Za nami 43. rocznica Świdnickich Spacerów
![Obchody 43. rocznicy Świdnickich Spacerów Za nami 43. rocznica Świdnickich Spacerów](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135065/1738838415460648ef0ead6e79024267.jpg)
Świdnickie Spacery
W trakcie stanu wojennego w porze nadawania "Dziennika Telewizyjnego" mieszkańcy Świdnika spacerowali ulicami miasta, wyrażając w ten sposób swój sprzeciw wobec komunistycznej propagandy.
Pierwszy masowy spacer bojkotujący reżimowe media odbył się 5 lutego 1982 roku. W następnych dniach akcja przybierała na sile i gromadziła tysiące świdniczan, którzy maszerowali wzdłuż ul. Sławińskiego, dzisiejszej ul. Niepodległości, gdzie znajdował się komisariat policji.
Mieszkańcy tamtejszych domostw ustawiali w oknach włączone telewizory.
Akcję zainicjowała grupa emerytów wraz z przewodniczącym Koła Emerytów NSZZ "Solidarność" Janem Kaźmierczakiem.
Świdnickie Spacery nie podobały się komunistycznym władzom, dlatego legitymowano ich uczestników, a kilka osób aresztowano na 48 godzin. Lubelski Wojewódzki Komitet Obrony postanowił nawet wprowadzić w Świdniku godzinę milicyjną, która zaczynała się o godz. 19:00.
Obchody w Świdniku
W tym roku obchody upamiętniające 43. rocznicę Świdnickich Spacerów rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Później przedstawiciele władz samorządowych oraz związkowcy z Solidarności na czele z przewodniczącym ZR Środkowo-Wschodniego Marianem Królem udali się na plac przy fontannie, gdzie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pamiątkowym kamieniu.
Na koniec przespacerowali się symbolicznie ulicą Niepodległości, tak jak czynili to mieszkańcy w 1982 roku, i udali się do Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie wzięli udział w spotkaniu wspominkowym.
Burmistrz Świdnika Marcin Dmowski poinformował w mediach społecznościowych, że na najbliższej sesji Rady Miasta zostaną przegłosowane uchwały o przyznaniu tytułu "Zasłużony dla Miasta Świdnika" Marianowi Królowi, Bolesławowi Karczmarczykowi, Stanisławowi Pietruszewskiemu i Adamowi Oleszkowi.
Z kolei Andrzej Sokołowski ma zostać uznany Honorowym Obywatelem Miasta Świdnika.
ZOBACZ TAKŻE: "Dziś stajemy przed brutalną prawdą". Związki zawodowe w Poczcie Polskiej alarmują