Piotr Duda do Polonii w Doylestown: Solidarność na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z wolnością

22 września na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania, USA) odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Bohaterów "Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności". W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności Piotr Duda do Polonii w Doylestown: Solidarność na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z wolnością
Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności / fot. Mikołaj Bujak/IPN / PAP/Leszek Szymański

Inicjatorem budowy pomnika poświęconego Bohaterom "Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności" jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem na czele.

Symboliczna klamra

Wespół z nami niesiecie losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, ale Wasz głos – także głos w sprawie Polski – ma znaczenie, dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, jej trwania. Dla tego, kim jesteśmy i jakimi jesteśmy

– powiedział do amerykańskiej Polonii podczas odsłonięcia pomnika prezydent Andrzej Duda.

To symboliczna klamra mojej zaszczytnej drogi prezydenckiej, która w USA rozpoczęła się wizytą w 2016 roku tutaj, w amerykańskiej Częstochowie

– powiedział prezydent. Przypomniał, że wówczas odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych, a dziś wspólnie z rodakami ma zaszczyt uhonorować powojennych bohaterów i pokolenie Solidarności.

Prezydent pokreślił, że 71 lat temu zaczął się proces tworzenia „tego wielkiego, wspaniałego, arcypolskiego miejsca” – Sanktuarium w Pensylwanii. Dziękował za wsparcie duchowe, materialne dla Polaków w kraju, ale także za wsparcie polityczne. Prezydent zaapelował również o liczny udział w wyborach w Ameryce.

Proszę, żebyście szli do amerykańskich wyborów. Nie tylko tych najbliższych, prezydenckich, ale każdych. Pragmatyzm polityczny jest prosty: jeżeli są setki tysięcy, miliony głosów, to takie środowisko się liczy, jeżeli tych głosów nie ma, to środowisko jest pomijalne. Czyńcie wszystko, aby środowisko Polaków w Ameryce było niepomijalne

– podkreślił.

 

"Wciąż musimy walczyć o prawdę"

 

Poświęcenia pomnika dokonał biskup Witold Mroziewski. Monument powstał dzięki inicjatywie Janusza Kudełko – działacza Solidarności, współtwórcy i wiceprzewodniczącego Trzeciego Szeregu na Podbeskidziu.

W uroczystości wziął także udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z krwią ojca spada dziedzictwem na syna. O tym mówi ten monument poświęcony bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski po roku 1945. Roku, który nie był rokiem wolności, a zniewolenia narodu polskiego przez Sowietów, przez komunistów na kolejne blisko 50 lat. Przez te blisko 50 lat polski naród mieszkał w sowieckiej kolonii. Walczył i cierpiał w walce o niepodległość, którą utraciliśmy w roku 1939

– powiedział do zebranych.

Dr Karol Nawrocki podkreślił, że tam, gdzie jest symbol krzyża i napis Solidarności, jesteśmy my, odpowiedzialni za narodową pamięć, za Polskę wolną i niepodległą po roku 1989, która rodziła się w bólach transformacji.

Nasz kraj został ocalony dzięki tym, którzy walczyli po roku 1945. Ale dziś w Polsce wciąż musimy walczyć o prawdę w narodowej pamięci. Wciąż musimy walczyć z komunistyczną propagandą, która wraca do polskiego rządu i do podstawy programowej

– dodał.

"Ideały Solidarności rozprzestrzeniają się na świecie"

Prezes IPN odczytał również list, jaki wystosował do uczestników uroczystości przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Państwa inicjatywa upamiętnienia polskiego ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce w czasach PRL-u oraz powstania NSZZ "Solidarność" jako organizacji walczącej o godność ludzi pracy i demokrację w Polsce budzi we mnie podziw i ogromny szacunek

– napisał przewodniczący.

W 1980 roku Solidarność zainicjowała wielki marsz ku wyzwoleniu naszego kraju z totalitarnego reżimu i przywróceniu w nim demokracji. Do dziś nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie nasz Związek kojarzy się przede wszystkim z wolnością. Wolność jest dla nas bardzo ważna. Wolność rozumiana jako prawo do podmiotowości ludzkiej, ale również wolność jednostki i jej prawo do życia według własnych przekonań

– dodał.

