"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl


 

POLECANE
Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Legenda polskiego kabaretu z ostatniej chwili
Nie żyje Joanna Kołaczkowska. Legenda polskiego kabaretu

O śmierci legendarnej polskiej artystki kabaretowej poinformował na swoim fanpejdżu na Facebooku kabaret Hrabi.

Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa z ostatniej chwili
Instytut Pileckiego wywołuje nowy skandal wokół komunistycznego bandyty Maksymiliana Schnepfa

Trwa skandal związany z tym, że Instytut Pileckiego otworzył w Augustowie Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, projekt przygotowany jeszcze przez poprzednie kierownictwo instytutu z Magdaleną Gawin na cele. Problem w tym, że pośród sprawców komunistycznej zbrodni zabrakło nazwiska ojca obecnego dyplomaty Ryszarda Schnepfa i teścia dziennikarki neo-TVP Doroty Wysockiej-Schnepf - Maksymiliana Schnepfa.

Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji z ostatniej chwili
Imigranci odsyłani do Polski. Są dane niemieckiej policji

Wprowadzenie w 2023 roku kontroli granicznych przez Niemcy skutkuje większą liczbą migrantów zawracanych do Polski mimo zmniejszającej się liczby odnotowywanych nielegalnych wjazdów – informuje w środę PAP, która dotarła do danych niemieckiej policji.

Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita tylko u nas
Ministrowie przerażeni. Tusk się z nimi nawet nie wita

Ministrowie w stanie przerażenia. Premier to lubi. Już za pierwszego rządu Donalda Tuska „rekonstrukcja” to były jego osobiste igrzyska śmierci. Siedział żółty cesarz i patrzył jak się wyrzynają, z uwagą słuchał każdego donosu i czytał kolejne przecieki jednego ministra na drugiego.

Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych z ostatniej chwili
Bodnar powołał neo-rzeczników dyscyplinarnych

Dzisiejsze nominacje to nie "naprawa" – to symbol bezprawia w togach. Adam Bodnar po raz kolejny przekracza granice prawa – uważa sędzia Kamila Borszowska-Moszowska.

Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara z ostatniej chwili
Braun straci immunitet? Nowy ruch Bodnara

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał, że w środę podpisał kolejne dwa wnioski o uchylenie immunitetów związane z działaniami europosła Grzegorza Brauna.

Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków z ostatniej chwili
Biały Dom wzywa Izrael do wstrzymania ataków

Portal Axios poinformował, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa po raz kolejny wezwała w środę władze Izraela, by wstrzymały ataki na stolicę Syrii, Damaszek. Szef dyplomacji USA Marco Rubio potwierdził, że władze USA są w kontakcie z rządem Benjamina Netanjahu.

Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena z ostatniej chwili
Ogromny pożar na festiwalu Tomorrowland. Płonie główna scena

Płonie główna scena na której ma odbyć się festiwal Tomorrowland. Trwa akcja służb. Impreza zaplanowana jest na 18–20 lipca 2025 r.

Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu? z ostatniej chwili
Rozpad koalicji rządzącej w Izraelu. Co z rządem Netanjahu?

''Ministrowie partii Szas odchodzą z rządu'' – pisze ''Jerusalem Post''. Jednak nie oznacza to automatycznego upadku rządu Benjamina Netanjahu.

Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB z ostatniej chwili
Ulewa nad Słupskiem. Pilny komunikat RCB

W środę intensywna ulewa sparaliżowała ruch w Słupsku. Policja prosi o ostrożność. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do jutra (17 lipca) nad Pomorzem mogą przechodzić kolejne fronty burzowe.

REKLAMA

"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe