Jak postępować z niewybuchami i niewypałami?

Sztab Generalny Wojska Polskiego (SGWP) przypominając o przypadającym 16 kwietnia święcie wskazał, że jest ono okazją, by oddać hołd wszystkim saperom – "zarówno tym, którzy służyli w przeszłości, jak i tym, którzy obecnie każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo".
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- "Będzie nam Ciebie brakować". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- To nie koniec. Eksperci o sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery
- Płonie dzwonnica, najstarszy drewniany zabytek na warszawskiej Pradze. Trwa akcja służb
- Resort edukacji nie dotrzymał słowa. "Wśród dyrektorów i nauczycieli narasta niepokój"
- "Wdzierają się do domów". Niemcy w kłopocie
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- "Jest krytycznie". Komunikat warszawskiego zoo
- GDOŚ zaskarżył do WSA decyzję środowiskową ws. elektrowni jądrowe
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
16 kwietnia Dzień Sapera
Święto Wojsk Inżynieryjnych, zwane Dniem Sapera, zostało ustanowione 16 kwietnia na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej przez żołnierzy w trakcie rozpoczęcia operacji berlińskiej w 1945 roku.
16 kwietnia obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych – Dzień Sapera. Zawód sapera uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych zawodów świata
– podkreślono we wpisie na stronie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, gdzie w poniedziałek, 14 kwietnia, z okazji święta odbył się uroczysty apel.
Wojska Inżynieryjne odgrywają kluczową rolę nie tylko w czasie konfliktów zbrojnych, ale również w czasie pokoju – usuwają niewybuchy z czasów II wojny światowej, niosą pomoc podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, oraz uczestniczą w misjach pokojowych na całym świecie
– napisano z kolei we wpisie na profilu SGWP. "Zachowaj czujność – nie dotykaj, nie przenoś, natychmiast powiadom odpowiednie służby" – zalecają wojskowi.
Wojska inżynieryjne – nie tylko na czas wojny
Wojska Inżynieryjne prowadzą rozpoznanie inżynieryjne przeciwnika i terenu, posiadają zdolności do budowy i pokonywania zapór inżynieryjnych, wykonywania przejść w naturalnych przeszkodach terenowych, przygotowania i utrzymania dróg, urządzania i utrzymania przepraw, rozminowywania terenu i obiektów oraz maskowania wojsk własnych i sojuszniczych. W sytuacjach kryzysowych zapewniają wsparcie administracji i społeczeństwu.
Saperzy nie narzekają na brak zajęcia także w okresie pokoju – niszczą niewybuchy, często jeszcze z okresu II wojny światowej, uczestniczą w akcjach zwalczania skutków powodzi i likwidowania zatorów lodowych; pełnią służbę w kraju i poza jego granicami w operacjach NATO, UE i ONZ – realizowali zadania m.in. w Afganistanie, Syrii, Kosowie czy Libanie.
Sztab Generalny Wojska Polskiego przypomniał w środę w zamieszczonym na portalu X materiale o zasadach postępowania w przypadku znalezienia niebezpiecznego przedmiotu.
Jak postępować z niewybuchami i niewypałami?
Przedmioty niebezpieczne to np. pociski, bomby lotnicze, naboje artyleryjskie i karabinowe, granaty, miny, materiały wybuchowe, złom metalowy zawierający resztki materiałów z wybuchowych, a także materiały pochodzenia wojskowego lub przemysłowego które są łatwopalne, żrące, trujące i grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu nimi lub w zetknięciu z powietrzem albo wysoką temperaturą.
Mimo upływu lat ziemia skrywa jeszcze sporo różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które są wydobywane przez poszukiwaczy militariów oraz znajdowane przy okazji prowadzonych prac budowlanych czy polowych.
-
Znalezisk takich nie wolno dotykać ani tym bardziej przenosić czy rozbrajać
-
Miejsce, w którym znaleziono niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznakować, by nikt tam nie wszedł i żeby można je było bez trudu odnaleźć.
-
O znalezisku należy jak najszybciej zawiadomić najbliższą jednostkę policji. Funkcjonariusze zabezpieczą teren i powiadomią saperów.
16 kwietnia – Dzień Sapera
— Sztab Generalny WP (@SztabGenWP) April 16, 2025
Dziś obchodzimy Święto Wojsk Inżynieryjnych, znane również jako Dzień Sapera. To dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim saperom – zarówno tym, którzy służyli w przeszłości, jak i tym, którzy obecnie każdego dnia dbają o nasze bezpieczeństwo. 💣👷♂️… pic.twitter.com/RFAeo1uIEC