Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 


 

POLECANE
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

Tusk uderzył w prezydenta Dudę. Jest odpowiedź z ostatniej chwili
Tusk uderzył w prezydenta Dudę. Jest odpowiedź

Ułaskawienie Roberta Bąkiewicza Donald Tusk nazwał skandalem. Na jego wpis odpowiedział Andrzej Duda. "Skandalem w moralnym, ludzkim wymiarze, panie premierze, jest bezprawie, które wprowadza pan od 13 grudnia 2023" - napisał prezydent.

Platforma Obywatelska musi przeprosić Morawieckiego. Jest wyrok sądu gorące
Platforma Obywatelska musi przeprosić Morawieckiego. Jest wyrok sądu

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że Platforma Obywatelska naruszyła dobra osobiste Mateusza Morawieckiego, publikując w 2023 roku spot zawierający zmanipulowany cytat przypisywany byłemu premierowi. PO została zobowiązana do oficjalnych przeprosin, wpłaty 20 tys. zł na Caritas Polska oraz pokrycia kosztów postępowania sądowego.

REKLAMA

Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża

W intencji dobrego wyboru 267 Biskupa Rzymu modlili się dzisiaj kardynałowie, biskupi, duchowieństwo i wierni podczas Mszy św. „Pro eligendo Romano Potifice” w bazylice watykańskiej. Celebracji przewodniczył Dziekan Kolegium Kardynalskiego, 91-letni kard. Giovanni Battista Re.
Modlitwa kardynałów Kardynałowie modlili się w intencji wyboru papieża
Modlitwa kardynałów / EPA/ALESSANDRO DI MEO Dostawca: PAP/EPA

Liturgia słowa

W modlitwie kolekty celebrans prosił: „Boże, który jesteś odwiecznym Pasterzem i z ojcowską troską prowadzisz swoją owczarnię, obdarz swój Kościół pasterzem, który będzie Tobie miły świętością życia, czujny i troskliwy w opiece nad Twoim ludem”.

Pierwsze czytanie, z Księgi proroka Izajasza (Iz 61, 1-3a. 6a. 8b-9) mówiące o posłannictwie proroka zabrzmiało w języku angielskim. Drugie czytanie, z Listu do Efezjan, (4, 11-16) mówiące o budowie Kościoła po hiszpańsku. Ewangelię (J 15,9-15) – mówiącą o przykazaniu miłości odśpiewano po łacinie,

Homilia

Po proklamacji Ewangelii homilię wygłosił dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re.

Kaznodzieja nawiązał na wstępie do obrazu z Dziejów Apostolskich, ukazującego wszystkich trwających jednomyślnie na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa (por. Dz 1, 14). Zaznaczył, że właśnie to czyni Kościół na kilka godzin przed rozpoczęciem konklawe, błagając Ducha Świętego „o Jego światło i moc, aby został wybrany Papież, którego Kościół i ludzkość tak potrzebują znajdując się na tym trudnym i złożonym zakręcie historii”.

Kard. Re podkreślił znaczenie modlitwy a także konieczność, aby dokonując wyboru nowego papieża, „odrzucić wszelkie osobiste względy i mieć w umyśle i sercu tylko Boga Jezusa Chrystusa oraz dobro Kościoła i ludzkości”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego zauważył, że z tekstów liturgicznych tej celebracji płynie zaproszenie do braterskiej miłości, wzajemnej pomocy i zaangażowania na rzecz komunii kościelnej i powszechnego braterstwa ludzkiego.

- Wśród zadań każdego następcy Piotra jest rozwijanie komunii: komunii wszystkich chrześcijan z Chrystusem; komunii biskupów z Papieżem; komunii biskupów między sobą. Nie jest to wspólnota autoreferencyjna, ale całkowicie nastawiona na wspólnotę między ludźmi, narodami i kulturami, mająca na sercu, aby Kościół był zawsze domem i szkołą komunii - powiedział kard. Re.

Kaznodzieja przypomniał, że „jedność Kościoła jest upragniona przez Chrystusa; jedność, która nie oznacza uniformizacji, ale trwałą i głęboką komunię w różnorodnościach, o ile pozostaje się w pełnej wierności Ewangelii”. Dodał, że każdy papież reprezentuje Chrystusa na ziemi; „jest on skałą, na której zbudowany jest Kościół (por. Mt 16, 18)”.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego przypomniał, że wybór papieża dokonuje się w Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie „wszystko sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd”. Przytoczył także nadzieję wyrażoną przez św. Jana Pawła II, iż obraz Jezusa Sędziego, autorstwa Michała Anioła, przypomni każdemu o wielkości odpowiedzialności za powierzenie „kluczy najwyższej władzy” we właściwe ręce.

- Módlmy się zatem, aby Duch Święty, który w ciągu ostatnich stu lat obdarzył nas kolejnymi prawdziwie świętymi i wielkimi Papieżami, obdarzył nas nowym Papieżem według serca Bożego, dla dobra Kościoła i ludzkości.

Módlmy się, aby Bóg dał Kościołowi Papieża, który najlepiej będzie potrafił obudzić sumienia wszystkich oraz wyzwolić energie moralne i duchowe w dzisiejszym społeczeństwie, charakteryzującym się wielkim postępem technologicznym, ale mającym tendencję do zapominania o Bogu.

Dzisiejszy świat wiele oczekuje od Kościoła w zakresie ochrony tych fundamentalnych wartości ludzkich i duchowych, bez których współżycie ludzkie nie będzie lepsze ani nie przyniesie dobra przyszłym pokoleniom.

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Kościoła, wyjedna swoim macierzyńskim wstawiennictwem, aby Duch Święty oświecił umysły Kardynałów elektorów i sprawił, aby byli zgodni w wyborze Papieża, którego potrzebują nasze czasy – powiedział kard. Giovanni Battista Re na zakończenie swej homilii.

Modlitwa wiernych

Po wyznaniu wiary w modlitwie wiernych po francusku modlono się za Kościół święty, aby Pan zachował swoją Oblubienicę w prawdzie i świętości, w jedności i pokoju.

W używanym w Afryce języku swahili modlono się za kardynałów, których obowiązkiem będzie dokonanie wyboru papieża, aby Pan napełnił ich Duchem Rozumu i Rady, Mądrości i Rozeznania.

Po portugalsku modlono się za wszystkie narody ziemi, aby Pan prowadził  wszystkich ludzi ku budowaniu dobra i sprawiedliwości, solidarności i zgody.

W używanym w Indiach języku malajalam wzniesiono modlitwę za osoby potrzebujące wsparcia, aby Pan pocieszył wszystkich, którzy są uciskani przez nienawiść i przemoc, przez udrękę i rozpacz.

Po chińsku modlono się za zmarłego papieża Franciszka, aby Pan, który zna czas naszych narodzin i śmierci przyjął go do pełni życia wiecznego, w które wierzył i na które miał nadzieję podczas swego pielgrzymowania na ziemi.

Po niemiecku modlono się za zgromadzoną na dzisiejsze Eucharystii rodzinę Bożą, aby Pan uczynił wszystkich ochrzczonych podobnymi do siebie: w posłuszeństwie i pokorze, w ofiarności i miłości.

Na zakończenie celebrans modlił się: Boże, nasza ucieczko i nasza siło, wysłuchaj pokornej modlitwy Twojego Kościoła: Ty, który napełniasz nas synowską ufnością, spraw, abyśmy otrzymali w pełni to, o co z wiarą prosimy. Przez Chrystusa, Pana naszego.

Liturgia Eucharystyczna

W Liturgii Eucharystycznej użyto Drugiej Prefacji o działanie Ducha Świętego w Kościele. Następnie modlono się Pierwszą Modlitwą Eucharystyczną.

Po Komunii św. celebrans modlił się: „Ojcze, który w tym sakramencie zbawienia nakarmiłeś nas Ciałem i Krwią swojego Syna, daj nam świętego pasterza, który oświeci Twój lud prawdą Ewangelii i umocni go świadectwem życia. Przez Chrystusa, Pana naszego”.

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem wielkanocnej antyfony: „Królowo nieba wesel się” (Regina Caeli laetare).

st
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe