Abp Jędraszewski: Prawdziwą, wielką nadzieją człowieka może być tylko Bóg
Metropolita krakowski przybył w poniedziałek do Watykanu z czwartą grupą biskupów, w której znaleźli się biskupi reprezentujący archidiecezję krakowską z diecezjami bielsko-żywiecką, kielecką i tarnowską; oraz archidiecezję katowicką z diecezjami gliwicką i opolską.
W homilii hierarcha odwołał się do dzisiejszego czytania z Listu św. Pawła do Rzymian. Przyznał, że "odkupienie, zbawienie – zgodnie z wiarą chrześcijańską – nie jest jedynie zwyczajnym wydarzeniem".
"Odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoło naszej teraźniejszości" - mówił abp Jędraszewski. Dodał, że "teraźniejszość, nawet uciążliwa, może być przeżywana i akceptowana, jeśli ma jakiś cel".
Nawiązując z kolei do encykliki papieża Benedykta XVI Spe salvi, abp Jędraszewski powiedział, że "prawdziwą, wielką nadzieją człowieka, która przetrwa wszelkie zawody, może być tylko Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje aż do końca".
"Kogo dotyka miłość, ten zaczyna intuicyjnie pojmować, czym właściwie jest życie, zaczyna przeczuwać, co znaczy słowo nadziei, które napotkaliśmy w obrzędzie chrztu. Od wiary oczekuje życia wiecznego, prawdziwego życia, które całkowicie i bez zagrożeń, w całej pełni po prostu jest życiem" – zauważył metropolita krakowski.
Abp Jędraszewski przyznał, że życia nie mamy dla siebie ani wyłącznie sami z siebie. "Życie w swojej pełni jest relacją z Tym, który jest Źródłem życia. Jeżeli pozostajemy w relacji z Tym, który nie umiera, który sam jest Życiem i Miłością, wówczas mamy życie, wówczas żyjemy" – podkreślił.
Hierarcha zaznaczył, że biskupi wstępując do świątyni mają świadomość tego, że łączą się z ogromną liczbą pokoleń chrześcijan, w tym biskupów, którzy byli tutaj przed nimi.
"Dzisiaj my, biskupi metropolii katowickiej i krakowskiej, przybywający z wizytą ad limina, słyszymy w tej bazylice św. Jana na Lateranie, obecnej katedrze Piotra naszych czasów – papieża Franciszka – wyznanie Jana ze szczególną mocą: +Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata+ jako zadanie, by w tej bazylice, poświęconej przede wszystkim Chrystusowi, Zbawicielowi świata, wyznać za Piotrem Opoką: +Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego+" – podkreślił.
Dodał, że tę prawdę biskupi mają głosić "już po powrocie do naszych katedr, w naszych świątyniach, w naszych diecezjach".
Tradycyjna wizyta ad limina czterech grup polskich biskupów potrwa do końca października. Na jej zakończenie biskupi spotkają się z papieżem Franciszkiem.
Iwona Żurek