Mieszkańcy Stalowej Woli składają hołd patronowi Solidarności

19 września w Stalowej Woli, w ramach projektu „Przystanek Historia Stalowa Wola” odbyła się sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”.
Sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”. Mieszkańcy Stalowej Woli składają hołd patronowi Solidarności
Sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”. / fot. NSZZ "S' Region Ziemia Sandomierska

Wydarzenie w sali konferencyjnej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli wpisało się w jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszko.

Ks. Jerzy i Stalowa Wola

Uczestników wydarzenia powitała Małgorzata Kobylarz, prezes zarządu Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, a w tematykę sesji wprowadził zebranych dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Podczas sesji kapłańską drogę ks. Jerzego oraz jego miejsce w polskim kościele i życie wśród ludzi pracy przedstawił ks. bp dr Edward Frankowski –„Biskup Solidarności’

Ewa Kuberna podzieliła się swoimi wspomnieniami ze spotkania z księdzem Jerzym Popiełuszko w Warszawie, gdzie udała się w 1984 r. aby zaprosić go do Stalowej Woli na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Ksiądz Jerzy dał jej wówczas kasetę z nagranymi kazaniami, które zostały puszczone w czasie, gdy kapelan Solidarności miał być w Stalowej Woli, ale został uprowadzony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i poszukiwany, a cała Polska czekała na wiadomości o jego odnalezieniu. Historia potoczyła się według scenariusza zaplanowanego przez komunistyczne władze. Dzisiaj wspominamy błogosławionego, który zginął męczeńską śmiercią za wiarę i wolność.

O ks. Jerzym Popiełuszko i jego niedoszłej do skutku wizycie w Stalowej Woli w 1984 r. na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzonych w archiwach IPN wspominał dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk i badacz stosunków państwo- kościół oraz autor publikacji poświęconych abp. Ignacemu Tokarczukowi.

Swoimi wspomnieniami podzielił się także pan Stanisław Popek – twórca pamiątkowej tablicy, która w Stalowej Woli upamiętniła Patrona „Solidarność” ks. Jerzego 31 sierpnia 1985 r. w piątą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich. Tablica jest umieszczona na krzyżu przy Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Modlitwa o kanonizację

Po zakończeniu sesji popularnonaukowej pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszko przed Bazyliką odmówiono modlitwę o rychło kanonizację ks. Popiełuszko i śpiewano pieśni religijne i patriotyczne oraz złożono kwiaty.

Na koniec uczestnicy zwiedzili ekspozycję w Muzeum Jana Pawła II przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tamtejsza ekspozycja ukazuje dziej budowy świątyni, osobę św. Jana Pawła II, pamiątki związane z ks. Jerzym Popiełuszko, a także działalnością opozycyjną mieszkańców regionu Stalowej Woli i Podkarpacia.

W wydarzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Rafał Weber, Monika Pachacz-Świderska, wiceprezydent Stalowej Woli, wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraj, duchowni, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska, ludzie nauki i kultury oraz młodzież szkolna.

Męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki

40 lat temu, w październiku 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Wspominane wydarzenie spowodowało głęboki wstrząs u większości społeczeństwa oraz uświadomiło Polakom, że komuniści nie wyrzekają się żadnych środków w obronie systemu politycznego PRL. Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 r., a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie. Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszko odbyła się 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem ks. bp. dr. Krzysztofa Nitkiewicza, Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej i Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Miasta Stalowa Wola. Organizatorami konferencji byli: Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: Ksiądz Jerzy zostawił nam mocny fundament, na którym budujemy lepsze jutro ludzi pracy


 

POLECANE
Wredny przeciwnik. Gwiazda Polsatu szczerze o swoim dramacie Wiadomości
"Wredny przeciwnik". Gwiazda Polsatu szczerze o swoim dramacie

Marta Lech-Maciejewska, znana prezenterka Polsat Cafe, w sierpniu tego roku podzieliła się w mediach społecznościowych dramatyczną historią. Mianowicie wykryto u niej nowotwór złośliwy. Jak się okazało, guz rozwijał się w jej organizmie przez kilka lat, jednak początkowo lekarze zbagatelizowali jego obecność. W jednym z najnowszych wywiadów, w programie Pasja jest kobietą, opowiedziała o swoich obawach oraz dobrych prognozach na przyszłość.

