Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.


 

POLECANE
Już 7 grudnia Hackathon TECHGENERATION – konkurs dla młodych talentów na rozwiązania AI Wiadomości
Już 7 grudnia Hackathon TECHGENERATION – konkurs dla młodych talentów na rozwiązania AI

W sobotę 7 grudnia 2024 r. na Politechnice Warszawskiej odbędzie się trzecia edycja konkursu Hackathon TECHGENERATION – wydarzenia organizowanego przez Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rodziny STERNIK oraz Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Idea konkursu opiera się na tworzeniu projektów odpowiadających na aktualne wyzwania społeczne. Hackaton jest okazją do rozwijania zainteresowań w obszarze sztucznej inteligencji, inżynierii internetu rzeczy, elektroniki, matematyki i informatyki.

Samuel Pereira: Taniej już było tylko u nas
Samuel Pereira: Taniej już było

Od pół roku rośnie inflacja, konsumenci spodziewają się jej wzrostu (dane GUS), drożeje prąd i gaz, polskie spółki notują ogromne straty, a sprzedaż detaliczna duży spadek. Do tego doszła kolejna, bardzo niepokojąca informacja.

Senat podjął decyzję w kwestii ustawy okołobudżetowej polityka
Senat podjął decyzję w kwestii ustawy okołobudżetowej

Senat w środę nie zgłosił poprawek do ustawy okołobudżetowej na 2025 r. i teraz trafi ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada m.in. podniesienie wynagrodzeń nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet.

Francja: Parlament podjął decyzję ws. przyszłości rządu Michela Barniera pilne
Francja: Parlament podjął decyzję ws. przyszłości rządu Michela Barniera

Parlament Francji uchwalił w środę wniosek o wotum nieufności wobec rządu Michela Barniera zmuszając go do ustąpienia. Rząd premiera Barniera jest pierwszym od 1962 roku gabinetem ustępującym w wyniku wotum nieufności.

Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi polityka
Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.

W życiu go tutaj nie widziałam. Posłowie PiS sprawdzili, czy Rafał Trzaskowski mówił prawdę polityka
"W życiu go tutaj nie widziałam". Posłowie PiS sprawdzili, czy Rafał Trzaskowski mówił prawdę

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości postanowili w środę sprawdzić Hale Mirowskie, których stałym bywalcem miał być kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. "Pracownicy i stali klienci zgodnie twierdzą, że nigdy go tam nie widzieli" – czytamy we wpisie.

Jest decyzja ws. pomocy dla Ukrainy. Joe Biden nie będzie zadowolony polityka
Jest decyzja ws. pomocy dla Ukrainy. Joe Biden nie będzie zadowolony

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson wykluczył w środę przyjęcie przez obecny Kongres nowego pakietu środków na wsparcie Ukrainy, o który wnioskował prezydent Joe Biden.

Niemieccy żołnierze wyrzuceni z Bundeswehry za ekstremizm Wiadomości
Niemieccy żołnierze wyrzuceni z Bundeswehry za ekstremizm

Niemieckie ministerstwo obrony narodowej w odpowiedzi na pytanie klubu poselskiego Lewicy w Bundestagu poinformowało, że w ubiegłym roku Bundeswehra zwolniła 62 żołnierzy za działalność ekstremistyczną.

Komisja regulaminowa podjęła decyzję. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego pilne
Komisja regulaminowa podjęła decyzję. Chodzi o Jarosława Kaczyńskiego

Sejmowa komisja regulaminowa opowiedziała się za pociągnięciem do odpowiedzialności posłów PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego, za m.in. zniszczenie wieńca podczas obchodów miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Komisja poparła także uchylenie immunitetu prezesowi PiS w związku z oskarżeniem go o pobicie aktywisty.

Nieoficjalnie: Lewica wybrała swojego kandydata na prezydenta polityka
Nieoficjalnie: Lewica wybrała swojego kandydata na prezydenta

Jak poinformował nieoficjalnie portal Polityka Insight, kandydatką Lewicy na prezydenta RP miała zostać Magdalena Biejat.

REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi

Prezydent Andrzej Duda podziękował w środę żołnierzom pomagającym po wrześniowej powodzi w woj. opolskim. Natomiast wieczorem w Nysie prezydent spotkał się z dziennikarzami, gdzie wcześniej rozmawiał tam z samorządowcami z terenów powodziowych.
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach Prezydent Andrzej Duda podziękował żołnierzom pomagającym po powodzi
Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Głuchołazach / PAP/Krzysztof Świderski

W województwie opolskim prezydent Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi. W Głuchołazach spotkał się z oficerami i żołnierzami przy tymczasowej przeprawie przez rzekę, którą zbudowało wojsko - 2. pułk inżynieryjny z Inowrocławia.

Most tymczasowy przez Białą Głuchołaską czynny jest od 25 października, to największe do tej pory przedsięwzięcie realizowane przez wojsko po powodzi.

