Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Kryzys w Libanie
"Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym został ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski w 2008 roku. Obchodzony jest w każdą drugą niedzielę listopada, a jego organizatorem jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W tym roku Dzień Solidarności przypada 14 listopada i będzie obchodzony już po raz trzynasty. Krajem szczególnie dotknięty cierpieniem, na który PKWP chce zwrócić szczególną uwagę w tegorocznych obchodach, jest Liban" - informuje Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski.
Liban to kraj ze starożytną historią, w którym chrześcijaństwo obecne było od czasów samego Jezusa. W XIX w. Liban doświadczył prześladowań chrześcijan, jednak żyje ich tam dużo - ponad 35 proc. ogółu społeczeństwa. Wraz z konfliktem w Syrii i napływającymi do Libanu olbrzymimi liczbami uchodźców - obecnie przebywa tam ok. 1,5 mln Syryjczyków, głównie sunnickich muzułmanów - sytuacja chrześcijan i dotychczasowa względna równowaga religijna w kraju zaczęła się zmieniać. Konstytucja libańska zakładała dotąd wolność wyznania.
"Kościół w Libanie wykonał ogromną pracę, aby zmniejszyć dystans między religiami i między kulturami poprzez edukację. Wykształcił całe pokolenia, zarówno muzułmanów, jak i chrześcijan. (...) Wpłynęło to pozytywnie na sposób myślenia wielu Libańczyków i z tego powodu fanatyzm nie jest tak rozpowszechniony jak w innych krajach świata arabskiego. Kultura dialogu, szacunku i wzajemnego współistnienia jest promowana przez różne katolickie instytucje opiekuńcze, takie jak: szpitale, przychodnie, sierocińce, ale przede wszystkim szkoły. Niemniej jednak, aktualnie sytuacja szkół katolickich w Libanie jest trudna, a nawet rozpaczliwa" - pisze Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Liban przeżywa obecnie największy kryzys od półtora wieku. Składają się na niego trwające od dwóch lat społeczne niepokoje wynikające choćby z problemów ekonomicznych po przyjęciu tak dużej liczby uchodźców, załamanie gospodarcze wynikające z pandemii COVID-19 oraz kryzys związany z olbrzymim wybuchem, który miał miejsce w Bejrucie, stolicy kraju, w sierpniu ubiegłego roku i który zniszczył pokaźną część miasta, w tym najbardziej dzielnicę zamieszkałą przez chrześcijan. Wszystkie te czynniki skutkują stanem kryzysowym: olbrzymie, sięgające 50 proc. bezrobocie; czterystuprocentową inflację; brak ubezpieczeń społecznych i powszechne zagrożenie głodem - z problemami z wyżywieniem boryka się obecnie blisko 80 proc. rodzin.
Wiele z tych czynników wpływa na zachwianie religijnej równowagi w Libanie, a co za tym idzie zagrożenie dla swobodnego funkcjonowania chrześcijan.
Na kilka dni przed XIII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym - 10 listopada br. - KEP wespół z PKWP przygotowują konferencję poświęconą Libanowi. Gościem specjalnym będzie abp Georges Bacouni z Bejrutu.
Tymczasem PKWP prosi o wsparcie dla Libanu poprzez wysłanie SMS-a pod numer 72405 o treści: RATUJE. Koszt jednego SMS-a to 2,46 zł z VAT.