Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.


 

POLECANE
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska z ostatniej chwili
Jest zawiadomienie do prokuratury na Tuska

Klub parlamentarny PiS poinformował w piątek o skierowaniu do stołecznej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez premiera Donalda Tuska w związku z dodaniem adnotacji do uchwały Sądu Najwyższego stwierdzającej ważność wyboru prezydenta Karola Nawrockiego.

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka

W piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla północno-wschodniej części kraju.

Niemcy piszą o upadku Tuska. Zmęczony i rozdrażniony z ostatniej chwili
Niemcy piszą o upadku Tuska. "Zmęczony i rozdrażniony"

Donald Tusk sprawia wrażenie zarówno zmęczonego, jak i rozdrażnionego. Spekuluje się, że może oddać ster Radosławowi Sikorskiemu – pisze w piątek niemiecki Der Spiegel

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Kwalifikacja do Krajowej Sieci Kardiologicznej. Jak i gdzie złożyć protest? NFZ wyjaśnia.

Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji gorące
Ordo Iuris zapewni pomoc prawną uczestnikom antyimigranckich manifestacji

W związku z zaplanowanymi na sobotę, 19 lipca, ogólnopolskimi protestami przeciwko masowej imigracji, Instytut Ordo Iuris będzie uważnie monitorował działania służb państwowych wobec uczestników i organizatorów tych wydarzeń. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek prób bezprawnego ograniczania wolności zgromadzeń, brutalnych interwencji lub innych naruszeń praw obywatelskich – Instytut zaoferuje pokrzywdzonym takimi działaniami nieodpłatną pomoc prawną.

Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać z ostatniej chwili
Funkcjonariusz o sytuacji na granicy z Białorusią: Zaczynamy się bać

Anonimowy funkcjonariusz Straży Granicznej w rozmowie z Kanałem Zero opisał narastającą przemoc na polsko‑białoruskiej granicy i strach przed konsekwencjami.

Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o neo-KRS tylko u nas
Komisja Europejska uderza w nadzwyczajną kastę. Koniec mitu o "neo-KRS"

Komisja Europejska właśnie zburzyła gmach narracji, który przez lata budowali aktywiści sędziowscy -mit o rzekomo ‘wadliwej KRS’, mający podważać legalność tysięcy wyroków i sędziów powołanych po 2018 r. To nie tylko kompromitacja, ale akt oskarżenia wobec środowisk, które przez lata działały przeciwko własnemu państwu – pod pretekstem ‘obrony praworządności’!

Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym z ostatniej chwili
Opolskie: Wypadek na poligonie wojskowym

Wybuch imitatora trotylu ranił kanadyjskiego żołnierza podczas ćwiczeń na poligonie pod Brzegiem w woj. opolskim.

Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem z ostatniej chwili
Pożar hotelu w Wiśle. Strażacy walczą z ogniem

W piątek po południu w Wiśle (pow. cieszyński, woj. śląskie) wybuchł pożar w hotelu przy ulicy Wyzwolenia. Strażacy walczą z trudnym do opanowania ogniem – informuje RMF FM.

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara tylko u nas
Akademia Wymiaru Sprawiedliwości na celowniku Adama Bodnara

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości jest pierwszą w Polsce i wyjątkową w skali Europy publiczną uczelnią akademicką służb państwowych, kształcącą i wychowującą funkcjonariuszy Służby Więziennej. Obecne Ministerstwo Sprawiedliwości zmierza do likwidacji uczelni.

REKLAMA

Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?

W ostatnim czasie ekologiczne metody ogrzewania stają się coraz bardziej popularne. Do tradycyjnych źródeł opału zalicza się drewno czy węgiel. Rozsądną alternatywę stanowi ekogroszek, który bazuje na węglu kamiennym. Charakteryzuje go mniej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ekogroszek cechuje też wyższy komfort obsługi kotła oraz wygoda użytkownika. Czytaj dalej!
 Ekogroszek – jakie ma zalety? Czy jest wydajny?
  1. Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?
  2. Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie
  3. Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Ekogroszek staje się coraz bardziej popularnym źródłem ogrzewania w domach jednorodzinnych, m.in. za swoją wartość opałową.

Ekogroszek – czym jest? Jakie ma zalety?

Czym jest ekogroszek? Jest to opał, który uważa się za ekologiczny. Palenie ekogroszkiem to jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów. Piec na ekogroszek możemy nabyć niemal w każdym, większym markecie. Jego wartość opałowa to duża zaleta. Dobry ekogroszek jest stosunkowo kalorycznym materiałem opałowym. Szacuje się, że wartość opałowa średniokalorycznego ekogroszku wynosi 24–26 MJ/kg, a w przypadku ekogroszku należącego do klasy premium kaloryczność może sięgać nawet 29 MJ/kg.

Popularność ekogroszku wynika z licznych zalet, które są doceniane przez inwestorów wykorzystujących go w systemach C.O., szczególnie w połączeniu z wydajnym i nowoczesnym kotłem. Ogrzewanie domu ekogroszkiem to szereg plusów, do których zaliczamy:

  • Niską spiekalność. Brak spieków oraz koksów albo przynajmniej znacząco mniejsze żużlowanie, szlakowanie i koksowanie w porównaniu z tradycyjnym węglem.
  • Świetną wydajność (odpowiednia temperatura przy minimalnym zużyciu paliwa).
  • Oszczędność czasu, szczególnie w przypadku kotłów z systemem podającym i sterownikiem.
  • Komfort. Nie musimy często czyścić kotła. Do tego dochodzi wygodne składowanie paliwa i komfort w obszarze użytkowania pieca.
  • Ograniczony negatywny wpływ na środowisko.
  • Dłuższa żywotność kotła oraz przewodów kominowych, zwłaszcza przy ogrzewaniu budynku ekogroszkiem premium.

A jaka jest zawartość popiołu? Dla ekogroszku najczęściej mieści się zakresie 4-8%, a dla węgla typu orzech wynosi zwykle 7-12%. Za dobry wynik można uznać nie więcej niż 6% w pierwszym oraz 8% i mniej w drugim przypadku.
Niska zawartość popiołu to zdecydowany plus. Im mniej popiołu, tym rzadziej musimy czyścić piec i kotłownię! Jaka jest cena ekogroszku? Ceny ekogroszku w różnych sklepach w 2024 roku kształtują się na poziomie od 1300 do 2850 zł za tonę. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy niska cena za tonę ekogroszku nie jest spowodowana niższą jakością.

Węgiel kamienny i tani ekogroszek workowany – porównanie

Czy ogrzewanie ekogroszkiem jest znacznie droższe od ogrzewania węglem? Ekogroszek przeważnie stosuje się w miejsce ogrzewania budynków tradycyjnym kamiennym węglem. Z tego powodu warto porównać te dwa najpopularniejsze rodzaje paliw stałych.

  • Wydajność. Węgiel jest paliwem mniej efektywnym, ekogroszek ma bardziej jednorodny skład i wyższą kaloryczność.
  • Emisja zanieczyszczeń. W porównaniu z tradycyjnym węglem podczas spalania ekogroszku do atmosfery przedostaje się mniej dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz szkodliwych pyłów
  • Pochodzenie. Węgiel kamienny wydobywa się z naturalnych złóż, dlatego to paliwo bogate w popiół i siarkę. Ekogroszek jest produkowany z węgla, natomiast w sposób selektywny oraz przy obróbce, która sprzyja zmniejszaniu zawartości popiołu oraz siarki.
  • Komfort. Na korzyść ekogroszku przemawia mniejsza ilość popiołu, co oznacza rzadsze czyszczenie pieca. Dodatkowo jego spalanie jest możliwe w kotłach klasy 5 z podajnikiem do zasypania zasobnika. Tradycyjny węgiel ma ziarna różnej wielkości, a większe grudy mogłyby uszkodzić podajnik.
  • Cena. To obszar z przewagą tradycyjnego węgla kamiennego. Opał w formie ekogroszku jest droższy. Wynika to z wyższej jakości paliwa oraz bardziej zaawansowanego procesu obróbki.

W porównaniu z tradycyjnym węglem kamiennym ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje wysoka wartość opałowa dająca możliwość komfortowego spalania w nowoczesnych kotłach. Ekogroszek docenia się za wysoką kaloryczność paliwa w stosunku do atrakcyjnej ceny, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w trakcie spalania ekogroszku do atmosfery wydzielają się mniejsze ilości szkodliwych substancji.

Zalety przemawiające za zakupem ekogroszku

Węgiel to popularny opał od lat. Obecnie modne stało się palenie ekogroszkiem. Piec na węgiel to popularna koza albo kuchenka, do której nakłada się węgiel od góry, na dole natomiast znajduje się pojemnik na popiół. Do palenia ekogroszku niezbędny jest piec. Piec na ekogroszek powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań klientów. Dlaczego palenie ekogroszkiem jest dobrym rozwiązaniem?

  • Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Palenie ekogroszkiem emituje o 25 procent mniej szkodliwych substancji do środowiska niż węgiel. Zmniejsza się także ilość pyłów w atmosferze.
  • Niewiele pracy. Nowoczesne piece posiadają podajniki, a także sterowniki, które działają za pomocą czujników. Proces palenia przebiega automatycznie.
  • Nowoczesne piece na ekogroszek nie generują tak dużej ilości sadzy, jak stare kozy.

Duża wartość opałowa sprawia, że ekogroszek jest wydajny, a niska spiekalność i mała zawartość popiołu gwarantuje powstawanie niedużej ilości żużlu w procesie spalania, dzięki czemu nie jest konieczne częste czyszczenie popielnika. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na zakup ekogroszku. Ekogroszek sprzedawany jest zarówno luzem, jak i w wygodnych workach. Kupując groszek nie należy kierować się tylko najniższą ceną.  Przy zakupie ekogroszku należy zwrócić uwagę na spiekalność oraz ilość powstającego w wyniku spalania popiołu i zawartość siarki.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe