Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.


 

POLECANE
W izraelskim ataku straciła dziewięcioro dzieci. Dramat małżeństwa lekarzy Wiadomości
W izraelskim ataku straciła dziewięcioro dzieci. Dramat małżeństwa lekarzy

Według władz lokalnych Strefy Gazy w ataku izraelskich dronów zginęło dziewięcioro z dziesięciorga dzieci pary lekarzy. Zabite dzieci miały od 7 miesięcy do 12 lat, w ataku ciężko ranny został ojciec rodziny i 11-latek, który przeżył jako jedyne dziecko.

Tragiczny finał wyścigów w Krośnie. Co najmniej 14 osób poszkodowanych z ostatniej chwili
Tragiczny finał wyścigów w Krośnie. Co najmniej 14 osób poszkodowanych

To miało być wielkie święto motoryzacji, ale zakończyło się dramatem. Podczas zawodów King of Poland Drag Race Cup w Krośnie doszło do poważnego wypadku, w którym - według doniesień portalu Remiza.pl - poszkodowanych zostało co najmniej 14 osób.

Nawrocki na Wielkim Marszu za Polską: Polacy chcą zmiany z ostatniej chwili
Nawrocki na Wielkim Marszu za Polską: Polacy chcą zmiany

Wielki "Marsz za Polską" wyruszył o godzinie 12:00 wyruszył spod ronda Generała de Gaulle'a w Warszawie. Dalej tłumnie zgromadzeni uczestnicy przechodzą w stronę placu Zamkowego.

Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej z ostatniej chwili
Niespodzianka w Pałacu Buckingham. Pilne doniesienia z rodziny królewskiej

W rodzinie księcia Williama i księżnej Kate zapanowała wyjątkowa radość. Tym razem nie chodzi jednak o oficjalne obowiązki czy królewskie uroczystości.

Kim wpadł we wściekłość. Aresztowania po katastrofie w stoczni Wiadomości
"Kim wpadł we wściekłość". Aresztowania po katastrofie w stoczni

W Korei Północnej doszło do kompromitującej wpadki. Nieudane wodowanie nowego niszczyciela zakończyło się aresztowaniami. Wszystko wydarzyło się na oczach Kim Dzong Una.

Wewnętrzne przedwyborcze sondaże KO i PiS. W obydwu ten sam lider gorące
Wewnętrzne przedwyborcze sondaże KO i PiS. W obydwu ten sam lider

Na ostatniej prostej przed drugą turą wyborów prezydenckich, sztaby wyborcze Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego intensywnie analizują wyniki wewnętrznych badań. Do ich rezultatów dotarł "Newsweek".

Gratka dla miłośników astronomii. Czas na niezwykłe obserwacje Wiadomości
Gratka dla miłośników astronomii. Czas na niezwykłe obserwacje

Białe noce, kiedy Słońce bardzo płytko skrywa się pod horyzontem, choć kojarzą się ze strefami podbiegunowymi, to występują także w Polsce. Na północy kraju tzw. białe noce astronomiczne potrwają do początku sierpnia, na południu do pierwszych dni lipca - wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

W Warszawie rusza Wielki Marsz za Polską z ostatniej chwili
W Warszawie rusza Wielki Marsz za Polską

Dziś o 12.00 rozpoczyna się Wielki Marsz za Polską, na który zaprosił wszystkich Polaków obywatelski kandydat na prezydenta RP, dr Karol Nawrocki. Pochód miał wyruszyć w południe z ronda De Gaulle’a, planowane jest przejście ulicami Nowy Świat oraz Krakowskie Przedmieście aż do pl. Zamkowego. Na wydarzeniu nie zabrakło prezesa NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy.

Dolny Śląsk walczy o turystów. Rusza kampania po powodzi Wiadomości
Dolny Śląsk walczy o turystów. Rusza kampania po powodzi

Choć Dolny Śląsk wciąż oferuje mnóstwo atrakcji, po zeszłorocznej powodzi liczba turystów w regionie znacznie spadła. Ucierpiały nie tylko miejscowości bezpośrednio dotknięte przez żywioł, ale także te, które pozostały nietknięte. Wiele lokalnych firm wciąż walczy ze skutkami tamtych wydarzeń.

Niezwykłe szczątki sprzed 17 mln lat na terenie bełchatowskiej kopalni Wiadomości
Niezwykłe szczątki sprzed 17 mln lat na terenie bełchatowskiej kopalni

Szczątki znalezione w kopalni “Bełchatów” pochodzą z epoki miocenu (23 mln do 5,3 mln lat temu), ostatniej tak ciepłej i wilgotnej w dziejach Ziemi. Odkrycia dokonali naukowcy z Wydziału Geologii i Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Paleobiologii PAN i PAN Muzeum Ziemi oraz Morawskiego Muzeum Ziemskiego.

