Legendarne i niedostępne. Arcydzieła polskiej sztuki wystawione dla publiczności
Jest to już kolejne tego typu wydarzenie w Agra-Art.
„Na nasze wystawy przychodzą zarówno nasi klienci, jak i po prostu miłośnicy sztuki. Są wśród nich osoby, które wielokrotnie nas w czasie jednej wystawy odwiedzają, inni zaś spędzają tu nawet po kilka godzin i więcej (…)przestrzeń jest kameralna, gwarantuje komfort odbioru, a można tu zobaczyć naprawdę znakomitą sztukę”
- mówi dyrektor Domu Aukcyjnego Anna Jóźwik.
Legendarne i niedostępne arcydzieła polskiej sztuki
Jako widzowie muzealni jesteśmy przyzwyczajeni, że najwybitniejsze dzieła sztuki wielkich twórców znajdują się w określonych kolekcjach publicznych. I będą tam zawsze. Tymczasem znakomite dzieła spotyka się na rynku sztuki. Również te najwybitniejsze, najsłynniejsze, a czasem nawet legendarne. Wszystko to trwa chwilę - moment w życiu przedmiotu. Krótki czas, jaki trwa, zanim obraz, który właśnie na rynku sztuki „wypłynął”, nie zniknie na długie lata w zbiorze następnego anonimowego kolekcjonera –
zaznacza w wypowiedzi dla PAP dr Monika Bryl z Agra-Art.
"A zatem to wyjątkowa okazja dla miłośników malarstwa, ponieważ eksponujemy obrazy takich malarzy jak Henryk Siemiradzki, Władysław Czachórski, Stanisław Wyspiański, Józef Chełmoński, Piotr Michałowski, Jacek Malczewski, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Włodzimierz Tetmajer”
- dodaje Bryl.
Płótna najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów
Po raz pierwszy przed polską publicznością pojawi się „Dama z książką” Władysława Czachórskiego, którego dzieła należą do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Obraz zapewne wprost z monachijskiej pracowni artysty trafił do zbiorów amerykańskich. Płótno zostało odnalezione przez ekspertów Agry i sprowadzone do Polski. Wielkoformatowy pastel Leona Wyczółkowskiego „Na Boże Ciało” oraz „Pejzaż morski” Aleksandra Gierymskiego to również obrazy, których współcześni widzowie nie mieli jeszcze okazji oglądać, gdyż dotąd znane były jedynie ze źródeł.
Dzieło jak przelatująca kometa
Na wystawie są eksponowane także obrazy dobrze znane polskim kolekcjonerom, gdyż ich licytacje przed laty wzbudziły gorące emocje - są to „Orfeusz i Eurydyka” Jacka Malczewskiego oraz „Odpoczynek patrycjusza” Henryka Siemiradzkiego.
„Dzieło z kolekcji prywatnej jest jak przelatująca kometa. Pojawia się w domu aukcyjnym, kiedy zmienia właściciela, zaś na kolejną taką chwilę trzeba czekać zazwyczaj wiele lat. Warto zatem nie przeoczyć momentu, kiedy taki obraz jest dostępny”
- mówi Konrad Szukalski z Agra-Art.
Wystawa „Chwila wielkiej sztuki" trwać będzie w Galerii Agra Art. przy ul. Wilczej 70 w Warszawie do 8 grudnia (dnia aukcji).