"To nie jest zwykły zawód. To powołanie". Solidarność uczestniczyła w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka [WIDEO]

Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wziął dziś udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie, a także w porannej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
Bartłomiej Mickiewicz na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka
Bartłomiej Mickiewicz na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka / fot. M. Żegliński/K. Jarzyński/W. Wilk

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka, podczas których prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.

Wziął w nich udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Dla nas to bardzo ważne święto"

- Dla strażaków to jest bardzo ważne święto. Dzisiaj na Placu Piłsudskiego, jak co roku wielu młodych ludzi otrzyma awans na pierwszy stopień oficerski. To jest dla nich bardzo duże wyróżnienie. W Solidarności Straż Pożarna jest reprezentowana od samego początku. Tak naprawdę do 2019 roku, kiedy wprowadzony został pluralizm związkowy w służbach mundurowych, byliśmy w Związku jedynymi przedstawicielami właśnie służb mundurowych. Także i dla strażaków zrzeszonych w Solidarności jest to ważne święto, a jest nas wielu, bo w tej chwili reprezentujemy ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy na 30 tysięcy czynnych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. I co roku staramy się uczestniczyć w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka

- powiedział nam przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz.

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Główne uroczystości Dnia Strażaka rozpoczęły się o godz. 11.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obok prezydenta Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczyli m.in. szef MSWiA Tomasz Siemoniak, a także komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, i prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że straż pożarna cieszy się największym społecznym zaufaniem. Zaznaczył, że strażacy przybywają zawsze, gdy ludzie proszą o pomoc.

- Ile razy dzieje się coś niedobrego (...), gdy ludzie nie wiedzą, co zrobić (...) wzywają straż pożarną (...) i zawsze przybywacie, dlatego cieszycie się jako służba i jako ludzie największym społecznym zaufaniem

- powiedział.

Zwracając się do awansowanych podczas uroczystości strażaków prezydent zaznaczył, że oznacza to obowiązek jeszcze większego zaangażowania, czyli służenia "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

- Z wielkim wzruszeniem i zadumą pochylam głowę nad poświęceniem wszystkich tych, którzy oddali życie albo ucierpieli na zdrowiu w służbie. Dziękuję im, dziękuję także ich najbliższym i pochylam głowę z szacunkiem

- powiedział prezydent podczas obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

Wskazał, że jest to służba związana z dużym ryzykiem i podziękował strażakom, że mimo zagrożenia niezmiennie niosą pomoc, a on, jako prezydent, ma przywilej, by dziękować w imieniu całego narodu. Dziękował też za to, jak strażacy reprezentują Polskę poza naszymi granicami - odbywając szkolenia ze służbami z innych krajów, jak również wspierając miejscowych strażaków przy różnego rodzaju kataklizmach, m.in. w czasie pożarów w Grecji, Turcji i Szwecji. 

- Dziękuję za to, jak piękne świadectwo daliście bohaterstwu Polaka, bohaterstwu polskiego funkcjonariusza, strażaka, ratownika, a przede wszystkim jakości naszej służby i tym samym jakości Rzeczypospolitej jako państwa

– zaznaczył prezydent.

Jednocześnie poprosił rząd o opiekę nad strażakami, kontynuowanie zadań związanych z modernizacją jednostek Straży Pożarnej, doposażanie ich w nowe wozy. Zaapelował "o kupowanie kolejnych jednostek najnowocześniejszego sprzętu, o udoskonalanie systemów szkolenia, dbanie o wyposażenie, o nieustanną opiekę nad strażakami, w podziękowaniu za to, jak wy nami się opiekujecie i jak o nas dbacie".

W trakcie obchodów odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.

"Strażak to coś więcej niż zawód"

Obchody na placu Piłsudskiego poprzedziła uroczysta Msza święta w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych, a także promowanych oficerów PSP i ich rodzin, która została odprawiona o godz. 7.30 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

"Wielki jest człowiek, wtedy, kiedy umie zrozumieć, że Pan Bóg postawił go na drodze drugiego człowieka, aby mu pomagał. (...) Żeby go miłował i był dla niego pomocny. To dzieje się na wszystkich poziomach, w każdej polityce. Bóg postawił nas na drodze drugiego człowieka, abyśmy mu służyli, miłowali i byli mu pomocni w osiągnięciu celu nadziemnego. (...) Mówimy o waszym zawodzie, ale to nie tylko zawód. To jest również wasze powołanie. To jest coś więcej, coś naprawdę więcej, niż wykonywanie zwykłych czynności tego zawodu. To jest, tak Pan Jezus by powiedział, coś więcej"

- słyszeli obecni w homilii.

Po Mszy św. przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz w imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą polskich strażaków poległych w walce o wolność i niepodległość Polski oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczych.


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

"To nie jest zwykły zawód. To powołanie". Solidarność uczestniczyła w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka [WIDEO]

Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wziął dziś udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie, a także w porannej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze.
Bartłomiej Mickiewicz na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka
Bartłomiej Mickiewicz na Centralnych Obchodach Dnia Strażaka / fot. M. Żegliński/K. Jarzyński/W. Wilk

W niedzielę na placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka, podczas których prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe i awanse generalskie funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.

Wziął w nich udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

"Dla nas to bardzo ważne święto"

- Dla strażaków to jest bardzo ważne święto. Dzisiaj na Placu Piłsudskiego, jak co roku wielu młodych ludzi otrzyma awans na pierwszy stopień oficerski. To jest dla nich bardzo duże wyróżnienie. W Solidarności Straż Pożarna jest reprezentowana od samego początku. Tak naprawdę do 2019 roku, kiedy wprowadzony został pluralizm związkowy w służbach mundurowych, byliśmy w Związku jedynymi przedstawicielami właśnie służb mundurowych. Także i dla strażaków zrzeszonych w Solidarności jest to ważne święto, a jest nas wielu, bo w tej chwili reprezentujemy ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy na 30 tysięcy czynnych funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. I co roku staramy się uczestniczyć w uroczystościach z okazji Dnia Strażaka

- powiedział nam przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz.

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

Główne uroczystości Dnia Strażaka rozpoczęły się o godz. 11.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obok prezydenta Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczyli m.in. szef MSWiA Tomasz Siemoniak, a także komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek, rektor-komendant Akademii Pożarniczej st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak, prof. uczelni, i prezes Zarządu Głównego ZOSP RP druh Waldemar Pawlak.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił, że straż pożarna cieszy się największym społecznym zaufaniem. Zaznaczył, że strażacy przybywają zawsze, gdy ludzie proszą o pomoc.

- Ile razy dzieje się coś niedobrego (...), gdy ludzie nie wiedzą, co zrobić (...) wzywają straż pożarną (...) i zawsze przybywacie, dlatego cieszycie się jako służba i jako ludzie największym społecznym zaufaniem

- powiedział.

Zwracając się do awansowanych podczas uroczystości strażaków prezydent zaznaczył, że oznacza to obowiązek jeszcze większego zaangażowania, czyli służenia "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek".

- Z wielkim wzruszeniem i zadumą pochylam głowę nad poświęceniem wszystkich tych, którzy oddali życie albo ucierpieli na zdrowiu w służbie. Dziękuję im, dziękuję także ich najbliższym i pochylam głowę z szacunkiem

- powiedział prezydent podczas obchodów Dnia Strażaka w Warszawie.

Wskazał, że jest to służba związana z dużym ryzykiem i podziękował strażakom, że mimo zagrożenia niezmiennie niosą pomoc, a on, jako prezydent, ma przywilej, by dziękować w imieniu całego narodu. Dziękował też za to, jak strażacy reprezentują Polskę poza naszymi granicami - odbywając szkolenia ze służbami z innych krajów, jak również wspierając miejscowych strażaków przy różnego rodzaju kataklizmach, m.in. w czasie pożarów w Grecji, Turcji i Szwecji. 

- Dziękuję za to, jak piękne świadectwo daliście bohaterstwu Polaka, bohaterstwu polskiego funkcjonariusza, strażaka, ratownika, a przede wszystkim jakości naszej służby i tym samym jakości Rzeczypospolitej jako państwa

– zaznaczył prezydent.

Jednocześnie poprosił rząd o opiekę nad strażakami, kontynuowanie zadań związanych z modernizacją jednostek Straży Pożarnej, doposażanie ich w nowe wozy. Zaapelował "o kupowanie kolejnych jednostek najnowocześniejszego sprzętu, o udoskonalanie systemów szkolenia, dbanie o wyposażenie, o nieustanną opiekę nad strażakami, w podziękowaniu za to, jak wy nami się opiekujecie i jak o nas dbacie".

W trakcie obchodów odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej.

"Strażak to coś więcej niż zawód"

Obchody na placu Piłsudskiego poprzedziła uroczysta Msza święta w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych, a także promowanych oficerów PSP i ich rodzin, która została odprawiona o godz. 7.30 w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

"Wielki jest człowiek, wtedy, kiedy umie zrozumieć, że Pan Bóg postawił go na drodze drugiego człowieka, aby mu pomagał. (...) Żeby go miłował i był dla niego pomocny. To dzieje się na wszystkich poziomach, w każdej polityce. Bóg postawił nas na drodze drugiego człowieka, abyśmy mu służyli, miłowali i byli mu pomocni w osiągnięciu celu nadziemnego. (...) Mówimy o waszym zawodzie, ale to nie tylko zawód. To jest również wasze powołanie. To jest coś więcej, coś naprawdę więcej, niż wykonywanie zwykłych czynności tego zawodu. To jest, tak Pan Jezus by powiedział, coś więcej"

- słyszeli obecni w homilii.

Po Mszy św. przewodniczący Bartłomiej Mickiewicz w imieniu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą polskich strażaków poległych w walce o wolność i niepodległość Polski oraz tych, którzy zginęli w akcjach ratowniczych.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe