Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków tylko u nas
Tadeusz Płużański: Początek niemieckiego holocaustu Polaków

Do ofiar strzelano z bliskiej odległości, nakazując im stawać nad wykopanym grobem. Nie dobitych zasypywano ziemią, dzieci rozbijano o drzewa” – napisała Barbara Bojarska w książce „Piaśnica”. Tu jesienią 1939 r., krótko po agresji na Polskę, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej.

Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie Wiadomości
Prof. Michio Kaku: 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie

UFO a nauka. Z dużym lękiem udostępniałem ten materiał. Materiał o UFO to bardzo trudna sprawa. Czy naukowcy powinni w ogóle uczestniczyć w dyskusji na takie tematy? - 5% wiedzy o UFO jeży włos na głowie - mówi w rozmowie prof. Michio Kaku.

Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował z ostatniej chwili
Nowe stanowiska w PiS. Jarosław Kaczyński zdecydował

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powołał w piątek europosła Jacka Ozdobę oraz wicedyrektora klubu PiS Mateusza Kurzejewskiego na wicerzeczników Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja jest konsekwencją połączenia ugrupowania z Suwerenną Polską - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek.

GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek z ostatniej chwili
GIF wydał pilny komunikat. Chodzi o popularny lek

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) opublikował pilny komunikat. Chodzi o popularny lek - BIOFLEKS % 0.9 Izotonik Sodyum Klorür çözeltisi Steril. Decyzja została podjęta z uwagi na poważne wątpliwości dotyczące jakości preparatu.

Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie z ostatniej chwili
Putin nie poleci do Brazylii na szczyt G20. Zaskakujące tłumaczenie

Przywódca Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że nie pojedzie na szczyt państw grupy G20, który w dniach 18-19 listopada odbędzie się w Brazylii. Wyjaśnił, że Rosję będzie tam reprezentował ktoś inny.

Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle z ostatniej chwili
Dramat Kamila Glika. Złe wieści przyszły nagle

Niepokojące doniesienia ws. Kamila Glika. Znany piłkarz nabawił się poważnej kontuzji.

Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024 tylko u nas
Analiza przekazu niemieckich mediów na temat Polski od 3 lipca do 1 września 2024

Kolejny „odcinek” niemieckich opinii o Polsce i naszych sprawach czas zacząć. Zacznijmy, nie bez przyczyny, od tego, że skończymy tę relację na 1.09. Nie trzeba przecież tłumaczyć co to za data. Wiążą się z nią dziesiątki, trudnych do omówienia, wątków.

Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Niebywałe doniesienia ws. króla Karola III

Król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z żoną, królową Kamilą, przybył w piątek do Australii, rozpoczynając najdłuższą i najdalszą wizytę zagraniczną od czasu objęcia tronu ponad dwa lata temu. To także jego pierwsza podróż poza Europę po wykryciu nowotworu na początku tego roku.

Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy z ostatniej chwili
Zełenski: To jedyny sposób na przetrwanie Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wywiadzie dla Financial Times podkreślił, że przystąpienie Ukrainy do NATO jest kluczowym elementem jego "planu zwycięstwa". Prezydent Ukrainy twierdzi, że formalne zaproszenie Ukrainy do Sojuszu podniesie morale narodu i armii oraz zmusi Władimira Putina do negocjacji, ponieważ Putin „rozumie tylko siłę”.

Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało Wiadomości
Polska jest krajem bezpiecznym żywnościowo. I oby tak zostało

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak poważnie, jak bezpieczeństwo militarne czy energetyczne. Kolejnym elementem suwerenności jest niezależność logistyczno-transportowa, co udowodniły kryzysy ostatnich lat, takie jak wojna, pandemia czy ewakuacja z Afganistanu.

REKLAMA

Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

– Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników – powiedział szef Solidarności Piotr Duda podczas obchodów 44. rocznicy strajku w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym.
 Piotr Duda do pracowników PKP Cargo i Poczty Polskiej: Jesteśmy z Wami, Solidarność Was nie zostawi!

Triumf dobra nad złem

W 44. rocznicę strajku solidarnościowego w łódzkim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym przewodniczący Solidarności Piotr Duda wraz z władzami Regionu, członkami zakładowych komisji Solidarności i przedstawicielami polskiego parlamentu oraz władz samorządowych upamiętnili bohaterów tamtych dni.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: 44 lata temu wydawało się, że nie możemy zrobić nic, a zrobiliśmy wszystko

Zwracam się przede wszystkim do bohaterów, którzy 44 lata temu nie ulękli się i podjęli nierówną walkę. Walkę, która skończyła się wielkim triumfem dobra nad złem. Bez względu na to, jaki jest dzień tygodnia, czy świeci słońce – tak jak dzisiaj, czy pada deszcz, ludzie Solidarności w te wakacyjne miesiące, jakimi są lipiec, sierpień i wrzesień, spotykają się, aby dać świadectwo wspaniałej historii powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

– podkreślił Piotr Duda.