Międzynarodowa pomoc

Podczas konferencji prasowej prezydent przypomniał, że we wrześniu spotkał się z żołnierzami i mieszkańcami w miejscu, gdzie powódź zniszczyła budowany most w Głuchołazach, a w środę w tym miejscu spotkał się z oficerami odpowiedzialnymi za budowę dwujezdniowego mostu oraz władzami Głuchołaz.

Przede wszystkim chcę podziękować naszym żołnierzom, żołnierzom wojsk inżynieryjnych, żołnierzom wojsk obrony terytorialnej, ale także naszym sojusznikom - żołnierzom z wojsk Republiki Federalnej Niemiec i także żołnierzom z Turcji, którzy w ramach wojsk inżynieryjnych też przystępują do realizacji przeprawy mostowej

- powiedział Duda dziennikarzom.

Jak zaznaczył, żołnierze tureccy mają wykonać w okolicy w sumie jedenaście takich przepraw zerwanych przez wrześniową powódź - jeden z nich już stoi.

Przypomniał, że żołnierze niemieccy przez ponad miesiąc pomagali tu przy usuwaniu skutków powodzi, a nasi żołnierze z wojsk inżynieryjnych i WOT byli tu zanim jeszcze doszło do tego kataklizmu.

Cały czas 3,5 tys. żołnierzy z całej Polski jest tutaj w służbie

- podkreślił prezydent Duda.

Jak zauważył, ich służba, ich zaangażowanie, ich profesjonalizm i oddanie mieszkańcom są niezwykle wysoko oceniane przez samorządowców.

Podziękował też strażakom - m.in. ochotnikom, którzy przyjeżdżali tu z całej Polski - wolontariuszom i obywatelom, którzy przekazali pomoc dla poszkodowanych.

Dziękuję za to ogromnie i z całego serca

- mówił Duda w Nysie.

System zabezpieczeń przeciwpowodziowych

Podczas briefingu prezydent Duda zwrócił uwagę, że ze względu na swój charakter terytorialny, utworzenie skutecznego systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych wymagać będzie także porozumień między Polską i jej południowymi sąsiadami.

Za dwa tygodnie będę miał spotkanie z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej. (...) Już z góry zaznaczyłem panom prezydentom, że będę chciał z nimi rozmawiać o zabezpieczeniach przeciwpowodziowych. (...) Woda powodziowa zniszczyła zarówno te nasze miasta i miejscowości, jak również i czeskie. Dyskusja więc o tym, w jaki sposób realizować te zabezpieczenia, system wzajemnego ostrzegania i budowania różnego rodzaju zabezpieczeń przeciwpowodziowych, szczególnie w górach, gdzie powódź ma swoją specyfikę

- podkreślił Duda.

Na pytanie, jak ocenia działania rządu przy usuwaniu skutków powodzi prezydent powiedział, że "dobrze, żeby pomoc była wypłacana systematycznie i ludzie się odbudowywali". Prezydent poinformował, że nadal na odbudowę czeka wiele elementów infrastruktury.

Pomoc nadal jest potrzebna. Wojsko, także nasi sojusznicy z Turcji, zbudują jeszcze dziesięć mostów w tym rejonie. W sumie planowanych jest jedenaście mostów tymczasowych. Jeden już stoi, dziesięć jest w przygotowaniu. Zostaną zbudowane jak najszybciej w miejsce tych, które zostały zniszczone. (...) Proces naprawiania, usuwania skutków powodzi w wielu przypadkach będzie trwał do jesieni przyszłego roku

- zauważył.

Jak dodał, pomoc potrzebna jest szybko.

Przedstawiciele samorządu przekazali, że środki są już rozdysponowywane i trafią do ludzi. Trzeba pomóc im się odbudować i trzeba zrobić to sprawnie

- mówił prezydent.

Powodzianie otrzymali pomoc od Pary Prezydenckiej

Kancelaria Prezydenta podała też, że w środę prezydent z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą odwiedzili Dom Zakonny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Bodzanowie.

W wyniku wrześniowej powodzi uszkodzeniu uległy pomieszczenia Domu Zakonnego. Grupa wolontariuszy z KPRP i BBN pomagała lokalnej ludności w Głuchołazach i w Bodzanowie, a także w Domu Zakonnym porządkować refektarz klasztorny, sale oraz segregować pomoc humanitarną

- zaznaczyła KPRP w komunikacie na stronie internetowej.

Przypomniano też, że po powodzi prezydent z małżonką i Kancelaria Prezydenta włączyli się w akcję pomocy mieszkańcom. Na polecenie prezydenta udostępniono rezydencję w Wiśle dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej, które z powodu zniszczeń dokonanych przez powódź nie są w stanie kontynuować nauki w swoich szkołach.

W ramach tych działań szefowa KPRP Małgorzata Paprocka poinformowała też ministra finansów o zablokowaniu na pomoc powodzianom ponad 3 mln zł w budżecie kancelarii.

Przekazana została także pomoc humanitarna, a wolontariusze z Kancelarii Prezydenta i BBN pomagali na miejscu w usuwaniu skutków powodzi

- zaznaczyła KPRP w środowym materiale.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe