Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezesi KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisali niewiążące memorandum o współpracy (MOU).
 Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią
/ fot. KGHM S.A.

KGHM liczy, że wymiana doświadczeń oraz współpraca prowadzona na mocy porozumienia przyspieszy budowę pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Memorandum o współpracy wydaje się uzupełniać wcześniej podjęte przez miedziowy koncern kroki zmierzające do wdrożenia technologii SRM. SRM mają wytwarzać zieloną energię na potrzeby zakładów produkcyjnych KGHM i przyczynić się do osiągnięcia przez koncern neutralności energetycznej do 2050 r. W lutym bieżącego roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. NuScale jako pierwsza spółka w USA uzyskała certyfikaty dla swoich lekkowodnych małych, modularnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 50 MW. Niedawno KGHM wystąpił do Państwowej Agencji Atomistyki z wnioskiem o ocenę jakości i bezpieczeństwa technologii SRM. Trwają wstępne prace nad przygotowaniem studium lokalizacyjnego. Powstaje też Testowe Centrum Sterowania z symulatorem sterowni SMR, w którym uczyć się będą przyszli operatorzy elektrowni.

 

Energia jądrowa: niezależność i niższe koszty

Memorandum o współpracy zakłada, że w okresie 36 miesięcy KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA wymieniać się będą doświadczeniami i wiedzą w zakresie technicznych, ekonomicznych, prawnych, finansowych i organizacyjnych aspektów projektów mających na celu wdrożenie technologii SRM w Europie.

Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia

– powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

Nie tylko wymiana doświadczeń

Nuclearelectrica SA to koncern, w którym dominującą pozycję ma rumuńskie państwo (82,49 proc. wszystkich akcji). Specjalizuje się w eksploatacji siłowni jądrowych w Rumunii. Podobnie jak KGHM zawarł z amerykańską firmą NuScale porozumienie na zakup technologii SMR. Planuje wdrożyć tę technologię w Rumunii, uruchamiając elektrownię złożoną z sześciu modułów o mocy 77 MWe – łącznie 462 MWe.

KGHM, który zapowiada uruchomienie pierwszej elektrowni opartej na reaktorach modułowych do 2029 roku, pozyskał zatem zagranicznego partnera zainteresowanego rozwojem tej samej technologii. Będzie mógł z nim nie tylko wymienić się doświadczeniami o uwarunkowaniach projektów dotyczących technologii SMR, ale również orędować za SRM jako źródłem „zielonej energii” na arenie Unii Europejskiej. Zwracał na to uwagę Marcin Chludziński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu: – Energia jest głównym narzędziem polityki, rozwoju albo blokowania rozwoju gospodarczego. Zarówno budowy projektów pełnoskalowych w projekcie rządowym, jak i w technologiach SMR przez innych inwestorów to droga do niezależności energetycznej. Ale aby znowu zyskała uznanie w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy między krajami, które stawiają na tę technologię.

 

Droga Rumunii

Rumuni mogą potwierdzić, że eksploatacja elektrowni jądrowych jest bezpieczna i może zapewnić niezależność energetyczną. Po tym, jak w wyniku katastrofy w Czarnobylu część krajów Europy, w tym Polska, odstąpiło od zamiaru budowy elektrowni jądrowej, Rumuni zdecydowali się kontynuować prace nad oddaniem do użytku pierwszych bloków. W odróżnieniu od Polaków, którzy skłaniali się do wykorzystania w swojej elektrowni technologii radzieckiej (bloki energetyczne typu WWER-440), Rumuni zakupili rozwiązania techniczne od kanadyjskiej firmy Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Za wyborem przemawiał fakt, że paliwem w tej technologii jest niewzbogacony uran, który Rumunia może wydobywać na terenie własnego kraju, osiągając tym samym niezależność energetyczną. Elektrownia Atomowa w Rumunii działa nieprzerwanie do dzisiaj. Trwają prace nad jej rozbudową.

 

 

 


 

POLECANE
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos z ostatniej chwili
Plan na zakończenie wojny? Doradca Trumpa zabrał głos

Ekipa prezydenta elektra Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpocznie współpracę z administracją prezydenta Joe Bidena w celu osiągniecia „porozumienia” między Ukrainą i Rosją - oświadczył w niedzielę w telewizji Fox News Michael Waltz, nominowany przez Trumpa na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego.

Genialne w swej prostocie. Zaskoczenie dla fanów Familiady z ostatniej chwili
"Genialne w swej prostocie". Zaskoczenie dla fanów "Familiady"

Z okazji 30-lecia „Familiady” produkcja programu zdecydowała się ujawnić tajemnicę słynnego kącika muzycznego. Przez lata widzowie wyobrażali sobie to miejsce jako profesjonalne, dźwiękoszczelne studio - być może szklany pokój lub elegancką kabinę. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem z ostatniej chwili
Nawrocki: Polska to moja miłość, dlatego jestem gotowy zostać jej prezydentem

Prezes IPN Karol Nawrocki zadeklarował podczas niedzielnej konwencji w Krakowie, że Polska to jego miłość, dlatego jest gotowy zostać jej prezydentem. Jego pierwszą obietnicą wyborczą jest zakończenie wojny polsko-polskiej.

Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski tylko u nas
Prof. Krasnodębski: mamy przedstawiciela warszawskiej elitki kontra przedstawiciela Polski

- Mamy ponadpartyjnego kandydata, podkreślającego swoje związki ze zwykłymi Polakami, Karol Nawrocki dosyć też skutecznie wypunktował słabości przeciwnika, a z drugiej strony mówił o programie, o ambitnej Polsce, o inwestycjach, o tych wszystkich rzeczach, o których Polacy dyskutują - skomentował wybór kandydata PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.

Rozpłakałam się. Uczestniczka Tańca z gwiazdami przerwała milczenie z ostatniej chwili
"Rozpłakałam się". Uczestniczka "Tańca z gwiazdami" przerwała milczenie

Vanessa Aleksander, która wygrała 15. edycję „Tańca z Gwiazdami”, po tygodniu milczenia przerwała ciszę i udzieliła pierwszego wywiadu. W rozmowie w programie „Halo tu Polsat” aktorka opowiedziała o emocjach związanych z wygraną i wielu trudnych momentach na drodze do finału.

Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata z ostatniej chwili
Prezes PiS zabrał głos. Uzasadnił wybór kandydata

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ocenił, że mamy dziś stan wojny polsko-polskiej, której Polacy nie chcą. Dlatego - jak przekonywał - potrzebny jest kandydat na prezydenta, który będzie niezależny od formacji politycznych i zakończy tę wojnę w imię interesu Polski. Dodał, że takim kandydatem jest Karol Nawrocki.

Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku z ostatniej chwili
Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Drastyczny wzrost rachunków w 2025 roku

Rok 2025 może okazać się finansowym wyzwaniem dla wielu Polaków. Jak wynika z badania Krajowego Rejestru Długów, aż 80% rodaków spodziewa się wzrostu rachunków i opłat. Najbardziej drastyczne podwyżki mogą dotknąć ogrzewania, a także innych podstawowych kosztów życia.

To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS z ostatniej chwili
To już oficjalnie. Wiemy, kto będzie kandydatem PiS

Rozpoczęła się konwencja z udziałem m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, w trakcie której ogłoszono decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta.

Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS z ostatniej chwili
Drwiący wpis Tuska. Jest riposta PiS

W niedzielę, w krakowskiej Hali "Sokół", Prawo i Sprawiedliwość ogłosi swojego kandydata na prezydenta podczas wydarzenia określanego jako "spotkanie obywatelskie". Choć oficjalne nazwisko nie padło, według wielu doniesień medialnych to Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, ma otrzymać poparcie partii Jarosława Kaczyńskiego. Proces wyłaniania kandydata był jednak burzliwy, a decyzję podjęto po długich negocjacjach.

Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat z ostatniej chwili
Jaka pogoda nas czeka? IMGW wydał nowy komunikat

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Ewa Łapińska poinformowała, że w niedzielę niemal w całej Polsce będzie pochmurnie. Kolejne dni przyniosą stopniową poprawę pogody; będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń, choć niewykluczone są także miejscowe, silne porywy wiatru i gołoledź.

REKLAMA

Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezesi KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA podpisali niewiążące memorandum o współpracy (MOU).
 Niezależności energetyczna KGHM wsparta współpracą z Rumunią
/ fot. KGHM S.A.

KGHM liczy, że wymiana doświadczeń oraz współpraca prowadzona na mocy porozumienia przyspieszy budowę pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce. Memorandum o współpracy wydaje się uzupełniać wcześniej podjęte przez miedziowy koncern kroki zmierzające do wdrożenia technologii SRM. SRM mają wytwarzać zieloną energię na potrzeby zakładów produkcyjnych KGHM i przyczynić się do osiągnięcia przez koncern neutralności energetycznej do 2050 r. W lutym bieżącego roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale w obecności wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. NuScale jako pierwsza spółka w USA uzyskała certyfikaty dla swoich lekkowodnych małych, modularnych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 50 MW. Niedawno KGHM wystąpił do Państwowej Agencji Atomistyki z wnioskiem o ocenę jakości i bezpieczeństwa technologii SRM. Trwają wstępne prace nad przygotowaniem studium lokalizacyjnego. Powstaje też Testowe Centrum Sterowania z symulatorem sterowni SMR, w którym uczyć się będą przyszli operatorzy elektrowni.

 

Energia jądrowa: niezależność i niższe koszty

Memorandum o współpracy zakłada, że w okresie 36 miesięcy KGHM Polska Miedź SA i SN Nuclearelectrica SA wymieniać się będą doświadczeniami i wiedzą w zakresie technicznych, ekonomicznych, prawnych, finansowych i organizacyjnych aspektów projektów mających na celu wdrożenie technologii SRM w Europie.

Dla KGHM energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii to istotne wsparcie tego przedsięwzięcia

– powiedział Marcin Chludziński, prezes Zarządu KGHM Polska Miedź SA w czasie Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

 

Nie tylko wymiana doświadczeń

Nuclearelectrica SA to koncern, w którym dominującą pozycję ma rumuńskie państwo (82,49 proc. wszystkich akcji). Specjalizuje się w eksploatacji siłowni jądrowych w Rumunii. Podobnie jak KGHM zawarł z amerykańską firmą NuScale porozumienie na zakup technologii SMR. Planuje wdrożyć tę technologię w Rumunii, uruchamiając elektrownię złożoną z sześciu modułów o mocy 77 MWe – łącznie 462 MWe.

KGHM, który zapowiada uruchomienie pierwszej elektrowni opartej na reaktorach modułowych do 2029 roku, pozyskał zatem zagranicznego partnera zainteresowanego rozwojem tej samej technologii. Będzie mógł z nim nie tylko wymienić się doświadczeniami o uwarunkowaniach projektów dotyczących technologii SMR, ale również orędować za SRM jako źródłem „zielonej energii” na arenie Unii Europejskiej. Zwracał na to uwagę Marcin Chludziński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu: – Energia jest głównym narzędziem polityki, rozwoju albo blokowania rozwoju gospodarczego. Zarówno budowy projektów pełnoskalowych w projekcie rządowym, jak i w technologiach SMR przez innych inwestorów to droga do niezależności energetycznej. Ale aby znowu zyskała uznanie w kontekście europejskim, potrzebujemy współpracy między krajami, które stawiają na tę technologię.

 

Droga Rumunii

Rumuni mogą potwierdzić, że eksploatacja elektrowni jądrowych jest bezpieczna i może zapewnić niezależność energetyczną. Po tym, jak w wyniku katastrofy w Czarnobylu część krajów Europy, w tym Polska, odstąpiło od zamiaru budowy elektrowni jądrowej, Rumuni zdecydowali się kontynuować prace nad oddaniem do użytku pierwszych bloków. W odróżnieniu od Polaków, którzy skłaniali się do wykorzystania w swojej elektrowni technologii radzieckiej (bloki energetyczne typu WWER-440), Rumuni zakupili rozwiązania techniczne od kanadyjskiej firmy Atomic Energy of Canada Limited (AECL). Za wyborem przemawiał fakt, że paliwem w tej technologii jest niewzbogacony uran, który Rumunia może wydobywać na terenie własnego kraju, osiągając tym samym niezależność energetyczną. Elektrownia Atomowa w Rumunii działa nieprzerwanie do dzisiaj. Trwają prace nad jej rozbudową.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe