"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl


 

POLECANE
Nazwał mnie śmierdzielem. Giertych poszedł na skargę do TVN24 gorące
"Nazwał mnie śmierdzielem". Giertych poszedł na skargę do TVN24

W środę doszło do ostrej sprzeczki na mównicy sejmowej pomiędzy szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim a posłem KO Romanem Giertychem. Sytuacja skończyła się rejteradą Giertycha z mównicy sejmowej.

Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje Wiadomości
Czy TikTok trafi w ręce Amazona? Biały Dom analizuje inne opcje

Koncern Amazon złożył w ostatnich dniach ofertę kupna TikToka - poinformował w środę "New York Times". Jednak według "Washington Post", propozycja ta nie jest poważnie rozpatrywana przez Biały Dom, w grę wchodzi kilka innych opcji.

21.37 tylko u nas
21.37

„Najdrożsi Bracia i Siostry, o godzinie 21.37 nasz ukochany Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca. Módlmy się za Niego” – przekazał wieczorem 2 kwietnia 2005 roku zgromadzonym na Placu Świętego Piotra wiernym kardynał Leonardo Sandri.

Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch tylko u nas
Samuel Pereira: wypuszczenie Ryszarda Cyby to doskonale zaplanowany ruch

Gdy kampania wyborcza nabiera tempa, nie ma miejsca na przypadki – wszystko, co się dzieje, jest elementem większej strategii. Trudno uwierzyć, że wypuszczenie Ryszarda Cyby, mordercy działacza Prawa i Sprawiedliwości, było jedynie efektem administracyjnej pomyłki czy zbiegu okoliczności.

Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. To radykalnie lewicowy polityk polityka
Karol Nawrocki o Rafale Trzaskowskim. "To radykalnie lewicowy polityk"

- Mój główny kontrkandydat jest przede wszystkim zależny od obecnego premiera. (...) Jest to radykalnie lewicowy polityk - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki podczas spotkania z wyborcami w Suchej Beskidzkiej.

W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów spożywczych Wiadomości
W Hiszpanii powstanie największa na świecie wytwórnia owadów "spożywczych"

W Salamance rozpoczęto budowę największej na świecie farmy owadów. Firma Tebrio stworzy zakład o powierzchni 90 000 metrów kwadratowych do produkcji i przetwarzania mącznika młynarka, który zostanie wykorzystany m.in. w paszach dla zwierząt.

Niemiecki Bild pisze, że kod nazistowskiej Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach Wiadomości
Niemiecki Bild pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy. I ani słowa o Polakach

Niemiecki "Bild" wspominając postać zmarłej w poniedziałek Charlotte Betty pisze, że kod "nazistowskiej" Enigmy złamali Brytyjczycy z ośrodka Bletchley Park. Jednak warto przypomnieć, że to Polacy jako pierwsi w świecie zastosowali do złamania szyfru Enigmy metody matematyczne. Marian Rejewski już w grudniu 1932 odczytał pierwszą depeszę Enigmy i odtworzył konstrukcję urządzenia wyłącznie na podstawie matematycznej teorii, nie widząc nigdy niemieckiego pierwowzoru.

Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. Gdzie jest Ryszard Cyba? Wiadomości
Zabójca Marka Rosiaka ma już nie przebywać w szpitalu psychiatrycznym. "Gdzie jest Ryszard Cyba?"

Jak donoszą media, Ryszard Cyba opuścił oddział szpitala psychiatrycznego. Jednak zabójca Marka Rosiaka miał nie wrócić do schroniska dla bezdomnych. Głos w tej sprawie zabrał poseł Sebastian Kaleta.

To są sytuacje niedopuszczalne. Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności polityka
"To są sytuacje niedopuszczalne". Politycy PiS skomentowali przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

- Mamy do czynienia z głosowaniem przez posłów koalicji rządzącej w Polsce za rozwiązaniami, które są wbrew polskiej racji stanu (...) To są sytuacje niedopuszczalne - powiedział europoseł Tobiasz Bocheński komentując przyjęcie przez PE rezolucji ws. obronności

Żarty się skończyły. OKO Press grozi swoim czytelnikom? gorące
"Żarty się skończyły". OKO Press grozi swoim czytelnikom?

OKO Press to mocno zaangażowany politycznie serwis, który powstał przy wsparciu Agory. Teraz grozi swoim czytelnikom "zamknięciem na zawsze".

REKLAMA

"Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady" - te słowa polskiego generała przypominał ks. Jerzy Popiełuszko

W latach 1982-1984 kościół pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu stał się miejscem szczególnej modlitwy i jednoczenia się ludzi wokół prawdy i wolności. To właśnie tam, począwszy od 28 lutego 1982 r., ks. Jerzy Popiełuszko odprawiał Msze św. w intencji Ojczyzny, które z każdym miesiącem przyciągały coraz większe rzesze wiernych. Z początkowych kilkuset osób, liczba uczestników wzrosła do dziesiątków tysięcy, przybywających z całej Polski, by wziąć udział w tym duchowym i patriotycznym wydarzeniu.
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki
ks. Jerzy Popiełuszko i Władysław Siła-Nowicki / grafika: kzkn.pl

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – kapłan niezłomny

Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko nie był jedynie kapłanem, ale także nauczycielem i przewodnikiem duchowym, którego nauczanie obejmowało nie tylko sferę religijną, ale i społeczną. Podkreślał niezbywalną godność człowieka, wzywał do męstwa oraz kierowania się prawdą, która wyzwala i buduje wspólnotę wolnych ludzi. Był pragmatykiem, dla którego wolność i godność osobista stanowiły fundament życia chrześcijańskiego i patriotycznego.

Jednym z kluczowych momentów jego nauczania była homilia wygłoszona 29 stycznia 1984 r., podczas której odwołał się do postaci legendarnego generała Romualda Traugutta, przywódcy powstania styczniowego. Cytował jego słowa:

Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji

Ksiądz Jerzy przypominał, że to miłość Boga i Ojczyzny stanowiła siłę polskich bohaterów, którzy gotowi byli ponieść najwyższą ofiarę w obronie swoich wartości.

Aktualne przesłanie dla współczesnych pokoleń

Pod koniec swojej homilii ks. Jerzy skupił się na ponadczasowych wartościach dotyczących pracy i godności człowieka:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji...

Podkreślał, że czysto materialistyczna cywilizacja zniewala człowieka, czynisz go niewolnikiem swoich wytworów i odbiera mu prawdziwą wartość. Przypominał również fundamentalną prawdę:

Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Bohaterowie walki o wolność

Ksiądz Jerzy Popiełuszko nie działał w samotności. Wokół niego gromadzili się ludzie niezłomni, którzy poświęcili życie w służbie Polsce. Jednym z nich był mecenas Władysław Siła-Nowicki – uczestnik wojny obronnej 1939 r., żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, po wojnie działacz niepodległościowy, skazany przez władze komunistyczne na dożywocie. Po uwolnieniu był obrońcą żołnierzy AK i WiN, wspierał opozycjonistów z KOR i NSZZ "Solidarność". Był jednym z głównych orędowników ustroju opartego na Katolickiej Nauce Społecznej, wzywając do uwolnienia rynku z nadmiernych regulacji.

Zachowujmy pamięć i kontynuujmy dzieło ks. Jerzego

Wspólna modlitwa za Ojczyznę, którą zainicjował ks. Jerzy Popiełuszko, powinna być kontynuowana przez kolejne pokolenia. Zachęcamy do regularnego zamawiania Mszy św. w intencji Polski, zarówno w parafiach, jak i w kaplicach zakonnych. Niech modlitwa stanie się naszą siłą, a dziedzictwo księdza Jerzego Popiełuszki niech inspiruje do działania na rzecz dobra wspólnego.

 

Fragmenty homilii ks. Jerzego

Oto dwa fragmenty homilii ks. Jerzego, która została wygłoszona 29 stycznia 1984 r. podczas kolejnej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Pierwszy z nich dotyczy legendarnego generała Romualda Traugutta, dowódcy powstania styczniowego:

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy tak tłumaczył objęcie przez siebie rządów: „Tylko nieograniczona ufność w Opatrzność i niewzruszona wiara w świętość sprawy naszej dodała mi siły i odwagi, aby w takich okolicznościach przyjąć sponiewieraną władzę. Pamiętałem o tym, że władza jest aktem poświęcenia, a nie ambicji”.

Łączył miłość Boga i Ojczyzny, gdy pisał do Ojca Świętego Piusa IX: „Moskwa rozumie, że z katolicką Polską nie da sobie rady, toteż teraz największą wściekłość na naszych duchowych pasterzy wywiera…”

Drugi fragment pod koniec swojej homilii, ks. Jerzy poświęcił nadal aktualnym dzisiaj aspektom życia społecznego:

Nie jest rzeczą najważniejszą, aby człowiek w krótkim czasie zrobił wiele, ale by przez długi czas dobrze pracował. Można człowieka poniżyć, można odebrać mu godność również i przez pracę, gdy uczyni się go tylko narzędziem produkcji, gdy nadmierne bodźce pobudzają do nadmiernego wysiłku z pogwałceniem prawa Bożego. A cywilizacja o profilu czysto materialistycznym czyni człowieka niewolnikiem swoich własnych wytworów i obdziera go z jego prawdziwej wartości. Nie wolno nam zapominać prawdy, że dla zachowania wiary i godności można poświęcić nawet wolność, ale dla zachowania wolności nigdy nie wolno poświęcić wiary i godności dziecka Bożego

Pełną treść homilii ks. Jerzego można odsłuchać pod adresem: kzkn.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe