Aleksandra Żarkiewicz: Plaże zalane falą parawanów
Urlopowicze przyznają, że plaża jest miejscem publicznym i każdy może na niej robić co chce. Tutaj mają rację. Kwestia parawanów nie jest określona prawnie. W świetle obowiązujących przepisów, z plaży może korzystać każdy, nawet ten, który dzięki zręcznym manewrom zagarnia sobie część miejsca. To jednak może się wkrótce zmienić- Sopot i inne kurorty nadmorskie zaczynają poważnie zastanawiać się nad zmianami w sprawie zarządzenia plażą.
Często dochodzi do komicznych sytuacji, kiedy plażowicze rozkładają się ze swoim całym ekwipunkiem już we wczesnych rannych godzinach i zajmują sobie miejsce na cały dzień odpoczynku. Mimo, iż sprawa wydaje się błaha, to inaczej to wygląda ze strony ratowników. Doszło do sytuacji, kiedy byli zmuszeni do wytyczania tzw. korytarzy, aby móc do potrzebującej pomocy osoby. Kolejnym aspektem, który jest niekorzystny skutkiem lasu parawanów są zagubione dzieci. Wielu rodzicom ciężko jest odnaleźć swoje pociechy, kiedy cała plaża jest zasłonięta.
Jednym ze sposobów na przegonienie parawanów z plaż jest ich prywatyzacja. Takich system już dawno wprowadzono w większości miejsc na Zachodzie, gdzie standardem jest leżak i parasol w zestawie za kilka euro za cały dzień użytkowania. Póki co piaszczysty brzeg jest miejscem publicznym. Obowiązuje na nich kilka ogólnych zasad jak: nie śmieć, nie pal, nie pij.
Parawany, dla jednych są zmorą, dla drugich niezastąpione tak samo jak krem z filtrem czy okulary przeciwsłoneczne. Dlatego też są na wyposażeniu każdego nadmorskiego pensjonatu, hotelu. To obecnie niezbędnik każdego szanującego się plażowicza.
Zdjęcia z polskich plaż, na których widać pola rozstawionych parawanów obiegają cały Internet i wywołują niemałe poruszenie. Polski sposób plażowania ma swoich zagorzałych przeciwników, dla których wczasowicze w nadmorskich kurortach to esencja obciachu i dziwnie niepojętej samowolki.