Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii

Na świecie żyje aż 20 milionów osób, które są dumne z polskiego pochodzenia. To olbrzymi potencjał, który trzeba połączyć, aby służył w świecie Polsce i pomagał tworzyć nowoczesny wizerunek Polski, polskiej kultury, nauki i ekonomii. Czas, aby ten przekaz dotarł do polskich i polonijnych elit.
Adam Gajkowski po prawej Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii
Adam Gajkowski po prawej / BritishPoles.uk

Potencjał ten może nie tylko wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać wizerunek Polski. Jesteśmy jedną z największych diaspor na świecie! Jednak, aby tak się stało i Polska mogła oddychać dwoma płucami: Polakami w Polsce i 20 milionami osób polskiej diaspory, musi posiadać choć jednego przedstawiciela w polskim parlamencie, który mógłby przemawiać głosem Polonii. 

 

Adam Gajkowski

Adam Marian Gajkowski – człowiek o nieposzlakowanej opinii, więzień polityczny w latach 1982–1985, skazany za działalność antykomunistyczną. Urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie. Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Drugim wydarzeniem, które było jego swoistym bierzmowaniem, były strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. W sierpniu1980 roku kierował strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk. Następnie przewodził Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stany wojennego w grudniu 1981 roku reprezentował ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 roku został aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. W maju 1985 roku z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u został wraz z żoną, wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkuje w Sydney w Australii. W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney. W 2009 roku był koordynatorem Sydnejskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25. rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i On zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM. W lutym 2013 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”. Odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej. Od 2018 roku prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej, ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku. Doradca wielu projektów polonijnych w Polsce i w różnych krajach zamieszkania Polonii.

 

Wybory 2023

Po raz pierwszy Polacy mieszkający poza Ojczyzną i w Polsce będą mieli szansę wybrania swojego posła. Dziś, w obliczu zmieniającego się układu sił na świecie, najważniejsze jest stworzenie nowoczesnej wizji dla polskiej diaspory na świecie, dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Wizji, która wydatnie i aktywnie wspierałaby politykę zagraniczną państwa polskiego, gwarantowała polskie interesy, reformę polskiej armii, współpracę polityczną, wojskową, ekonomiczną, ideę Międzymorza oraz obecność strategiczną Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, konieczne jest prowadzenie aktywnej i asertywnej polityki państwa, polskiej dyplomacji i skoordynowanego wpływu polskiej diaspory na każdą administrację w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu, Brukseli, Sydney czy Ottawie. Jest wiele powodów, aby pozytywny przekaz o Polsce i o jej ciągle rozwijającej się gospodarce, polskich osiągnięciach i roli Polski w Środkowo-Wschodniej Europie trafiał do globalnego odbiorcy.

Można tego dokonać, mając w krwiobiegu polskiej legislatury swojego przedstawiciela. Adam Marian Gajkowski to niezależny przedstawiciel Polonii – kandydat na posła Sejmu Rzeczpospolitej Polski, kandyduje w Warszawie, okręg nr 19 (pozycja nr 20), z okręgu Warszawa i Zagranica.
 


 

POLECANE
Eksplozje i pożar w Żorach. Zatrzymany 33-latek z ostatniej chwili
Eksplozje i pożar w Żorach. Zatrzymany 33-latek

Jedna osoba ranna, osiem uszkodzonych budynków, kilka rodzin ewakuowanych - to skutki pożaru w Żorach (woj. śląskie). Policja zatrzymała w tej sprawie 33-letniego mężczyznę. 

Niemieckie media biją na alarm. Uderzają w Ruch Obrony Granic z ostatniej chwili
Niemieckie media biją na alarm. Uderzają w Ruch Obrony Granic

Robert Bąkiewicz szerzy "spiskową narrację", prezydent elekt Karol Nawrocki chwali "ultraprawicowych ekstremistów", a rząd w Warszawie "chce rozprawić się z grupami strażniczymi, które organizują patrole" — piszą media w Niemczech.

Bosak wspiera formacje obywatelskie. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny z ostatniej chwili
Bosak wspiera formacje obywatelskie. "Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny"

Formacjom obywatelskim trzeba zacząć nadawać pewne uprawnienia. Prawo należy dostosować do wyzwań XXI wieku. Ludzie muszą mieć prawo chronić swoje domy i rodziny - mówił w piątek polityk Konfederacji, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie z ostatniej chwili
Pożary i sytuacja na granicy. Tusk zwołuje pilne spotkanie

Rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że premier Donald Tusk zwołał na godz. 12 pilne spotkanie w sprawie "ostatnich pożarów i sytuacji na granicy".

Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane z ostatniej chwili
Kompromitacja minister Tuska w Kanale Zero. Bosak zapytał ją o dane

W czwartek w Kanale Zero Adriana Porowska, minister w rządzie Donalda Tuska, zapytana o nielegalnych imigrantów powoływała się na… dane niemieckich służb. Przyznała, że polskie dane "będą od poniedziałku". Zaatakowała także członków Ruchu Obrony Granic i chwaliła film "Zielona granica".

Rz: Miała być ''wielka, piękna'' strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę Wiadomości
"Rz": Miała być ''wielka, piękna'' strategia dla AI. Polski rząd odstawił fuszerkę

Rodzima branża technologiczna równa z ziemią projekt Ministerstwa Cyfryzacji. Rządowe przedsięwzięcie miało wyznaczyć kierunki rozwoju sztucznej inteligencji do 2030 r.

Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu z ostatniej chwili
Wydział wewnętrzny zatrzymał 4 policjantów. Jeden już trafił do aresztu

Czterech policjantów zostało zatrzymanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Policji. Zostali oskarżeni o ujawnianie materiałów ze śledztwa.

Holandia przegłosowała najsurowsze prawo azylowe wszech czasów tylko u nas
Holandia przegłosowała "najsurowsze prawo azylowe wszech czasów"

Holandia jest na zakręcie swojej historii. W czerwcu 2025 roku koalicja rządowa, w której PVV była największą siłą, rozpadła się po niecałym roku z powodu sporów o politykę migracyjną. Jednocześnie holenderski parlament przegłosował ostre antyimigranckie prawo.

Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym  Wiadomości
Atak nożownika przed fińskim centrum handlowym

W wyniku ataku nożownika w centrum Tampere w środkowej Finlandii, do którego doszło w czwartek po południu, ranne zostały cztery osoby. To nie jedyny atak z użyciem niebezpiecznego narzędzia w miejscu publicznym, jaki zdarzył się w czwartek w Europie. 

Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna z ostatniej chwili
Pożar w Ząbkach: 500 osób bez dachu nad głową. Na miejscu ekipa kryminalistyczna

Przez całą noc trwała akcja gaśnicza budynków przy ul. Powstańców w podwarszawskich Ząbkach. W wyniku ogromnego pożaru 500 osób straciło dach nad głową, zniszczonych lub uszkodzonych zostało ok. 200 mieszkań. Na godzinę 8 w piątek zapowiedziano zebranie zespołu zarządzania kryzysowego. Na miejscu jest ekipa techników kryminalistycznych policji, zabezpieczająca ślady niezbędne do ustalenia przyczyn pożaru.

REKLAMA

Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii

Na świecie żyje aż 20 milionów osób, które są dumne z polskiego pochodzenia. To olbrzymi potencjał, który trzeba połączyć, aby służył w świecie Polsce i pomagał tworzyć nowoczesny wizerunek Polski, polskiej kultury, nauki i ekonomii. Czas, aby ten przekaz dotarł do polskich i polonijnych elit.
Adam Gajkowski po prawej Waldemar Biniecki: Adam Gajkowski, człowiek Solidarności, niesamowicie ważny dla Polonii
Adam Gajkowski po prawej / BritishPoles.uk

Potencjał ten może nie tylko wspierać strategicznie polskie interesy, ale również pomóc zmieniać wizerunek Polski. Jesteśmy jedną z największych diaspor na świecie! Jednak, aby tak się stało i Polska mogła oddychać dwoma płucami: Polakami w Polsce i 20 milionami osób polskiej diaspory, musi posiadać choć jednego przedstawiciela w polskim parlamencie, który mógłby przemawiać głosem Polonii. 