Szef Solidarności przypomniał, że droga ku wolności nie była łatwa i że nie rozpoczęła się w roku 1980, ale o wiele wcześniej, bo w 1956 w Poznaniu, a następnie wiodła przez kolejne polskie miasta i lata – 1970, 1976, aż po rok 1980.

To była prawdziwa solidarność. Solidarność ze strajkującymi stoczniowcami. Strajkującymi, bo zwolniono Annę Walentynowicz. Suwnicową, której pozostało wówczas pięć miesięcy do emerytury. To była prawdziwa solidarność Stoczni Gdańskiej. Na początku odrzucono postulaty płacowe, domagając się przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy. I tu, w Łodzi, stanęła cała komunikacja miejska. Łodzianie pokazali prawdziwą solidarność. Nie psioczyli na to, że nie mają czym dojechać do pracy, tylko wspomagali działania strajkujących. Przynosili środki higieny, przynosili żywność. To była prawdziwa solidarność, bo wszyscy solidaryzowaliśmy się z postulatami z Gdańska, Szczecina… Dzisiaj największym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku jest ciężka praca Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, aby te postulaty były realizowane

– wskazał szef Związku.

Piotr Duda podkreślił, że nigdy nie zgadzał się ze zdaniem pierwszego przewodniczącego Solidarności, który mówił, że postulaty Sierpnia to był tylko „straszak dla komunistów”.

Nie. To były zapisane marzenia robotników, stoczniowców, zapisane po to, aby je wdrożyć w życie. Jako Związkowcy Solidarności dzisiaj staramy się je wypełnić codzienną, ciężką pracą. Dlatego jesteśmy dumni z tego, że możemy dbać o polskich pracowników. Ta 44. rocznica powstania Solidarności to także wielka solidarność ze zwalnianymi pracownikami PKP Cargo, a także Poczty Polskiej. Jesteśmy z wami. Solidarność was nie zostawi. Bo od tego jest związek zawodowy, żeby bronił pracowników

– podkreślił Duda.

Najważniejszy postulat

CZYTAJ TAKŻE: Skandal na Campus Polska. Tusk reaguje

Ja wiem, że niektórzy próbują nas dzielić, mam na myśli tu polityków, na związkowców i pracowników. A kto to jest związkowiec? To jest pracownik, który ma prawo zrzeszać się w związek zawodowy i reprezentować swoich związkowców w zakładzie pracy. I to robimy, bo to był pierwszy, najważniejszy postulat wpisany na tablicę wszystkich postulatów

– dodał. Szef Solidarności podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski ani Solidarności bez polskiego Kościoła.

Naszym patronem, nadanym dekretem przez Ojca Świętego Franciszka jest błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko, który oddał życie, został zamordowany przez komunistów za to, żebyśmy żyli w wolnym, demokratycznym kraju. I te jego piękne słowa: „Bez względu na to, jaki wykonujesz zawód, jesteś człowiekiem”. Czy coś więcej trzeba powiedzieć? Nie. Dlatego walczymy o tą podmiotowość każdego pracownika. I będziemy to robić. I to jest największym i najlepszym podziękowaniem dla bohaterów ’80 roku. Bardzo dziękuję wam za solidarność, za obecność, a szczególne podziękowania kieruję wobec pocztów sztandarowych. Jesteście zawsze tam, gdzie potrzebuje was Solidarność. Jesteśmy z was dumni. Szczęść Boże!

– zakończył swoje wystąpienie Piotr Duda.

Przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” MPK Łódź Marek Grzelczak przypomniał, że 44 lata temu samo upomnienie się o jakiekolwiek prawa pracownicze wywoływało gniew władzy.

Udział w protestach wymagał ogromnej odwagi i świadczył o jednym z najważniejszych przejawów wolności wewnętrznej, będącej w każdym człowieku. W rezultacie tych świadomych i samodzielnych czynów uczestników strajków obecnie my wszyscy mamy możliwość wyboru i samorealizacji w każdej dziedzinie życia. Dzisiejsza uroczystość ma na celu uhonorowanie protestujących, którzy są bohaterami tych ważnych w historii MPK Łódź wydarzeń. To ich determinacji i niezłomności zawdzięczamy możliwość legalnego się zrzeszania i działania dla dobra wspólnego

– przypomniał Grzelczak.

Jesteśmy przy źródle. Tu 44 lata temu wybiło źródło, które dało nam piękną myśl i wielkie pragnienie. Do źródła trzeba podchodzić z wielkim pragnieniem – by czerpać ten największy skarb: życie. I by nasze życie było piękne, królewskie

– zaznaczył ks. Józef Łągwa, apelując o życie w prawdzie, miłości, pokoju, sprawiedliwości, radości i godności i błogosławiąc zgromadzonym na drogę do starań o kształtowanie takiego właśnie oblicza Ojczyzny.

Agnieszka Żurek


 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe