Bp Czaja: "Jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele, kiedy mamy tyle gorszących nas spraw” [video]
Głównym tematem spotkania była kwestia kryzysu wiary, z którym mamy dzisiaj do czynienia na wielu poziomach życia Kościoła
- mówił o rozmowie w Kongregacji Nauki Wiary bp Andrzej Czaja. Biskup opolski uznał za temat podstawowej wagi obojętność religijną młodzieży. "Palącym problemem jest to, jak zatrzymać młode pokolenie przy Kościele. Dużym wyzwaniem jest obojętnienie młodych ludzi wobec Kościoła". Jak dodał, jest to wielkie wyzwanie w obliczu "tyle gorszących nas spraw".
Jak relacjonował hierarcha, w rozmowie poruszono także kwestię antyintelektualizmu. Chodziło o sprawę "„wiary, która nie jest w symbiozie z rozumem. Sprawia to wiele problemów, bo niekiedy mamy do czynienia z infantylizacją wiary”.
„W najbliższym czasie będziemy chcieli wydać dokument, który mówi o kryteriach eklezjalności grup i wspólnot nie tylko Kościoła w Polsce, ale w ogóle” - zapowiedział.
Z kolei w Kongregacji ds. Biskupów poruszono temat osobistej świętości biskupów oraz diecezjalnego etapu rozpoczętego niedawno synodu.
Biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, bp Damian Muskus OFM, relacjonował spotkanie w Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Podjęto m.in. temat zmniejszającej się liczby powołań i współpracy zakonów z diecezjami.
Bp Piotr Greger, biskup pomocniczy bielsko-żywiecki, poruszył temat dokumentów liturgicznych wydawanych przez KEP oraz znacznej liczby osób zgłaszających się na formację w diecezjalnych szkołach lektora i akolity.
Bp Greger przypomniał też wczorajszą wizytę w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych: "Chodzi o to, abyśmy umieli, jako biskupi, wydobyć z tego wielkiego bogactwa ludzkości tych, którzy żyjąc na co dzień, w warunkach normalnych, mający kłopoty, problemy, bo każdy z nas je ma, ale jednak potrafiący je mocą Bożej łaski przezwyciężać”.