Naukowy wieczór z dr. Kaweckim: Prof. Wiesław Nowiński to jeden z kilku największych polskich umysłów
Tylko jeden podmiot, korzystając z atlasów, zapewnił zdrowie i życie ponad 100 000 tysiącom osób. Gościem tego odcinka jest jeden z pięciu najwybitniejszych polskich naukowców według rankingu Inn Poland, prof. Wiesław Nowiński. Pan Profesor jako pierwszy na świecie stworzył tak dokładne cyfrowe atlasy mózgu. Stworzył największe na świecie repozytorium trójwymiarowych obrazów mózgu, zawierające 12 galerii z ponad 8200 dostępnymi wolno dla każdego obrazami wykorzystywanymi dziś przez lekarzy na całym świecie. Mało tego, bazę cały czas powiększa.
Nie ma Polaka, dzięki któremu świat wie więcej o pracy ludzkiego mózgu
Tworzył je, narażając na niebezpieczeństwo swoje zdrowie, poddając się badaniom w wieloteslowych rezonansach. Ze względu na konieczność przeprowadzania licznych badań w małym odstępie czasu poddawał się nim sam. Jest autorem 600 recenzowanych publikacji naukowych. Poczta Polska z okazji 100-lecia Urzędu Patentowego RP zamieściła Pana Profesora na znaczku pocztowym jako jednego z dwóch żyjących Polaków. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nie ma Polaka, dzięki któremu świat wie więcej o pracy ludzkiego mózgu. W ostatnim czasie Pan Profesor sporządził dokument, który przekazał polskim władzom, wskazujący, co zrobić, by promować Polską myśl technologiczną.
Wywiad, który poniżej możecie zobaczyć, nagraliśmy w domu Pana Profesora. Rozmawialiśmy o mocy ludzkiego mózgu. O tym, dlaczego mamy szansę na uzyskanie w przyszłości nieśmiertelności. O tym, czym mózg Einsteina różnił się od innych mózgów. O recepcie na to, byśmy mogli pokazać na świecie nasz polski potencjał intelektualny. Każdemu polecam tę rozmowę. Panie Profesorze, to był dla mnie zaszczyt móc się z Panem spotkać. Dziękuję za każdą minutę rozmowy. Taka jest moc polskiej nauki!
Profesor Wiesław Nowiński to jeden z kilku największych polskich umysłów
By pokazać skalę jego działań. Jako pierwszy Polak napisze rozdział o mózgu w najnowszym wydaniu najważniejszej i jednej z najstarszych na świecie książek od anatomii! „Gray’s Anatomy” to referencyjna księga medyczna wydawana nieprzerwanie od 1858 roku. By pokazać jej rangę, anatomia w książkach Marka Twaina czy Dana Brawna wskazywana jest jako najważniejszy publikator medyczny. Była kilkukrotnie cytowana przy wręczaniu Nagród Nobla z medycyny jako punkt referencyjny, w którym badania nagrodzone noblem podjęły zmianę. Występowała nawet w filmie „Star Trek” – choć to może mało naukowy kontekst. Prof. Wiesław Nowiński tworząc kilkutysięczny i pierwszy na świecie tak kompletny zbiór cyfrowych atlasów mózgu, tworzy kolejny rozdział tej książki. Jego badania uratowały setki tysięcy ludzi na świecie.
Otóż, drodzy Państwo, ten człowiek wrócił do kraju po spędzeniu 25 lat na najlepszych ośrodkach akademickich świata tylko po to, by coś zmienić. Przygotował dokument, w którym wskazuje, co powinniśmy zmienić, by wykorzystać nasz największy potencjał intelektualny. Spotkał się z wicepremierami. Przekazał go premierowi. Doprowadził, że każdy poseł miał go położonego na swoim siedzeniu w Sejmie. I co? Nic. Nikt nigdy się do niego nie odezwał. Nikt nigdy!