Nowe przepisy w Polsce: kobiety szafarzami Komunii Świętej i stałymi lektorkami
„Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski w sprawie wieku i przymiotów kandydatów do posługi stałego lektoratu i akolitatu, nie będących kandydatami do święceń, został wydany przez Konferencję Episkopatu Polski 11 czerwca 2021 r., a jego promulgacja i wejście w życie zgodnie z wymogami prawa kościelnego dokonuje się po dokonaniu sprawdzenia przez Stolicę Apostolską (recognitio). Dekret recognitionis został wydany przez Kongregację ds. Biskupów w dniu 13 października 2021 r. Promulgacja dokumentu decyzją Przewodniczącego KEP nastąpiła w dniu dzisiejszym (3 grudnia 2021 r.), a jego wejście w życie ogłoszono na dzień 12 grudnia 2021 r. (3. niedziela adwentu – «Gaudete»). Z dniem wejścia w życie dekret ogólny będzie obowiązywał we wszystkich diecezjach Polski” – informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
KEP zaznacza, że nowe przepisy obowiązujące w Polsce będą zgodne ze wskazówkami Listu Apostolskiego Motu Proprio „Spiritus Domini” papieża Franciszka o zmianie kanonu 230 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego na temat dopuszczenia osób płci żeńskiej do urzędowej posługi lektoratu i akolitatu.
Nowe brzmienie kanonu 230 § 1 KPK
„Kan. 230 – § 1. Świeccy, posiadający wiek i przymioty ustalone dekretem konferencji biskupów, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity; otrzymanie tych posług nie daje im jednak prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła” – czytamy.
Warunki dopuszczenia kandydatek i kandydatów do posług
Wymogiem progowym dotyczącym wieku kandydatki lub kandydata jest ukończenie 25 lat. Biskupi wymieniają także warunki moralne i duchowe: „wzorowe życie moralne, apostolskie oddanie, bezinteresowność, szczera pobożność, gorliwe życie sakramentalne, szczególne umiłowanie Pisma Świętego i Eucharystii oraz ducha posłuszeństwa Kościołowi”. Oprócz tego potrzebne będzie także odpowiednie przygotowanie natury intelektualnej – wiedzę, solidność w pracy – oraz akceptację przez wspólnotę, w której będą posługiwać. Z przygotowaniem do zadań wiązać się będzie również odpowiednia formacja.
Pełna treść dekretu dostępna TUTAJ
Oświadczenie KEP ws. wejścia w życie dekretu dostępna TUTAJ