Wspomniał, że dla Solidarności ważne są także fundamenty chrześcijańskie, o których uczył m.in. patron Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko, którego Solidarność szczególnie wspomina w tym roku, w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Bardzo cieszę się, że ideały Solidarności rozprzestrzeniają się na świecie. Państwa inicjatywa jest zaś niezwykle ważną częścią tego procesu. Mam nadzieję, że wysiłki podejmowane przez nasze organizacje na rzecz kultywowania i upowszechniania tak bliskich nam wartości zaowocują bliższą i trwałą współpracą w przyszłości

– zakończył list przewodniczący Duda.

Pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności

Pomnik Bohaterów "Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności" znajduje się na cmentarzu polonijnym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Zakonu Ojców Paulinów – tzw. amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown, w powiecie Bucks, w stanie Pensylwania w USA.

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że odsłonięty wczoraj monument to pierwszy w Stanach Zjednoczonych pomnik poświęcony polskiej drodze do wolności po 1945 roku i Solidarności – ruchu, który stał się fenomenem na skalę światową i doprowadził do upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pomnik Bohaterów „Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności” w amerykańskiej Częstochowie jest hołdem dla polskiej drogi do wolności po 1945 roku, przypominając wszystkie zrywy społeczeństwa polskiego przeciwko systemowi komunistycznemu i ten największy – ruch Solidarność, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

"Zamysłem twórców pomnika Bohaterów «Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności» było przedstawienie polskiej drogi do wolności w formie schodów. Na poszczególnych stopniach umieszczono wyróżnione lata – ważne dla polskich zmagań o odzyskanie suwerenności i niepodległości po 1945 roku oraz dla polskiej tożsamości narodowej: 1945 – koniec II wojny światowej i początek komunistycznego zniewolenia, 1956 – Poznański Czerwiec: brutalnie stłumiony strajk robotników, 1966 – Millenium Chrztu Polski: początek narodowego przebudzenia, 1968 – Wydarzenia Marcowe, 1970 – masakra robotników na Wybrzeżu, 1976 – strajki w Radomiu i Ursusie oraz powstanie Komitetu Obrony Robotników oraz 1980–1981 powstanie «Solidarności», Porozumienia Sierpniowe, wprowadzenie stanu wojennego i kolejne represje. Pomnik wieńczy krzyż oraz napis «Solidarność» – upamiętniając idee Sierpnia ’80, tryumf narodowej jedności i wytrwałości w walce o wolność" – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, jednego z inwestorów strategicznych przedsięwzięcia.

IPN przypomina, że na jednej z bocznych ścian pomnika umieszczono tablicę poświęconą błogosławionemu męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce: "W podzięce za posługę kapłańską, modlitwy za Ojczyznę w czasach zniewolenia komunistycznego oraz ewangeliczne nauczanie, jak zło dobrem zwyciężać". Na drugiej zostały wyryte słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane przez niego w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 roku: "Solidarność otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym. Zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci".

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Roman Zwiercan, działacz Solidarności i Solidarności Walczącej


 

POLECANE
Podejrzana przesyłka do Premiera Słowacji. Policja bada sprawę z ostatniej chwili
Podejrzana przesyłka do Premiera Słowacji. Policja bada sprawę

Ochrona premiera Słowacji Roberta Ficy przechwyciła podejrzaną przesyłkę adresowaną bezpośrednio do szefa rządu. Okazało się, że w środku był nabój. Sprawa natychmiast została objęta dochodzeniem przez słowacką policję.

Niemieckie media: powódź w Polsce ochroniła Brandenburgię Wiadomości
Niemieckie media: powódź w Polsce ochroniła Brandenburgię

Powódź na Odrze we wschodniej Brandenburgii coraz bardziej zbliża się do domów w dzielnicach mieszkalnych i woda zalewa ulice. Pojawia się pytanie: czy wały przeciwpowodziowe są wystarczająco wysokie? Zdaniem ekologa Axela Kruschata przerwanie tam podczas powodzi w Polsce ratuje teraz Brandenburgię przed katastrofą.

Prof. Boštjan M. Turk: Ursula von der Leyen i autorytarna pokusa Komisji Europejskiej tylko u nas
Prof. Boštjan M. Turk: Ursula von der Leyen i autorytarna pokusa Komisji Europejskiej

Jakieś piętnaście lat temu, kiedy jadłem lunch z Jeanem-Dominique'iem Giulianim, prezesem Fundacji Roberta Schumana, we francuskim Senacie, pojawił się temat Słowenii, kraju mojego pochodzenia. Na zawsze zapamiętam jego słowa: „Słowenia? Nie mówimy o niej zbyt wiele, ale kiedy już to robimy, to zawsze w prestiżowy sposób”.

Potężne tąpniecie u niemieckich Zielonych po serii porażek wyborczych polityka
Potężne tąpniecie u niemieckich Zielonych po serii porażek wyborczych

Liderzy niemieckiej partii Zielonych ogłaszają dymisję po serii porażek wyborczych.

Ardanowski ujawnia główne cele nowej partii polityka
Ardanowski ujawnia główne cele nowej partii

Celem zarejestrowanej kilka dni temu partii "Wolność i Dobrobyt", której współzałożycielem jestem, jest stworzenie "parasola" łączącego różne środowiska prawicowe w Polsce - powiedział w rozmowie z PAP Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, który w lipcu odszedł z PiS.

Hipokryzja to już nawet z butów Pani wychodzi. Burza po emisji popularnego programu TVN Wiadomości
"Hipokryzja to już nawet z butów Pani wychodzi". Burza po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wydań popularnego programu "Dzień dobry TVN" w sieci zawrzało.

Internauta aresztowany za krytykę TVP i rządu? Suwerenna Polska zapowiada działania pilne
Internauta aresztowany za krytykę TVP i rządu? Suwerenna Polska zapowiada działania

Posłowie klubu PiS przekazali w środę, że skierowali pismo do RPO Marcina Wiącka z prośbą o podjęcie pilnej interwencji ws. zatrzymania 22-letniego mieszkańca Lądka-Zdroju. RPO powinien zająć się tą sprawą, powinien domagać się sprawiedliwości dla tego młodego człowieka - przekonywali.

Izraelskie naloty na Liban: nowe informacje z ostatniej chwili
Izraelskie naloty na Liban: nowe informacje

Co najmniej 22 osoby zginęły w środę w izraelskich nalotach na Liban - podało ministerstwo zdrowia tego kraju, cytowane przez Reutersa. Nad ranem Hezbollah po raz pierwszy zaatakował Tel Awiw. Armia izraelska zapowiedziała wzmocnienie sił przy granicy z Libanem.

Tragedia w pomorskim: nie żyje małżeństwo z ostatniej chwili
Tragedia w pomorskim: nie żyje małżeństwo

Starsze małżeństwo zginęło w wypadku samochodowym w Otominie, w powiecie gdańskim (Pomorskie). Według wstępnych ustaleń 77-latek jadąc w kierunku Kartuz uderzył w betonowy krąg spowalniający ruch, umieszczony na jezdni.

Bitwa Niemeńska. Drugi cud wojny 1920 roku tylko u nas
Bitwa Niemeńska. Drugi cud wojny 1920 roku

Operacja Niemeńska, która rozegrała się między 20 a 28 września 1920 roku, stanowiła jedno z najważniejszych wydarzeń w historii odradzającej się po 123 latach zaborów Polski. Choć powszechnie pamięta się i docenia Cud nad Wisłą – Bitwę Warszawską z sierpnia 1920 roku, która odepchnęła bolszewików od polskiej stolicy – to Bitwa Niemeńska przypieczętowała zwycięstwo młodej II Rzeczypospolitej, kończąc czerwone ambicje o marszu na Europę Zachodnią.

