Nowe przepisy uderzą w działkowców. Łatwiejsze wywłaszczenia, niższe odszkodowania

Rząd pracuje nad nową ustawą, która ma przyspieszyć inwestycje ważne dla obronności kraju. Projekt zakłada m.in. uproszczenie procedur oraz łatwiejsze przejmowanie gruntów pod budowę infrastruktury wojskowej. W tym celu na niektórych terenach – w tym działkowych – mają zostać wyłączone obecnie obowiązujące przepisy.
Nowe przepisy uderzą w działkowców. Łatwiejsze wywłaszczenia, niższe odszkodowania
Obecnie, jeśli ogród działkowy zostaje zlikwidowany, prawo nakazuje stworzenie nowego ogrodu w innym miejscu i odtworzenie infrastruktury (np. altan czy ogrodzeń). Taki obowiązek nakłada m.in. art. 21 ust. 2 ustawy o ROD. W nowym projekcie ten zapis ma jednak nie obowiązywać.
Jednym z kluczowych założeń nowego projektu jest wyłączenie stosowania przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w zakresie odszkodowań oraz obowiązku odtworzenia ogrodu. Oznacza to, że w razie likwidacji ogrodu działkowcy nie otrzymają już rekompensat opartych na kosztach odtworzenia infrastruktury, jak było dotąd. Zamiast tego wypłacane będą tzw. zwykłe odszkodowania – z uwzględnieniem amortyzacji.
- Komunikat dla mieszkańców Katowic
- Komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Zerwane trakcje, powalone drzewa, zalane miasta. Potężne ulewy przeszły w nocy przez Polskę
- Nie żyje znany aktor. Zagrał kultową rolę
- Pomysł budowy ośrodka dla imigrantów w woj. śląskim. "Ludzie są przerażeni"
- Noworodek znaleziony w łódzkim pustostanie - co mówią lekarze?
- USA uznają Krym za rosyjski? Niepokojące doniesienia z Białego Domu
Ta zmiana to cios
W praktyce może to oznaczać znaczące obniżenie wartości wypłacanych rekompensat. Dla wielu osób, które przez lata inwestowały swój czas i pieniądze w rozwój działek, taka zmiana będzie jest ciosem.
Na propozycje rządu ostro zareagował Polski Związek Działkowców. Krajowy Zarząd PZD podkreślił, że planowane zmiany ograniczają prawa do rekompensaty, które obecnie przysługują stowarzyszeniom ogrodowym na mocy obowiązującej ustawy.
W swoim oświadczeniu Związek zwraca uwagę, że projekt odbiera możliwość uzyskania działki zamiennej, co oznacza, że nie będzie można w innym miejscu odtworzyć ogrodu. Co więcej, poszczególni działkowcy mogą nie otrzymać odszkodowania za utracone plony ani za utratę wartości prawa do działki.
Nie można przerzucać kosztów na działkowców
– Proponowane rozwiązania ograniczają prawa do rekompensaty zagwarantowane stowarzyszeniom ogrodowym na mocy ustawy o ROD poprzez wyłączenie możliwości przyznania tytułu prawnego do terenu zamiennego, na którym mógłby zostać odtworzony rodzinny ogród działkowy
– wskazuje Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców. Dodatkowo zmniejszy się wysokość możliwego odszkodowania.
Okręgowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu podkreśla, że z pełnym uznaniem podchodzi do potrzeby wprowadzenia uregulowań prawnych mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa Państwa, jednak jest też przekonany, że nie może odbywać się to kosztem tak licznej grupy społecznej, jaką są działkowcy
- czytamy w stanowisku Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców we Wrocławiu.
Działkowcy zostaną z kosztami, bez wsparcia
Krytycy zmian obawiają się, że nowe przepisy przeniosą ciężar finansowy odtworzenia ogrodów na samych działkowców. W praktyce może to oznaczać, że osoby wywłaszczone nie tylko nie otrzymają adekwatnego odszkodowania, ale będą musiały ponieść dodatkowe koszty, jeśli będą chciały założyć ogród w innym miejscu.
Projekt trafi teraz pod obrady Sejmu. Choć rząd argumentuje, że zmiany są konieczne w kontekście obronności kraju, głosy sprzeciwu – zwłaszcza ze strony działkowców – są coraz silniejsze.