Przewodniczący KEP: "Prawo i obowiązek obrony granic państwowych daje się pogodzić z niesieniem pomocy ludziom"
"Kościół katolicki nie może zaprzestać przypominania, że słowa Jezusa: „byłem przybyszem, a przyjęliście mnie” (Mt 25,35), zachowują ważność w każdym czasie i w każdych historycznych okolicznościach. Wrażliwość na los ludzi przybywających do naszego kraju, jak również pomoc medyczna i humanitarna dla migrantów, powinny stać się priorytetem działań zarówno instytucji państwowych, jak i pozarządowych, w tym również Kościołów i wspólnot religijnych" - podkreślił przedowniczocy KEP.
Arcybiskup napisał także o "niezbywalnej godność każdego człowieka" i jego prawo do braterskiej miłości. Zaznaczył, że pomoc humanitarna "przejawem naszego człowieczeństwa".
Abp Gądecki cytując papieża Franciszka apeluje o to by respektować prawa, ale też odpowiadać na pragnienia uchodźców, by "umieć więcej, by mieć więcej, ale przede wszystkim, by więcej być". Dodaje, że do władz należy ochrona i wykrywanie zagrożenia, ale "nie można jednak stygmatyzować przybyszów, dokonując krzywdzących uogólnień, że „każdy uchodźca to potencjalny terrorysta”.
Hierarcha podziękował "Caritas Polska, służbom państwowym, Straży Granicznej, Wojsku Polskiemu, lokalnym społecznościom, organizacjom pozarządowym i osobom prywatnym", które pomagają według swoich możliwości.
"Kościół katolicki w Polsce deklaruje gotowość włączenia się w poszukiwanie jak najlepszych rozwiązań, które – mieszcząc się w ramach porządku prawnego – służyć będą szeroko rozumianemu dobru wspólnemu. Chcę więc zaapelować o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych, których gotowość koordynacji od 2016 r. deklaruje Caritas Polska" - napisał.
"Podobnie też rozwiązanie w pełni kontrolowanej relokacji uchodźców, opierające się na ich samodzielnej decyzji co do wyboru kraju docelowego, jest bezpieczną formą niesienia ratunku naszym siostrom i braciom". - czytamy. Abp Gądecki pisze, że właściwa koordynacja migracji daje poczucie bezpieczeństwa, o którym nie może być mowy w wypadku kontrolowania procesu przez gangi przemytników.
Arcybiskup zaapelował do ludzi dobrej woli o pomoc i służbę osobom przybywającym do Polski, która jest szansą "na praktykowanie miłości bliźniego, która jest kamieniem węgielnym naszej wiary". Według hierarchy każdy człowiek może być "promotorem solidarności braterskiej w swoim środowisku". Przewodniczący KEP poprosił wiernych o modlitwę ws. uchodźców i migrantów, "ale także za nas samych, abyśmy umieli mądrze, w duchu chrześcijańskiego braterstwa, odpowiedzieć na to coraz bardziej wymagające wyzwanie".