REKLAMA

Piotr Duda do Polonii w Doylestown: Solidarność na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z wolnością

22 września na cmentarzu polonijnym przy Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Pensylwania, USA) odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika Bohaterów "Walki o Niepodległość po 1945 roku i Solidarności". W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności Piotr Duda do Polonii w Doylestown: Solidarność na całym świecie kojarzy się przede wszystkim z wolnością
Odsłonięcie Pomnika Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności / fot. Mikołaj Bujak/IPN / PAP/Leszek Szymański

Inicjatorem budowy pomnika poświęconego Bohaterom "Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności" jest Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem na czele.

Symboliczna klamra

Wespół z nami niesiecie losy Rzeczypospolitej. Mieszkacie daleko, ale Wasz głos – także głos w sprawie Polski – ma znaczenie, dla Polski, dla jej bezpieczeństwa, jej trwania. Dla tego, kim jesteśmy i jakimi jesteśmy

– powiedział do amerykańskiej Polonii podczas odsłonięcia pomnika prezydent Andrzej Duda.

To symboliczna klamra mojej zaszczytnej drogi prezydenckiej, która w USA rozpoczęła się wizytą w 2016 roku tutaj, w amerykańskiej Częstochowie

– powiedział prezydent. Przypomniał, że wówczas odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych, a dziś wspólnie z rodakami ma zaszczyt uhonorować powojennych bohaterów i pokolenie Solidarności.

Prezydent pokreślił, że 71 lat temu zaczął się proces tworzenia „tego wielkiego, wspaniałego, arcypolskiego miejsca” – Sanktuarium w Pensylwanii. Dziękował za wsparcie duchowe, materialne dla Polaków w kraju, ale także za wsparcie polityczne. Prezydent zaapelował również o liczny udział w wyborach w Ameryce.

Proszę, żebyście szli do amerykańskich wyborów. Nie tylko tych najbliższych, prezydenckich, ale każdych. Pragmatyzm polityczny jest prosty: jeżeli są setki tysięcy, miliony głosów, to takie środowisko się liczy, jeżeli tych głosów nie ma, to środowisko jest pomijalne. Czyńcie wszystko, aby środowisko Polaków w Ameryce było niepomijalne

– podkreślił.

 

"Wciąż musimy walczyć o prawdę"

 

Poświęcenia pomnika dokonał biskup Witold Mroziewski. Monument powstał dzięki inicjatywie Janusza Kudełko – działacza Solidarności, współtwórcy i wiceprzewodniczącego Trzeciego Szeregu na Podbeskidziu.

W uroczystości wziął także udział prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Walka o wolność, gdy się raz zaczyna, z krwią ojca spada dziedzictwem na syna. O tym mówi ten monument poświęcony bohaterom walki o wolność i niepodległość Polski po roku 1945. Roku, który nie był rokiem wolności, a zniewolenia narodu polskiego przez Sowietów, przez komunistów na kolejne blisko 50 lat. Przez te blisko 50 lat polski naród mieszkał w sowieckiej kolonii. Walczył i cierpiał w walce o niepodległość, którą utraciliśmy w roku 1939

– powiedział do zebranych.

Dr Karol Nawrocki podkreślił, że tam, gdzie jest symbol krzyża i napis Solidarności, jesteśmy my, odpowiedzialni za narodową pamięć, za Polskę wolną i niepodległą po roku 1989, która rodziła się w bólach transformacji.

Nasz kraj został ocalony dzięki tym, którzy walczyli po roku 1945. Ale dziś w Polsce wciąż musimy walczyć o prawdę w narodowej pamięci. Wciąż musimy walczyć z komunistyczną propagandą, która wraca do polskiego rządu i do podstawy programowej

– dodał.

"Ideały Solidarności rozprzestrzeniają się na świecie"

Prezes IPN odczytał również list, jaki wystosował do uczestników uroczystości przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda.

Państwa inicjatywa upamiętnienia polskiego ruchu oporu przeciwko władzy komunistycznej w Polsce w czasach PRL-u oraz powstania NSZZ "Solidarność" jako organizacji walczącej o godność ludzi pracy i demokrację w Polsce budzi we mnie podziw i ogromny szacunek

– napisał przewodniczący.

W 1980 roku Solidarność zainicjowała wielki marsz ku wyzwoleniu naszego kraju z totalitarnego reżimu i przywróceniu w nim demokracji. Do dziś nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie nasz Związek kojarzy się przede wszystkim z wolnością. Wolność jest dla nas bardzo ważna. Wolność rozumiana jako prawo do podmiotowości ludzkiej, ale również wolność jednostki i jej prawo do życia według własnych przekonań

– dodał.

Wspomniał, że dla Solidarności ważne są także fundamenty chrześcijańskie, o których uczył m.in. patron Solidarności ks. Jerzy Popiełuszko, którego Solidarność szczególnie wspomina w tym roku, w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci.

Bardzo cieszę się, że ideały Solidarności rozprzestrzeniają się na świecie. Państwa inicjatywa jest zaś niezwykle ważną częścią tego procesu. Mam nadzieję, że wysiłki podejmowane przez nasze organizacje na rzecz kultywowania i upowszechniania tak bliskich nam wartości zaowocują bliższą i trwałą współpracą w przyszłości

– zakończył list przewodniczący Duda.

Pomnik Bohaterów Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności

Pomnik Bohaterów "Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności" znajduje się na cmentarzu polonijnym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Zakonu Ojców Paulinów – tzw. amerykańskiej Częstochowie, w Doylestown, w powiecie Bucks, w stanie Pensylwania w USA.

Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że odsłonięty wczoraj monument to pierwszy w Stanach Zjednoczonych pomnik poświęcony polskiej drodze do wolności po 1945 roku i Solidarności – ruchu, który stał się fenomenem na skalę światową i doprowadził do upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pomnik Bohaterów „Walki o Niepodległość po 1944–1945 roku i Solidarności” w amerykańskiej Częstochowie jest hołdem dla polskiej drogi do wolności po 1945 roku, przypominając wszystkie zrywy społeczeństwa polskiego przeciwko systemowi komunistycznemu i ten największy – ruch Solidarność, który przyczynił się do upadku komunizmu w Europie.

"Zamysłem twórców pomnika Bohaterów «Walki o Niepodległość po 1944–45 roku i Solidarności» było przedstawienie polskiej drogi do wolności w formie schodów. Na poszczególnych stopniach umieszczono wyróżnione lata – ważne dla polskich zmagań o odzyskanie suwerenności i niepodległości po 1945 roku oraz dla polskiej tożsamości narodowej: 1945 – koniec II wojny światowej i początek komunistycznego zniewolenia, 1956 – Poznański Czerwiec: brutalnie stłumiony strajk robotników, 1966 – Millenium Chrztu Polski: początek narodowego przebudzenia, 1968 – Wydarzenia Marcowe, 1970 – masakra robotników na Wybrzeżu, 1976 – strajki w Radomiu i Ursusie oraz powstanie Komitetu Obrony Robotników oraz 1980–1981 powstanie «Solidarności», Porozumienia Sierpniowe, wprowadzenie stanu wojennego i kolejne represje. Pomnik wieńczy krzyż oraz napis «Solidarność» – upamiętniając idee Sierpnia ’80, tryumf narodowej jedności i wytrwałości w walce o wolność" – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej, jednego z inwestorów strategicznych przedsięwzięcia.

IPN przypomina, że na jednej z bocznych ścian pomnika umieszczono tablicę poświęconą błogosławionemu męczennikowi ks. Jerzemu Popiełuszce: "W podzięce za posługę kapłańską, modlitwy za Ojczyznę w czasach zniewolenia komunistycznego oraz ewangeliczne nauczanie, jak zło dobrem zwyciężać". Na drugiej zostały wyryte słowa papieża Jana Pawła II wypowiedziane przez niego w polskim parlamencie 11 czerwca 1999 roku: "Solidarność otworzyła bramy wolności w krajach zniewolonych systemem totalitarnym. Zburzyła mur berliński i przyczyniła się do zjednoczenia Europy rozdzielonej od czasów II wojny światowej na dwa bloki. Nie wolno nam nigdy tego zatrzeć w pamięci".

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje Roman Zwiercan, działacz Solidarności i Solidarności Walczącej



 

Polecane
Emerytury
Stażowe