KE egzekwuje prawo unijne. Platforma społecznościowa dla liberałów ma kłopoty
Wszystkie platformy w UE, nawet te najmniejsze(...), co dotyczy Bluesky, muszą mieć na swojej stronie internetowej dedykowaną część, na której podają liczbę użytkowników w UE i gdzie są legalnie zarejestrowane. Na dzień dzisiejszy nie dotyczy to Bluesky
- powiedział Thomas Regnier.
Oświadczył również, że ponieważ Bluesky nie jest klasyfikowana jako bardzo duża platforma na mocy unijnej ustawy o usługach cyfrowych, KE nie może się z nią kontaktować, ponieważ egzekwowanie prawa wobec mniejszych podmiotów leży w kompetencji państw członkowskich. Komisja skontaktowała się więc w sprawie platformy z 27 rządami krajów unijnych z prośbą, by przedstawiły informacje na temat jej działania.
Zarząd Bluesky nie odpowiedział na prośbę agencji Reutera o komentarz w tej sprawie.
Rosnąca popularność Bluesky
Amerykańska platforma społecznościowa Bluesky ogłosiła w połowie listopada, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu jednego dnia. Wielu internautów rezygnowała w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X i przenosiło się do nowego serwisu.
Bluesky powstał w 2021 roku z inicjatywy Jacka Dorseya, współzałożyciela Twittera, ale dynamiczny wzrost liczby użytkowników odnotowuje dopiero w ostatnich miesiącach.
Alternatywa dla portalu X
Według agencji AFP wzrost popularności Bluesky wiąże się z rzekomym spadkiem wiarygodności X w oczach internautów.
W ostatnich dniach brytyjski dziennik Guardian i hiszpański La Vanguardia ogłosiły, że już nie będą publikować postów na X. Jak oceniły obie gazety, X stał się "toksyczną platformą medialną", która szerzy "dezinformację".