej wolności są wspaniałe plany i czyny zmierzające do wolności zewnętrznej, do poszanowania podstawowych praw człowieka – podkreślił.
Zachęcił do modlitwy, aby także dzisiaj naród polski szedł drogą wskazaną i wypracowaną przez „Solidarność”. - Usilnie błagajmy, aby łączyły nas staranie o dobro i rozwój Ojczyzny oraz wspólna troska o poszanowanie praw każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, majętność i bliski mu świat wartości - apelował.
Na zakończenie prosił o budowanie międzyludzkiej i społecznej solidarności: - Nie jeden przeciw drugiemu, ale zawsze razem. Uczmy się wciąż na nowo, w zmieniających się okolicznościach, odczytywania znaczenia samego słowa „solidarność”. Program walki nie może być ponad programem solidarności. Bóg wzywa nas do budowania przyszłości z poszanowaniem Bożych przykazań, na fundamencie prawdy, w oparciu o dialog i szukanie porozumienia. To będzie nasza najlepsza odpowiedź na wszelkie nieporozumienia i konflikty.
W uroczystościach z okazji 42. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” uczestniczył Józef Mozolewski, przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego oraz związkowcy z regionu wraz z pocztami sztandarowymi.
tm / Białystok