Znany deweloper i biznesmen zatrzymany. Policja przeszukała biura
Według rzecznika łódzkiej prokuratury Krzysztofa Kopani działania służb wynikają z zawiadomień od osób, które powierzyły pieniądze na zakup mieszkań, lecz ich nie otrzymały. – Dzisiejsze działania to efekt zawiadomienia, które otrzymaliśmy od poszkodowanych – wyjaśnił Kopania.
Wysokie kary od UOKiK
Michał Sapota, wcześniej związany z Grupą Murapol, założył HREIT (HRE Investments Trust), które realizowało inwestycje deweloperskie, pozyskując środki bezpośrednio od klientów. W styczniu 2024 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Sapotę grzywnę w wysokości 950 tysięcy złotych, a na trzy spółki z grupy – łącznie 11,8 miliona złotych.
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny podkreślił, że konsumenci byli wprowadzani w błąd co do bezpieczeństwa inwestycji. Docelowo powstała sytuacja patowa, prowadząca do wielu nieporozumień i strat dla klientów.
Jednowymiarowa narracja, jaką przyjęto w przekazach informacyjnych, eksponując bezpieczeństwo i gwarancje uzyskania korzyści w zakładanej wysokości, naruszała interesy konsumentów i wprowadzała ich w błąd
– wyjaśnił Chróstny.
Roszczenia przekraczają miliony
W lipcu 2024 roku „Puls Biznesu” poinformował, że zobowiązania wobec jednej z celowych spółek HRE – Łódź Bałuty sp. z o.o., wynosiły aż 86,7 miliona złotych. Wśród oczekujących na swoje środki było 785 inwestorów. Dla osób poszkodowanych powstało Stowarzyszenie Wierzycieli HREIT, które obecnie liczy 160 członków. Suma zgłaszanych przez nich roszczeń wynosi ponad 55 milionów złotych.
- "Stan likwidacji". Jutro premiera filmu, który wstrząśnie widzami
- Potężne uderzenie w kieszenie Polaków. Tak rząd Tuska chce wychodzić z procedury nadmiernego deficytu
- Były premier w żałobie. Smutne doniesienia obiegły sieć
- Trzaskowski chce pochować ofiary Rzezi Wołyńskiej na Powązkach. Jest odpowiedź Stowarzyszenia Wspólnota i Pamięć