Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.


 

POLECANE
Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. opolskiego

W Pokoju pod Opolem w czwartek rozpoczyna się XXII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. C. M. von Webera. Podczas trwającego trzy dni festiwalu koncerty muzyki klasyczne odbędą się m.in. na terenie odrestaurowanego parku, którego historia sięga XVIII wieku.

Nowe doniesienia z Pałacu Kensington. Chodzi o księżną Kate Wiadomości
Nowe doniesienia z Pałacu Kensington. Chodzi o księżną Kate

Pałac Kensington przekazał, że księżna Kate nie weźmie udziału w tegorocznych wyścigach Royal Ascot. Choć jeszcze niedawno planowano jej obecność u boku księcia Williama, ostatecznie zrezygnowano z tego wystąpienia.

Boże Ciało na Wawelu. Bp Zając: Eucharystia karmi nas odrobiną chleba i daje moc Wiadomości
Boże Ciało na Wawelu. Bp Zając: Eucharystia karmi nas odrobiną chleba i daje moc

Wierni kościoła katolickiego świętują dziś Boże Ciało czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W Krakowie główne uroczystości odbyły się na Wawelu. Bp Jan Zając w czasie homilii nawiązał do cudownego rozmnożenia chleba odczytywanego dziś podczas liturgii. – Jezus nigdy nie zrezygnuje z niesienia pomocy — jest przecież „Bogiem z nami” - mówił krakowski biskup pomocniczy senior. 

Sędzia wytatuowała sobie logo Iustitii. Symbol przynależności do subkultury, czy zagrożenie niezależności? [FOTO] tylko u nas
Sędzia wytatuowała sobie logo Iustitii. Symbol przynależności do subkultury, czy zagrożenie niezależności? [FOTO]

Wczoraj żartobliwie zasugerowałam, że może za niestosowanie się do wykładni justicji należałoby wprowadzić obowiązek tatuażu z logo stowarzyszenia.

Uroczystości Bożego Ciała. Abp Wojciech Polak: Zapominamy o karmieniu naszego życia mocą Eucharystii Wiadomości
Uroczystości Bożego Ciała. Abp Wojciech Polak: Zapominamy o karmieniu naszego życia mocą Eucharystii

Kościół żyje dzięki Eucharystii. Nie dzięki sobie. Nie dzięki biskupowi, księżom, siostrom - mówił w homilii w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w gnieźnieńskiej katedrze prymas Polski abp Wojciech Polak.

Realista i wizjoner. Za nami premiera książki o Jarosławie Kaczyńskim, pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa Wiadomości
"Realista i wizjoner". Za nami premiera książki o Jarosławie Kaczyńskim, pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa

Wczoraj, w dniu 76. urodzin Jarosława Kaczyńskiego, w Krakowie odbyła się premiera książki pt.: "Jarosław Kaczyński. Realista i wizjoner", pod redakcją Adama Chmieleckiego i Jana Drausa.

Kuriozalne wypowiedzi w TVP. Czy można przyjąć zaprzysiężenie prezydenta?  z ostatniej chwili
Kuriozalne wypowiedzi w TVP. "Czy można przyjąć zaprzysiężenie prezydenta?"

Do kuriozalnych wniosków dochodzili wczoraj rozmówcy w TVP, prof. Marek Safjan i prowadząca program Dorota Wysocka-Schnepf. Były prezes TK i sędzia TSUE stwierdził "nie ma podstawy do tego, by przyjmować zaprzysiężenie prezydenta". A dziennikarka wtórowała mu, zastanawiając się, czy w ogóle można już mówić o wybranym prezydencie elekcie. Obserwatorzy wskazują jednak na zaskakującą zmianę opinii prawnika w porównaniu z tym, co mówił jeszcze kilka miesięcy temu. 

Niemcy tracą Chiny tylko u nas
Niemcy tracą Chiny

Niemiecka gospodarka jest silnie reprezentowana w Chinach, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym. Koncerny takie jak Volkswagen, BMW i Mercedes-Benz zainwestowały miliardy euro w rozwój lokalnych mocy produkcyjnych. Na przykład Volkswagen posiada ponad 30 fabryk w Chinach i ma tam około 15 procent udziału w rynku. Rośnie jednak konkurencja ze strony lokalnych producentów, takich jak BYD, który zdobywa punkty dzięki tanim pojazdom elektrycznym. Dostawcy tacy jak Bosch i BASF są również mocno zaangażowani, a BASF buduje ogromny kompleks chemiczny w Guangdong.

Trump waha się, czy zaatakować Iran. Jaki byłby cel nalotów USA? z ostatniej chwili
Trump waha się, czy zaatakować Iran. Jaki byłby cel nalotów USA?

Prezydent USA Donald Trump wciąż nie podjął decyzji w sprawie ataku na Iran, bo zastanawia się, czy bomby penetrujące rzeczywiście zdołają zniszczyć irański podziemny obiekt nuklearny - napisał w środę Axios, powołując się na doradców amerykańskiego przywódcy.

Tragiczny pożar w Rzeszowie. Zginęła nastolatka Wiadomości
Tragiczny pożar w Rzeszowie. Zginęła nastolatka

Do tragicznego w skutkach pożaru doszło w środę wieczorem w Rzeszowie. Z płonącego mieszkania strażacy zdołali wyprowadzić  69-letniego mężczyznę, niestety, nie udało się uratować 14-letniej mieszkanki bloku.   

REKLAMA

Przewodnik wyborczy "TS" – Adrian Zandberg

Adrian Zandberg popiera transformację energetyczną, emerytury stażowe oraz budowę elektrowni atomowych w Polsce.
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg Przewodnik wyborczy
Kandydat na prezydenta RP Adrian Zandberg / PAP/Maciej Kulczyński

Prezydent RP to kluczowy urząd

Prezydent RP to urząd dla Polski kluczowy. I dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by obsadzić go dobrze. A przynajmniej optymalnie. W tym numerze „Tygodnika Solidarność” podpowiadamy, jak to zrobić. Nasi autorzy zbadali programy wyborcze kandydatów. Ze szczególnym zainteresowaniem przyjrzeli się sprawom ważnym dla świata pracy. A konkretnie 9 punktom.

  • Jakie jest stanowisko kandydata/kandydatki w kwestii wieku emerytalnego w Polsce?
  • Czy projekt wprowadzenia emerytur stażowych spotka się z poparciem kandydatka/kandydatki? 
  • Jak kandydat/kandydatka widzi przyszłość europejskich polityk klimatycznych, a zwłaszcza tzw. Zielonego Ładu?
  • Czy ograniczenie handlu w niedziele powinno zostać utrzymane?
  • Czy kandydat/kandydatka jest zwolennikiem dalszego wzrostu płacy minimalnej w Polsce?
  • Czy pozycja związków zawodowych powinna zostać w Polsce wzmocniona, czy raczej jest już na wystarczającym poziomie? 
  • Czy kandydat/kandydatka dostrzega zagrożenie związane z deindustrializacją polskiej gospodarki oraz zwolnieniami grupowymi w wielu kluczowych przedsiębiorstwach produkcyjnych?
  • Czy władza polityczna powinna aktywnie wspierać osiągnięcie przez gospodarkę stanu pełnego zatrudnienia?
  • Czy największe programy społeczne (800+, 13. emerytura) powinny zostać utrzymane, zlikwidowane, czy raczej zmodyfikowane?

 

Odpowiedzi kandydata na prezydenta Adriana Zandberga: 

  • Zmiany w systemie emerytalnym mogą być wprowadzane tylko przy zgodzie wszystkich partnerów społecznych, w tym związków zawodowych. Popieram wprowadzenie do systemu emerytalnego mechanizmu stażowego opartego na równym stażu dla kobiet i mężczyzn.
  • Tak. Popieram projekt emerytur stażowych.
  • Zmiany klimatu są faktem, należy im przeciwdziałać. Musimy pilnie dostosować naszą gospodarkę, rolnictwo i usługi publiczne do zmieniającego się klimatu. Potrzebujemy wielkich inwestycji w energetykę jądrową i moce odnawialne. UE musi w nich uczestniczyć nie tylko poprzez skierowanie na ten cel środków, ale też przez wyłączenie wydatków na modernizację energetyki z limitu zadłużenia. To jedyna realistyczna droga do zmniejszenia emisji i obniżenia rachunków za energię.
  • Tak. Wolne niedziele powinny zostać utrzymane.
  • Tak. Płaca minimalna powinna w Polsce dalej rosnąć.
  • Opowiadam się za wzmocnieniem roli związków zawodowych.
  • Tak. Polska potrzebuje planu polityki przemysłowej. Przez brak skoordynowanej polityki przemysłowej traciliśmy szanse, które wykorzystywali inni. Potrzebujemy inwestycji w odbudowę polskich zdolności produkcyjnych i przemysłowych, szczególnie w kontekście produkcji leków czy amunicji. 
  • Tak. Należy walczyć z wyspowym bezrobociem przez lokowanie w takich miejscach nowych inwestycji przemysłowych. Popieram wprowadzenie lokalnych programów gwarancji zatrudnienia w ramach pilotaży.
  • Należy utrzymać te programy. Świadczenia powinny być automatycznie waloryzowane.

 

Równość społeczna i neutralność węglowa 

Adrian Zandberg jest kandydatem popierających programy społeczne i postulującym ich coroczną rewaloryzację. Deklaruje także poparcie dla emerytur stażowych oraz obniżenie wieku emerytalnego zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Szef partii Razem angażował się także w obronę zwalnianych pracowników, nawołując np. pracodawców z Poczty Polskiej do podjęcia rozmów z załogą. To by jednak było na tyle, jeżeli chodzi o zbieżność jego programu wyborczego z postulatami Solidarności. Zandberg opowiada się bowiem za transformacją energetyczną, a „katastrofę klimatyczną” uznaje za „największe zagrożenie, jakie stoi dzisiaj przed światem”. 

„Zgodnie z rekomendacjami Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu do 2030 roku obniżymy emisję dwutlenku węgla o co najmniej połowę, a nie później niż w 2050 roku Polska osiągnie neutralność węglową. W miejsce paliw kopalnych docelowo wprowadzimy miks energetyczny oparty na energii ze źródeł odnawialnych oraz energii jądrowej. Priorytetowo potraktujemy badania nad nowymi technologiami w energetyce oraz dostosowanie systemu energetycznego” – czytamy w programie partii Razem. „Zmodernizujemy rolnictwo, by zapewniało Polsce bezpieczeństwo żywnościowe przy minimalnym wpływie na środowisko oraz służyło zdrowym lokalnym wspólnotom. Stopniowo zmniejszymy zależność rolnictwa od pestycydów i nawozów sztucznych, pilnie eliminując związki najbardziej szkodliwe dla człowieka i środowiska i powstrzymując trend wymierania owadów” – przewiduje partia Zandberga.

 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce

Z tych zapowiedzi możemy wywnioskować, że nie będzie ona stała na przeszkodzie dalszym działaniom zmierzającym do likwidacji strategicznych dla kraju zakładów, jak choćby Azoty. Nie można także spodziewać się, że kandydat partii Razem na prezydenta zawalczy o polski przemysł wydobywczy. Deklarując poparcie dla Zielonego Ładu, zapowiedział jedynie pomoc dla pracowników, którzy w wyniku transformacji energetycznej zostaną pozbawieni zatrudnienia. W aspekcie realizacji projektów strategicznych dla polskiej gospodarki kandydat partii Razem opowiedział się za budową w naszym kraju co najmniej trzech elektrowni atomowych. „Musimy zawrzeć ponadpartyjne porozumienie w sprawie inwestycji energetycznych. Umówmy się, że niezależnie od tego, kto w przyszłości będzie rządzić, projekt Atomowej Polski będzie konsekwentnie realizowany i rozwijany” – napisał w swoim programie.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe