Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz z ostatniej chwili
40 Polaków. Pierwsza egzekucja w KL Auschwitz

Na murze kościoła salezjańskiego pw. Miłosierdzia Bożego w Oświęcimiu na Zasolu umieszczona jest tablica z nazwiskami czterdziestu więźniów Polaków, rozstrzelanych osiemdziesiąt cztery lata temu.

Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia polityka
Rosyjski generał kłamał w raportach z frontu. To było zbyt wiele nawet jak na rosyjskie realia

Gen. Giennadij Anaszkin, dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe”, został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy – podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, cytowane przez Onet.

Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii Wiadomości
Putin z atrakcyjną zachętą dla tych, którzy się zaciągną do rosyjskiej armii

Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym na Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro). Czy będzie sukces?

Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki Wiadomości
Niewiarygodna sytuacja w Lillehammer. Skoczek zepchnięty z belki

Podczas kwalifikacjach przed sobotnim konkursem Pucharu Świata w Lillehammer, Norweg Kristoffer Eriksen Sundal ruszył z belki startowej, mimo że nie świeciło się zielone światło do startu. Skoczek został zepchnięty przez zjeżdżającą platformę reklamową.

IKEA Polska nominowana do Biologicznej Bzdury Roku gorące
IKEA Polska nominowana do "Biologicznej Bzdury Roku"

Tytuły Biologicznej Bzdury Roku przyznaje popularyzujący naukę biolog i bloger prowadzący blog „To tylko teoria” Łukasz Sakowski. Dziś ogłosił nominację dla IKEA Polska.

Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność z ostatniej chwili
Orban zaprosił Netanjahu. Gwarantuje mu nietykalność

Premier Węgier Viktor Orban potępił w piątek decyzję Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydaniu nakazu aresztowania Benjamina Netanjahu. Zapowiedział też zaproszenie go do Budapesztu i zagwarantował mu nietykalność.

Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują z ostatniej chwili
Przesiedleńcy niemieckiego pochodzenia, w odróżnieniu od imigrantów, dobrze się w Niemczech integrują

W 2020 roku 21,9 mln z 81,9 mln mieszkańców Niemiec miało pochodzenie migracyjne. Z czego 62 procent urodziło się poza granicami Niemiec, a 38 procent przyszło na świat w Niemczech jako potomkowie migrantów pierwszej generacji...

Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata Wiadomości
Cyklon Bert sieje spustoszenie w Europie. Tysiące ludzi odciętych od świata

Jak powiadomiła agencja Reutera potężny cyklon, który przechodzi nad, Europą, pozbawił prądu dziesiątki tysięcy domów, gospodarstw rolnych i firm w Irlandii i Wielkiej Brytanii.

Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi Wiadomości
Świetne informacje dla narciarzy! W Polsce ruszyły już pierwsze wyciągi

Amatorzy białego szaleństwa mogą już w ten weekend zacząć sezon narciarski. W Beskidach rano ruszyła stacja narciarska na Białym Krzyżu. Otwarto też stoki w Tyliczu w Beskidzie Sądeckim i UFO w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze z ostatniej chwili
Nie żyje policjant postrzelony na warszawskiej Pradze

Jak poinformowała TV Republika, ratownikom nie udało się uratować życia rannego w akcji na warszawskiej Pradze policjanta.

REKLAMA

Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum

W maju 2017, po 4 latach intensywnych prac modernizacyjnych, konserwacyjnych, a także koncepcyjnych zostało otwarte Muzeum Warszawy, nowa twarz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Z ponad 300 tysięcy przedmiotów, zarówno dzieł sztuki, jak i rzeczy codziennych, wybrano 7352, by zaprezentować je publiczności w zupełnie inny sposób niż dotychczas.
 Muzeum Warszawy. Nowe stare Muzeum
/ mat. prasowe
Magdalena Zarzycka

Gruntownie odrestaurowano 11 będących siedzibą placówki staromiejskich kamienic. W efekcie istniejąca od 1936 instytucja kultury bardzo się zmieniła – dziś jest pięknym, nowoczesnym i co najważniejsze szalenie ciekawym miejscem na turystycznej mapie stolicy.
Choć jak na razie udostępniony dla zwiedzających jest pierwszy etap wystawy głównej „Rzeczy Warszawskie”, można już zachwycić się ogromem prac, jaki został włożony we wprowadzenie w życie nowej koncepcji muzeum, nad którą czuwało aż 32 kuratorów. Nowa wystawa główna, wystawy czasowe, różnorodny program zajęć, spotkań, warsztatów i spacerów oraz kawiarnia, biblioteka
z czytelnią varsavianistyczną, kino i punkt widokowy zdecydowanie rozszerzyły ofertę tej placówki.
 
Średniowieczny klimat
W pierwszej kolejności jednak zachwyca wygląd wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO 11 kamienic w samym centrum Starego Miasta, w których mieści się siedziba główna Muzeum Warszawy. Pięknie odnowione elewacje, dziedzińce, schody, parkiety, piwnice
i stropy urzekają średniowiecznym klimatem. Odrestaurowano wszystkie detale, pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 roku, jak i wcześniejszych, takie jak siedemnastowieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Prace renowacyjne wewnątrz i na zewnątrz zostały zaprojektowane i przeprowadzone w taki sposób, by przy zachowaniu pierwotnego układu przestrzennego poszczególnych budynków zadbać o optymalny układ funkcjonalny wynikający z funkcji muzealnych. Zastosowano metody i technologie w minimalnym stopniu ingerujące w najcenniejsze wnętrza i przywracające im świetność dzięki zabiegom konserwatorskim.
7352 rzeczy warszawskie
Wystawę główną „Rzeczy Warszawskie” warto zacząć zwiedzać od części jej towarzyszących – „Danych warszawskich” i „Dziejów kamienic”, które w pigułce, poprzez wykresy, mapy i inne przedstawienia graficzne przybliżają charakter zmieniającego się przez wieki miasta. W atrakcyjny i często zaskakujący sposób prezentują kluczowe dane dotyczące Warszawy, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój, kim są i byli oraz jak żyli i żyją jej mieszkańcy, a także gdzie jest centrum, granice i najważniejsze punkty miasta. Prezentują ekonomiczne i społeczne przemiany grodu nad Wisłą, mówią o politycznej przynależności Warszawy, o jej przestrzennym i demograficznym rozwoju, architektonicznych metamorfozach i cywilizacyjnych przeobrażeniach.
Sama wystawa „Rzeczy warszawskie” to ponad 7000 przedmiotów w 21 tematycznych gabinetach. Od maja możemy zobaczyć ich 8, pozostałe zostaną udostępnione zwiedzającym na początku 2018 roku. – W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – komentuje Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Warszawy, kierujący pracami zespołu kuratorów nad koncepcją wystawy głównej.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Syrena nieznana
Szczególnie ciekawa jest prezentacja historii oraz różnych przedstawień wizerunku warszawskiej Syrenki, będącej symbolem Warszawy od początku jej dziejów. Zmieniała swoją figurę i fryzurę, jednak niezmiennie od XV wieku ukazywana jest z tarczą i mieczem – symbolami obronności Warszawy. Muzeum w swoich zbiorach posiada wiele artystycznych interpretacji postaci syreny, stoi tam również oryginał posągu autorstwa Konstantego Hegla. Ta syrena od 1855 roku ustawiana była w rożnych miejscach miasta, m.in. na Rynku, na Powiślu, na staromiejskich murach obronnych czy na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

Zróżnicowanie tematyczne
W jednym z największych gabinetów, które składają się na wystawę główną, czyli w gabinecie portretów, znajdują się wizerunki ważnych dla Warszawy postaci, a także zwyczajnych warszawiaków. Możemy zobaczyć śmiały portret Marii Kazimiery w buduarze, Marysieńki, znanej ze swojego zamiłowania do Warszawy ukochanej żony Jana III Sobieskiego, jak i obraz przedstawiający jedynego czarnoskórego powstańca warszawskiego Augusta Agbola O’Browna. W gabinecie pocztówek znajdziemy imponujący zbiór pocztówek ukazujących Warszawę i warszawiaków. Muzeum Warszawy ma ich w swoich zbiorach ponad 9000, jednak w gabinecie im poświęconym można na raz obejrzeć około 200 ( co trzy miesiące zostają wymieniane na inne).
Nie tylko zwiedzanie
Muzeum Warszawy, jak wszystkie nowoczesne muzea na świecie, przygotowało również cykl wydarzeń towarzyszących i bogatą ofertę edukacyjną. Codziennie o godzinie 14:00 w języku angielskim i o godzinie 15:00 w języku polskim jeden z kuratorów opowiada historię wybranej rzeczy warszawskiej, a dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jeszcze więcej, w każdą sobotę są zajęcia „Zajrzyj do muzeum”. Na czwartkowych spotkaniach „Szkicownik warszawski extra” pod okiem historyków sztuki można nauczyć się rysowania, na innych spotkaniach z kolei dowiemy się, jak dbać o nasze rzeczy – z drewna, papieru, materiału czy metalu, aby przetrwały kolejne lata w dobrym stanie. Są też cykliczne zajęcia dla dzieci, dzielące się na tematyczne bloki. Pojedynczy blok trwa cały miesiąc i stanowi spójną całość.

Modernizacja i unowocześnienie Muzeum Warszawy to dobrze wydane miejskie pieniądze. A takie drobne udogodnienia, jak możliwość zwiedzania miejskiej instytucji kultury ze swoim czworonogiem, co umożliwia muzeum Warszawy w swoich obiektach, na pewno wzmacnia dodatkowo jej pozytywny wizerunek.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (29/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe