Ruszyła akcja „Polak z sercem”
Adresatami inicjatywy są Polacy mieszkający na Ukrainie, Białorusi i Litwie, którzy otrzymać mają m.in. pomoc materialną. W tym celu w dniach 11–21 listopada br. przed kościołami oraz na ulicach miast młodzież zbierać będzie pieniądze do puszek.
– Jest to inicjatywa młodzieży. To piękne świadectwo młodzieży polskiej formowanej w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, które zrzesza ok. 9000 młodych osób w 31 diecezjach Kościoła w Polsce. Młodzieży, która najpierw troszczy się o swoją formację, wiarę, budowanie wspólnoty z tymi, którzy są najbliżej tutaj, jako koledzy, koleżanki, ale w tym wymiarze narodowym i eklezjalnym myślą swoją sięgając i inicjatywy podejmując pod adresem tych, którzy właśnie jako Polacy mieszkają poza wschodnią granicą dzisiejszej Rzeczypospolitej – mówił podczas inauguracji bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
– Tak więc słowa uznania dla stowarzyszenia, które w tym duchu formuje młode pokolenie, i są to słowa nie moje, tylko św. Jana Pawła II mówiące o nadziei pokładanej w młodym pokoleniu: „Młodzież nadzieją Kościoła, nadzieją świata, nadzieją rodzin, nadzieją naszą”. Dziękujemy Wam serdecznie za to, że dajecie takie piękne świadectwo Waszej dojrzałości już w młodzieńczym wieku, w różnych wymiarach życia, także tego zatroskania o naszych rodaków” – dodał hierarcha.
Joanna Wyrzykowska z KSM powiedziała, że dawniej zbierano głównie produkty spożywcze, natomiast pandemia oraz pragnienie innowacyjności dała pomysł stworzenia e-Daromatu. „Jest to wirtualna platforma, przez którą można przekazać środki na konkretne potrzeby naszych rodaków. Pośród produktów, które w tym roku figurują jako nowe, jest np. apteczka seniora czy kosmetyczka” – mówiła przedstawicielka KSM, dodając, że wielu Polaków na Kresach nie może pozwolić sobie na zakup podstawowych produktów i to nie tylko ze względu na niskie dochody, ale też utrudniony dojazd do miast, gdzie mogliby nabyć potrzebne leki czy produkty kosmetyczne. Wyrzykowska dodaje, że można także dopomóc w wyjazdach młodzieży na wycieczki oraz ufundować żarówki energooszczędne. „Cena za energię na terenach, gdzie mieszkają nasi rodacy, stale rośnie” – mówiła. Można również ufundować miniradio, które „pozwoli im odbierać polskie fale radiowe i zachować kontakt i wiedzę o tym, co dzieje się w ich ojczyźnie”. Jeśli nie będziemy mieli sprecyzowanych intencji w kwestii wyboru produktu, który chcielibyśmy ufundować, to można przesłać pieniądze, które zostaną spożytkowane na najbardziej potrzebne rzeczy.
Jeśli w dniach 11–21 listopada br. nie spotkamy nigdzie wolontariuszy z puszkami, to pieniądze możemy przekazać poprzez stronę http://www.polakzsercem.pl lub za pośrednictwem wiadomości SMS – treść: KRESY, numer: 72052. Kosz jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT.
Patryk Czech z @ksmgotowpolska: w akcji #PolakZSercem nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale też o spotkanie z rodakami za wschodnią granicą. Dla mnie wyjazdy na #Kresy są lekcją historii i patriotyzmu. pic.twitter.com/stjNSY4lBp
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) November 10, 2021