Lubelskie: Kolejne ogniska wścieklizny
Od początku października wykryto tam już 10 ognisk wścieklizny. To bardzo dużo w porównaniu z resztą kraju.
Natomiast w całej Polsce od początku tego roku potwierdzono 18 przypadków wścieklizny z czego większość, bo 15 w województwie lubelskim.
-
„Naród niepokonany” - opowieść o tym, że Polski pokonać się nie da!
-
"Pod warunkiem zgody lekarskiej". Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham
-
"Panie elitarny...co z tą Pana przyciasną marynarką?". Burza po emisji popularnego programu Polsatu
Mandaty dla nie zaszczepionych zwierząt
Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie Andrzej Fijołek przypomniał, że funkcjonariusze na zagrożonym obszarze mają uprawnienia do kontroli szczepień u zwierząt.
Zdajemy sobie sprawę, że są to wiejskie oraz podmiejskie obszary, gdzie praktycznie na każdym gospodarstwie i posesji znajdują się zwierzęta. Apeluje więc do ich właścicieli o zaszczepienie swoich zwierząt
- przekazał Andrzej Fijołek.
W Polsce każdy pies powyżej trzeciego miesiąca życia musi zostać obowiązkowo zaszczepiony przeciwko wściekliźnie, a następnie szczepienia należy powtarzać co najmniej raz na 12 miesięcy. W przypadku kotów obowiązek szczepienia może dotyczyć właścicieli zamieszkujących obszary zagrożone wystąpieniem wścieklizny. Niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować nałożeniem mandatu na właściciela do 500 złotych.
Służby apelują o ostrożność
Służby weterynaryjne radzą, by nie zbliżać się do dzikich zwierząt. Szczególną ostrożność należy zwrócić na takie dzikie zwierzęta, które nie wykazują strachu przed człowiekiem.
W przypadku pogryzienia należy natychmiast przepłukać ranę przez około 15 min pod bieżącą wodą. Ponadto jak powiedział w rozmowie z RMF FM Monika Michałowska z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Warto przypomnieć, że wścieklizna jest chorobą nieuleczalną a nawet śmiertelną.