Święto św. Wawrzyńca, męczennika i patrona diakonów
Diakon
Święty Wawrzyniec urodził się 31 grudnia 225 roku, najprawdopodobniej w Walencji w Hiszpanii. Według tradycyjnych przekazów był on synem dwojga męczenników – Orentiusa i Patientii. W dzisiejszej Saragossie młody Wawrzyniec miał poznać greckiego nauczyciela, późniejszego papieża Sykstusa II, i wraz z nim udać się do Rzymu.
Wybrany na papieża w roku 257 Sykstus wyświęcił młodego podopiecznego na diakona i mimo jego młodego wieku „mianował go pierwszym spośród siedmiu diakonów, którzy służyli w kościele katedralnym. Z tego powodu nazywany jest «archidiakonem Rzymu»”. Stanowisko to wiązało się z pieczą sprawowaną nad finansami Kościoła i pomocą charytatywną wobec najbiedniejszych, sierot i wdów.
Prześladowania
Kiedy rok później cesarz Walerian podpisał edykt skazujący na śmierć wszystkich biskupów, prezbiterów i diakonów. 6 sierpnia 258 roku stracono papieża Sykstusa po tym, jak ujęto go w Katakumbach św. Kaliksta w czasie sprawowania liturgii.
Po śmierci papieża prefekt miał zwrócić się do Wawrzyńca z żądaniem wydania władzom wszelkich dóbr kościelnych, na których zebranie – zgodnie z przekazem – Wawrzyniec miał chcieć trzech dni. Po tym czasie archidiakon przedstawił prefektowi rzeszę biednych, kalekich i chorych, po czym stwierdzić miał, że „to są skarby Kościoła”. Wcześniej jednak wszelkie materialne dobra Kościoła rozdał potrzebującym. Według legendy w ciągu tych trzech dni Wawrzyniec wysłać miał świętego Graala do Hiszpanii.
Śmierć męczeńska
Po akcie niesubordynacji okazanym prefektowi Wawrzyńca poddano okrutnym torturom, przypalaniu, a następnie zabito. Szybko też rozprzestrzeniał się kult męczennika. Około IV wieku był on już znany w świecie starożytnym, a w średniowieczu należał do najbardziej popularnych świętych.
Kult
W związku z charakterem jego śmierci uważa się go za patrona osób dotkniętych pożarem, poparzeniami, bólami reumatycznymi, ale także patrona ratowników GOPR, kucharzy, cukierników, bibliotekarzy, górników oraz ubogich, jest także patronem wszystkich diakonów. Najbardziej znane miejsca, którym patronuje święty, to Cejlon, Sri Lanca i wiele miast włoskich, w tym najważniejszy – Rzym.