Znaczna liczba muzułmańskich uchodźców przyjmuje chrzest w Austrii
Jak podaje archidiecezja, kard. Christoph Schönborn przyjął dwudziestu siedmiu nowych katechumenów. Chrzest w Kościele katolickim chce przyjąć jedenastu Afgańczyków, sześciu Irańczyków, czterech Austriaków oraz z pięć osób z innych krajów. Ponad dwie trzecie nowych katechumenów to mężczyźni w wieku pomiędzy 20 a 40 lat. Jednak to tylko część nowych chętnych do przyjęcia chrztu, większość z nich została przyjęta do katechumenatu na wiosnę. Jak podaje Daniel Vychytil, odpowiedzialny za wiedeński katechumenat, w tym roku ma się odbyć ok. "200 chrztów dorosłych, z czego 80 w archidiecezji wiedeńskiej".
Jak podaje Kościół w Austrii standardem są nadal chrzty niemowląt, jednak od pewnego czasu wzrasta też liczba chrzczonych dorosłych. Obecnie jest ona nieco mniejsza z racji na pandemię oraz mniejszym napływie uchodźców. Co prawda obecnie ilość migrantów narasta, ale jak szacują kościelni statystycy, rozpiętość czasowa pomiędzy przyjazdem migrantów a wzrastającą liczbą chrztów to około dwa lata. Najbardziej obfitym w chrzty dorosłych rokiem był 2017, kiedy chrzest przyjęło blisko dziewięćset dorosłych. Daniel Vychytil uważa, że według wszelkiego prawdopodobieństwa w 2022 roku chrztów znów będzie więcej.
"Afgańczycy, którzy mają zostać ochrzczeni, kontakt z chrześcijaństwem mieli prawie wyłącznie podczas ucieczki lub potem w Austrii, a niektórzy z nich mieli „bardzo głębokie przeżycia religijne”" - czytamy na stronie archidiecezji wiedeńskiej.
„Niektórzy uwierzyli w Jezusa Chrystusa poprzez rozmowy z rodakami, którzy już się nawrócili i są aktywni w pracy misyjnej, inni poprzez wizyty w kościołach, gdzie mogą poczuć głęboki spokój i spotkać Boga" - mówi Vychytil.
Odpowiedzialny za katechumenat ma także kontakt z ochrzczonymi w Austrii, którzy zostali później deportowani do Afganistanu. Dane szacunkowe, co do liczby chrześcijan ukrywających się w tym kraju to ok. 6-10 tys. osób.