Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy

Czterodniowy tydzień pracy został wprowadzony m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Hiszpanii i jak wynika z opinii ekspertów, to doświadczenie przyniosło realne korzyści. W Wielkiej Brytanii po półrocznym eksperymencie z czterodniowym modelem aż 92 proc. firm zdecydowało się go utrzymać.
Podobne efekty odnotowano w Niemczech i Hiszpanii – krótszy tydzień pracy przyczynił się do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego, a także zwiększenia zadowolenia z życia.
- Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją
- Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Kuźniar ujawnił, ile zarabiał w TVN. Padły kwoty
- Ważne informacje dla kierowców. Nowe przepisy wchodzą w życie
- "Wdzierają się do domów". Niemcy w kłopocie
- "Będzie nam Ciebie brakować". Smutny komunikat warszawskiego zoo
- Niemcy zszokowani drożyzną w Polsce. Porównali ceny Lidla w Warszawie i Bonn
Czterodniowy tydzień pracy? Ministerstwo pracy zakończyło analizy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakończyło pierwszy etap analiz dotyczących podobnego pomysłu.
Już dziś jednak wiemy, że skrócenie czasu pracy będzie musiało być rozłożone w czasie, a rozwiązania muszą być szyte na miarę konkretnych grup społecznych. Tego uczą też przykłady z innych państw, np. z Francji, gdzie skracanie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo odbywało się etapami, było rozciągnięte na lata
– przekazało biuro prasowe MRPiPS „Dziennikowi Gazety Prawnej”.
Jak zapowiedziała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szczegółowe wnioski zostaną zaprezentowane pod koniec kwietnia.
Dziemianowicz-Bąk podkreśliła również, że rozwiązania powinny być dostosowane do specyfiki różnych branż – inne dla sektora produkcyjnego, inne dla pracowników biurowych czy kreatywnych.
Firmy same by decydowały o skróceniu tygodnia pracy
Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, pojawia się realna możliwość, by polskie prawo umożliwiało pracodawcom większą elastyczność w organizacji czasu pracy. Eksperci postulują, by firmy mogły same decydować, czy wdrażają czterodniowy tydzień pracy, skracają codzienne godziny pracy czy oferują dodatkowe dni wolne. Ich zdaniem takie podejście sprzyja lepszej równowadze między życiem zawodowym a prywatnym, zmniejsza ryzyko wypalenia oraz może zachęcać pracowników do dłuższej aktywności zawodowej.
Realia dla różnych grup zawodowych
Prace nad koncepcją czterodniowego tygodnia pracy trwają w resorcie od zeszłego roku. Zgodnie z zapowiedziami zmiany mają być wprowadzane etapami i dostosowywane do realiów poszczególnych grup zawodowych. Obecnie w Polsce nie ma przepisów umożliwiających ogólnokrajowe wprowadzenie krótszego tygodnia pracy, ale firmy mogą już dziś indywidualnie ustalać taki model w porozumieniu z pracownikami.