 

Adam Gajkowski

Adam Marian Gajkowski – człowiek o nieposzlakowanej opinii, więzień polityczny w latach 1982–1985, skazany za działalność antykomunistyczną. Urodził się 15 kwietnia 1960 roku w Sopocie. Wydarzenia z Grudnia 1970 ukształtowały jego patriotyczny kręgosłup. Drugim wydarzeniem, które było jego swoistym bierzmowaniem, były strajki 1976 roku w Radomiu, Ursusie i kilku innych zakładach – w tym w Gdańsku. W sierpniu1980 roku kierował strajkiem w Zakładzie Remontowym Energetyki Gdańsk. Następnie przewodził Założycielskiej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stany wojennego w grudniu 1981 roku reprezentował ZRE Gdańsk w Regionalnym Komitecie Strajkowym w Stoczni Gdańskiej. Po spacyfikowaniu strajków rozpoczął działalność w antykomunistycznym podziemiu. W marcu 1982 roku został aresztowany i skazany na 3 lata pozbawienia wolności i 3 lata pozbawienia praw publicznych za niezaprzestanie działalności związkowej, na którą oprócz akcji o charakterze antykomunistycznym składały się też działania charytatywne, które polegały na niesieniu pomocy osobom internowanym i skazanym oraz ich rodzinom. W maju 1985 roku z paszportami z prawem jednokrotnego przekroczenia granicy PRL-u został wraz z żoną, wskutek szykan i tymczasowych aresztowań, zmuszony do opuszczenia Ojczyzny. Od tego czasu zamieszkuje w Sydney w Australii. W 10. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego współwydawca pisma „Po Prawicy”. Współzałożyciel przedstawicielstwa ROP w Australii i Nowej Zelandii, redaktor i współwydawca pisma ROP. W 2005 współorganizator obchodów 25. rocznicy powstania „S” w Sydney. W 2009 roku był koordynatorem Sydnejskiego Społecznego Komitetu Obchodów 25. rocznicy Męczeńskiej Śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. W roku 2011 Stowarzyszenie Nasza Polonia jak i On zostali na XV Forum Polonijnym uhonorowani przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu medalem Mecenasa WSKSiM. W lutym 2013 roku został uhonorowany przez Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego statuetką „Animus et Semper Fidelis”. Odznaczony za działalność na rzecz niepodległości Polski Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Członek Korpusu Opozycji Antykomunistycznej. Od 2018 roku prezes Federacji Polskich Organizacji w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. Współzałożyciel i członek zarządu Światowego Stowarzyszenia Republika Polonia – patriotycznej, ogólnoświatowej organizacji polonijnej założonej w 2020 roku. Doradca wielu projektów polonijnych w Polsce i w różnych krajach zamieszkania Polonii.

 

Wybory 2023

Po raz pierwszy Polacy mieszkający poza Ojczyzną i w Polsce będą mieli szansę wybrania swojego posła. Dziś, w obliczu zmieniającego się układu sił na świecie, najważniejsze jest stworzenie nowoczesnej wizji dla polskiej diaspory na świecie, dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Wizji, która wydatnie i aktywnie wspierałaby politykę zagraniczną państwa polskiego, gwarantowała polskie interesy, reformę polskiej armii, współpracę polityczną, wojskową, ekonomiczną, ideę Międzymorza oraz obecność strategiczną Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, konieczne jest prowadzenie aktywnej i asertywnej polityki państwa, polskiej dyplomacji i skoordynowanego wpływu polskiej diaspory na każdą administrację w Waszyngtonie, Berlinie, Paryżu, Brukseli, Sydney czy Ottawie. Jest wiele powodów, aby pozytywny przekaz o Polsce i o jej ciągle rozwijającej się gospodarce, polskich osiągnięciach i roli Polski w Środkowo-Wschodniej Europie trafiał do globalnego odbiorcy.

Można tego dokonać, mając w krwiobiegu polskiej legislatury swojego przedstawiciela. Adam Marian Gajkowski to niezależny przedstawiciel Polonii – kandydat na posła Sejmu Rzeczpospolitej Polski, kandyduje w Warszawie, okręg nr 19 (pozycja nr 20), z okręgu Warszawa i Zagranica.
 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe