Pakt migracyjny. Komisja Europejska: "Jesteśmy w kontakcie z Polską"
![Ursula von der Leyen Pakt migracyjny. Komisja Europejska:](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135288/1739194962278d5c4d8f0fe39cc4e7c6.jpg)
Komisja Europejska zabiera głos
Markus Lammert podkreślił, że KE jest w kontakcie w kwestii paktu migracyjnego ze wszystkimi krajami, także z Polską.
Rzecznik KE, pytany, jakie Polska może ponieść konsekwencje w związku z niezłożeniem planu, podkreślił, że "plany nie są celem samym w sobie".
Służą one temu, by wszystkie kraje były gotowe, kiedy pakt wejdzie w życie w połowie przyszłego roku (...) Oczywiście wspieramy też kraje, by mogły złożyć swoje plany tak szybko, jak to możliwe
– zaznaczył.
Lammert mówił, że pakt bierze pod uwagę sytuację poszczególnych krajów członkowskich. Przypomniał, że w czasie konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen podkreślała, że Polska przyjęła największą liczbę Ukraińców i gości ich od prawie trzech lat. Dodał, że Polska może zostać uznana za kraj znajdujący się w pod szczególną presją migracyjną ze względu na liczbę Ukraińców, których przyjęła.
- Tak Rafał Brzoska zareagował na propozycję premiera. Fala gorących komentarzy
- Właściciele fotowoltaiki dostaną pieniądze za wyłączanie paneli
- Rozpacz fanów. Strata właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Sędzia: Scenariusz reżyserowany przez Donalda Tuska budzi grozę w środowisku sędziowskim
Tusk o pakcie migracyjnym
– Polska nie będzie implementowała żadnego paktu migracyjnego ani żadnego zapisu tego typu projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych krajach europejskich – powiedział w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk.
Polska sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie po raz drugi, tym razem w grupie trzech prezydencji z Danią i Cyprem. 11 grudnia przedstawiciele rządu Donalda Tuska przyjęli w ramach konsultacji pomiędzy prezydencjami dokument nawołujący do przyjęcia paktu migracyjnego oraz szybkiej implementacji Zielonego Ładu.
Rada UE zatwierdziła pakt migracyjny
14 maja 2024 r. ministrowie finansów państw unijnych ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom pod presją migracyjną.
Nowe przepisy mają też rozłożyć odpowiedzialność za zarządzanie migracją w Unii pomiędzy wszystkie kraje członkowskie. Ma temu służyć mechanizm obowiązkowej solidarności, który zakłada rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Ma on polegać na udzielaniu wsparcia krajom znajdującym się pod presją migracyjną przez pozostałe państwa członkowskie. Alternatywnie państwa unijne będą mogły zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych UE.