Nieoficjalnie: PKW przyjęła sprawozdanie finansowe PiS z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: PKW przyjęła sprawozdanie finansowe PiS

Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie SN, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która wydała to orzeczenie - jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż CBOS polityka
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż CBOS

W grudniu nieznacznie ubyło zwolenników rządu - obecnie zalicza się do nich 32 proc. ankietowanych, 40 proc. deklaruje się jako przeciwnicy obecnego gabinetu. Lekko pogorszyły się też oceny działalności rządu i opinie o premierze Donaldzie Tusku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

KE: Węgry bezpowrotnie tracą 1 mld euro z polityki spójności z ostatniej chwili
KE: Węgry bezpowrotnie tracą 1 mld euro z polityki spójności

We wtorek w ramach mechanizmu warunkowości Węgry stracą 1,04 mld euro z polityki spójności – potwierdziła w rozmowie z PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen. Pieniądze te przepadną bezpowrotnie.

Krach na rynku elektryków w Polsce. Polacy nie chcą aut na prąd Wiadomości
Krach na rynku elektryków w Polsce. Polacy nie chcą aut na prąd

Rynek samochodów elektrycznych w Polsce w 2024 roku przeżywa kryzys. Choć w porównaniu do poprzednich lat sprzedaż elektryków wzrosła nieznacznie, to liczby nadal dalekie są od oczekiwań. W listopadzie sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła, a branża motoryzacyjna obawia się, że rok zakończy się na minusie.

Monika Rutke dopadła uciekającego Jerzego Owsiaka i zadała pytania o pieniądze dla powodzian z ostatniej chwili
Monika Rutke dopadła uciekającego Jerzego Owsiaka i zadała pytania o pieniądze dla powodzian

Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk zorganizował konferencję prasową z udziałem Jerzego Owsiaka. Na konferencji akredytowała się również nasza dzinnikarka Monika Rutke.

Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest z ostatniej chwili
Marszałek zignorował wyniki konkursu i powołał na p.o. dyrektora radną PO z Warszawy? Jest protest

"Jeżeli ta niezrozumiała decyzja zostanie utrzymana, w naszej ocenie będzie to świadczyć o arbitralnym postępowaniu władz godzącym w transparentność życia publicznego" – pisze Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w liście otwartym skierowanym do Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.

Potężny pożar na Dolnym Śląsku. Na miejscu kontrterroryści z ostatniej chwili
Potężny pożar na Dolnym Śląsku. Na miejscu kontrterroryści

W miejscowości Skała w powiecie jaworskim na Dolnym Śląsku doszło do tragicznego pożaru. Ogień objął zarówno budynek gospodarczy, jak i dom mieszkalny. Zginęła jedna osoba, a jedna została ranna i trafiła do szpitala. W akcji bierze udział 15 zastępów straży pożarnej, a na miejscu obecni są również kontrterroryści, ponieważ zdarzenie, jak poinformowano, ma charakter kryminalny.

Przed posiedzeniem PKW. Znamienne słowa Sylwestra Marciniaka z ostatniej chwili
Przed posiedzeniem PKW. Znamienne słowa Sylwestra Marciniaka

Państwowa Komisja Wyborcza musi podjąć decyzję ws. sprawozdania komitetu PiS z wyborów parlamentarnych po decyzji Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - uważa szef PKW Sylwester Marciniak. Jak dodał, zadaniem PKW nie jest mnożenie wątpliwości, tylko podjęcie decyzji.

Żona Wojciecha Szczęsnego opublikowała wpis. Poruszenie w komentarzach Wiadomości
Żona Wojciecha Szczęsnego opublikowała wpis. Poruszenie w komentarzach

Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny w tym roku postanowili spędzić święta Bożego Narodzenia w Dubaju. Wyjazd miał być okazją do relaksu w gronie rodziny – razem z sześcioletnim Liamem i pięciomiesięczną Noelią. Niestety, ich plany nieoczekiwanie pokrzyżowały problemy zdrowotne.