REKLAMA

Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2

– Dzisiaj mamy problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy i dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, przewodniczący "S", na antenie Radia Zachód.
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda Piotr Duda w Radiu Zachód: Firmy nie powinny płacić za emisję CO2
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda / fot. Marcin Żegliński - Tygodnik Solidarność

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda był 30 stycznia gościem Radia Zachód. Lider Solidarności przebywa dzisiaj w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie odbędzie się spotkanie, na którym będzie mówił o przyszłości Polski i Solidarności.

W trakcie audycji radiowej Piotr Duda zwracał uwagę na problemy gospodarcze, których przyczyną jest unijna polityka klimatyczna.

– Dzisiaj rynek pracy spowalnia z tego powodu, że mamy do czynienia z dużymi cenami energii, czy to gazu, czy prądu. Duzi przedsiębiorcy przenoszą swoje firmy poza Unię Europejską, uciekają z Polski, bo mamy najdroższą energię z państw UE, a inne firmy dokonują zwolnień grupowych albo wręcz likwidują zakłady pracy. Szczególnie trudna jest sytuacja w sektorze hutniczym, gdzie wszystkie zakłady pracy są energochłonne. Na ostatnim listopadowym posiedzeniu RDS-u dyskutowaliśmy o hutnictwie na przykładzie Huty Częstochowa, gdzie w pewnym momencie wybudowano stalownię elektryczną i z powodu dużych kosztów energii tę hutę chciano zamknąć – mówił szef Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE: "Pojawiają się tematy, które należy rozwiązać tu i teraz". W MAP-ie będą rozmawiać o przyszłości "Bogdanki"

"Nikt nie chciał nas słuchać"

Dziennikarz pytał również o ogłoszoną przez Komisję Europejską inicjatywę "Kompas konkurencyjności", która powstała na bazie raportu byłego premiera Włoch Mario Draghiego. Unijny plan skupia się na trzech głównych obszarach działania: innowacyjności, dekarbonizacji i bezpieczeństwie. Ma on pomóc Europie, "by stała się miejscem, w którym wynajduje się i tworzy przyszłe technologie, usługi i czyste produkty, a jednocześnie pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu". W Kompasie, jako jedno z kluczowych wyzwań dla UE, wskazano "wysokie i niestabilne ceny energii".

– Jako Solidarność od 2007 roku, kiedy jeszcze nikt nie mówił o Zielonym Ładzie, ale o polityce klimatycznej UE, my już sygnalizowaliśmy politykom, że idziemy w złym kierunku. Nikt nas nie chciał słuchać. W 2011 roku rozmawiałem o tym z premierem Tuskiem na proteście w Warszawie. Został powołany wspólny zespół Solidarność – rząd, oczywiście odbyło się jedno spotkanie i na tym się skończyło. Uważam, że za tę sytuację odpowiadają wszyscy politycy od 2007 roku, którzy faktycznie dołożyli się do tego, że dzisiaj mamy te problemy np. z ETS-em i płacimy 80 euro od tony emisji CO2. To jest podatek, który nie powinien być uiszczany przez firmy – dzięki temu cena energii byłaby zdecydowanie niższa. Przez tę religię klimatyczną eurokratów nasza gospodarka i UE staje się mniej konkurencyjna – stwierdził Piotr Duda, dodając, że cała Unia Europejska odpowiada za niecałe 7 proc. światowych emisji CO2.

Przewodniczący Solidarności mówił, że dopóki nie mamy elektrowni atomowych, musimy korzystać z krajowych zasobów węgla. Zaznaczył, że Polska potrzebuje więcej czasu na dostosowanie gospodarki do wymogów klimatycznych.

ZOBACZ TAKŻE: "Nie chcemy być mundurem drugiej kategorii". Funkcjonariusze służb mundurowych protestowali w Gdańsku

Co ze stażówkami?

W trakcie rozmowy poruszono także temat emerytur stażowych. Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie został złożony w Sejmie z inicjatywy Solidarności we wrześniu 2021 roku.

– Pan marszałek Hołownia mówił, że zamrażarkę wyrzucił przez okno, ale chyba ktoś mu ją przyniósł z powrotem do pokoju. Marszałek gościł na ostatnim posiedzeniu RDS-u i pytałem go ponownie, co z projektem obywatelskim, pod którym zebrano prawie pół miliona podpisów, i co z poselskim projektem Lewicy. Oczywiście jest w komisji, pani minister Dziemianowicz-Bąk mówi, że gospodarzem projektu jest marszałek Hołownia i po prostu czekamy na to, jaką opinię wyda w tej sprawie rząd pana Donalda Tuska. Ja widziałem opinię Ministerstwa Finansów, które powiedziało, że się absolutnie nie zgadza, bo to jest 12,5 mld złotych. My czekamy, ale nawet nie dają nam szans, żeby rozpocząć prace na tym projektem – zwrócił uwagę Piotr Duda.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe