Ruszyła niezwykła akcja polskich misjonarzy
"Dzięki ambulansom i motocyklom chorzy, niepełnosprawni, starsi, matki ciężarne, noworodki oraz ofiary wypadków, mogą otrzymać konieczną pomoc" - poinformowała MIVA Polska będąca jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w komunikacie przekazanym w czwartek PAP.
Zwrócono uwagę, że w Afryce polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych oraz 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. "W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności" - zaznaczono w komunikacie.
Dzięki poprzednim edycjom akcji "Ratujemy życie – Misyjny Ambulans" zostały zakupiony ambulans do franciszkańskiego szpitala w Sabou w Burkina Faso (2012); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi (2013); do franciszkańskiego Szpitala w Kakooge w Ugandzie (2014); do Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii (2015); do Centrum Medycznego Don Orione sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej (2016); do misyjnego Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii (2017); do Ośrodka Zdrowia "FLAMBOYANT" w Mampikony na Madagaskarze (2018); do Szpitala w Musongati w Burundii w Afryce Centralnej prowadzonego przez Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus (2019) do Szpitala i Centrum Medycznego Sióstr św. Elżbiety w Maganzo – Tanzania oraz do Ośrodka Zdrowia św. Józefa Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Kwahu Tafo – Ghana (2020).
W tym roku MIVA Polska chce zakubić dwa ambulanse. Jeden przeznaczony jest do Ośrodka Zdrowia Sióstr Albertynek w wiosce Ivirgarzama w Boliwii, oddalonej 4 do 6 godz. jazdy od Cochabamba w tropikalnej części tego kraju. Zgromadzenie od 12 lat prowadzi tam Ośrodek Zdrowia z salą porodową, laboratorium i apteką. Chorzy z odległych wiosek otrzymują konsultacje lekarskie, mogą też uzyskać pomoc dentystyczną. Wykonywane są też proste zabiegi chirurgiczne, badania USG i RTG. Ośrodek prowadzi działalność profilaktyczną w terenie. Potrzebujący otrzymują wtedy leki i środki opatrunkowe. Natomiast osoby wymagające specjalistycznej pomocy medycznej, ofiary wypadków, matki rodzące na cesarskie cięcie muszą być przetransportowane do odległego Szpitala w Cochabamba, dlatego niezbędny jest ambulans" - wskazuje MIVA Polska.
Drugi ambulans ma być przekazany do prowadzonego od 2012 roku Ośrodka Zdrowia Sióstr Służebniczek Maryi Niepokalanej w wiosce Figuil w północnym Kamerunie. "W placówce prowadzone są konsultacje dzieci i dorosłych, szczepienia ochronne. Siostry zajmują się także niedożywionymi dziećmi oraz osobami chorymi na HIV/AIDS. Szczególną troską otaczają kobiety w ciąży oraz noworodki Średnio rocznie konsultowanych jest ok. 10 tys. chorych z pobliskich i odległych wiosek. Obecnie w trakcie budowy jest nowy oddział położniczy, w którym kobiety oczekujące potomstwa będą miały zapewnione lepsze warunki oraz opiekę przed, w trakcie i po porodzie" - poinformowała MIVA Polska.
W ramach akcji przez cały listopad w kaplicy Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie będzie trwać modlitwa misjonarzy za zmarłych ofiarodawców misji i MIVA, członków rodzin ofiarodawców, za ofiary wypadków drogowych oraz zmarłych misjonarzy – Misyjne Wypominki w Godzinie Bożego Miłosierdzia. W tym też czasie codziennie w ich intencji sprawowana jest msza św.
Akcję można wesprzeć przekazując dar na konto MIVA Polska 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802 z dopiskiem "Misyjny Ambulans—Ratujemy życie".
MIVA Polska jest jedną z agend Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Powstała w 2000 r. Jej zadaniem jest pomoc misjonarzom w zdobywaniu i zakupie środków transportu i ujednolicenie różnych działań w tym zakresie w kraju. Zajmuje się również promocją pracy polskich misjonarzy i wspiera działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Magdalena Gronek