REKLAMA

Mieszkańcy Stalowej Woli składają hołd patronowi Solidarności

19 września w Stalowej Woli, w ramach projektu „Przystanek Historia Stalowa Wola” odbyła się sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”.
Sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”. Mieszkańcy Stalowej Woli składają hołd patronowi Solidarności
Sesja popularnonaukowa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko i pamięć o nim w Stalowej Woli”. / fot. NSZZ "S' Region Ziemia Sandomierska

Wydarzenie w sali konferencyjnej Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli wpisało się w jedno z wielu wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 40 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Ks. Jerzego Popiełuszko.

Ks. Jerzy i Stalowa Wola

Uczestników wydarzenia powitała Małgorzata Kobylarz, prezes zarządu Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, a w tematykę sesji wprowadził zebranych dr hab. Dariusz Iwaneczko, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Podczas sesji kapłańską drogę ks. Jerzego oraz jego miejsce w polskim kościele i życie wśród ludzi pracy przedstawił ks. bp dr Edward Frankowski –„Biskup Solidarności’

Ewa Kuberna podzieliła się swoimi wspomnieniami ze spotkania z księdzem Jerzym Popiełuszko w Warszawie, gdzie udała się w 1984 r. aby zaprosić go do Stalowej Woli na Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Ksiądz Jerzy dał jej wówczas kasetę z nagranymi kazaniami, które zostały puszczone w czasie, gdy kapelan Solidarności miał być w Stalowej Woli, ale został uprowadzony przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i poszukiwany, a cała Polska czekała na wiadomości o jego odnalezieniu. Historia potoczyła się według scenariusza zaplanowanego przez komunistyczne władze. Dzisiaj wspominamy błogosławionego, który zginął męczeńską śmiercią za wiarę i wolność.

O ks. Jerzym Popiełuszko i jego niedoszłej do skutku wizycie w Stalowej Woli w 1984 r. na podstawie materiałów archiwalnych zgromadzonych w archiwach IPN wspominał dr hab. Mariusz Krzysztofiński, historyk i badacz stosunków państwo- kościół oraz autor publikacji poświęconych abp. Ignacemu Tokarczukowi.

Swoimi wspomnieniami podzielił się także pan Stanisław Popek – twórca pamiątkowej tablicy, która w Stalowej Woli upamiętniła Patrona „Solidarność” ks. Jerzego 31 sierpnia 1985 r. w piątą rocznicę podpisania Porozumień Gdańskich. Tablica jest umieszczona na krzyżu przy Bazylice Konkatedralnej pw. Matki Bożej Królowej Polski.

Modlitwa o kanonizację

Po zakończeniu sesji popularnonaukowej pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszko przed Bazyliką odmówiono modlitwę o rychło kanonizację ks. Popiełuszko i śpiewano pieśni religijne i patriotyczne oraz złożono kwiaty.

Na koniec uczestnicy zwiedzili ekspozycję w Muzeum Jana Pawła II przy parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski. Tamtejsza ekspozycja ukazuje dziej budowy świątyni, osobę św. Jana Pawła II, pamiątki związane z ks. Jerzym Popiełuszko, a także działalnością opozycyjną mieszkańców regionu Stalowej Woli i Podkarpacia.

W wydarzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Rafał Weber, Monika Pachacz-Świderska, wiceprezydent Stalowej Woli, wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraj, duchowni, a także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska, ludzie nauki i kultury oraz młodzież szkolna.

Męczeńska śmierć ks. Jerzego Popiełuszki

40 lat temu, w październiku 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko został zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Wspominane wydarzenie spowodowało głęboki wstrząs u większości społeczeństwa oraz uświadomiło Polakom, że komuniści nie wyrzekają się żadnych środków w obronie systemu politycznego PRL. Proces beatyfikacyjny ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym w 1997 r., a zakończył w Rzymie 19 grudnia 2009 r. papieskim dekretem o męczeństwie. Beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszko odbyła się 6 czerwca 2010 r. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem ks. bp. dr. Krzysztofa Nitkiewicza, Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej i Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Miasta Stalowa Wola. Organizatorami konferencji byli: Fundacja Uniwersytecka w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Sandomierska.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: Ksiądz Jerzy zostawił nam mocny fundament, na którym budujemy lepsze jutro ludzi pracy



 

Polecane
Emerytury
Stażowe