Brakuje kierowców ciężarówek. UE sprowadzi ich zatem z Afryki i Bliskiego Wschodu
Celem finansowanego ze środków unijnych programu jest „stworzenie spójnej polityki zatrudniania pracowników z państw trzecich” i opracowanie uniwersalnych ram, które ułatwią i przyspieszą proces zatrudniania kierowców spoza UE.
Jak informuje Obserwator Logistyczny, przewidziano szczegółową analizę procedur, barier administracyjnych i oczekiwań stron zaangażowanych w projekt. Na realizację programu przeznaczono 99,5 tys. euro, które w całości pochodzą z unijnego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji.
Brakuje kierowców ciężarówek. UE sprowadzi ich zatem z Afryki i Bliskiego Wchodu
W związku z problemem, jakim jest w Europie brak kierowców ciężarówek, program opracowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przewoźników IRU skoncentruje się na sprowadzaniu kierowców z ośmiu wybranych krajów spoza kontynentu: Egiptu, Etiopii, Bangladeszu, Kenii, Maroka, Nigerii, Pakistanu i Tunezji.
Kraje te zostały wybrane ze względu na potencjał dostępności pracowników gotowych do pracy w branży transportowej w Europie. Projekt przewiduje współpracę z jedenastoma krajami unijnymi, w tym m.in. z Polską.
Bariery prawne do likwidacji
Wdrożenie programu „Mobilność Wykwalifikowanych Kierowców dla Europy” przewiduje analizę obecnych procedur, czyli identyfikację barier prawnych i administracyjnych, opracowanie ram prawnych, czyli dostosowanie regulacji unijnych do specyfiki pracy kierowców z krajów spoza UE, oraz promocję zawodu kierowcy poprzez kampanie informacyjne w państwach partnerskich mające na celu zachęcenie kandydatów do pracy w Europie.
- Sprawca wypadku na Łazienkowskiej Łukasz Z. opuścił areszt
- Politico: Kijów stawia NATO ultimatum
-
Orlen będzie sponsorował WOŚP. Ale to nie wszystko
-
Prezes PiS oskarżony przez prowokatora spod pomnika smoleńskiego