"To trudne chwile". Komunikat wrocławskiego zoo

Ogród zoologiczny we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865 r., jest najstarszym na obecnych ziemiach polskich ogrodem zoologicznym w Polsce i zajmuje powierzchnię o wielkości 33 hektarów. Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym w Europie z dziennym rekordem wejść wynoszącym 28 300 osób.
Pod koniec 2015 r. wrocławskie zoo opiekowało się ponad 10 500 zwierzętami (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków (trzecie pod tym względem zoo na świecie).
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
- Granica pod coraz większą presją. Komunikat Straży Granicznej
- Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest lider wyścigu o stację
- "Natężenie bodźców się zmniejszy". IMGW wydał komunikat
"To trudne chwile". Komunikat wrocławskiego zoo
Ostatnio wrocławski ogród poinformował, że opuściła go jedna z podopiecznych.
1 kwietnia nasze zoo opuściła pantera śnieżna Asha. Dwuletnia samica pojechała po sąsiedzku – do zoo w Opolu
– podali pracownicy wrocławskiej placówki, załączając nagranie z tego wydarzenia.
Jak podkreślili, "to trudne chwile" zarówno dla Ashy, jak i jej opiekunów, ale należy na sprawę "spojrzeć z szerszej perspektywy".
(...) wiemy, jak ważne jest to wydarzenie. Możliwość przekazania kolejnego przychówku do innego zoo to dowód na skuteczność naszych działań i ogromna szansa, by Asha w przyszłości również mogła się rozmnożyć i wzmocnić populację swojego gatunku
– napisali opiekunowie na Instagramie.
- "Nie ma to jak wąchać kupę". Gwiazda TVN na tropie nowej pasji
- Niezwykły skarb w Lubuskiem. Fascynujące znalezisko
- Niepublikowana dotąd rozmowa z Ryszardem Cybą: "Wyjdę, to będę bogatym człowiekiem"
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
"Kluczowe znaczenie dla ich przetrwania"
Jej [Ashy] transfer został zaplanowany przez koordynatora europejskiego programu hodowli gatunku i odbył się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak do Francji – do ogrodu Espace Zoologique de St-Martin-la-Plaine – wyjechała jej siostra Kara
– wyjaśnili sytuację pracownicy zoo.
Zoologiczne programy hodowlane rzadkich i zagrożonych gatunków, takie jak ten, w którym uczestniczą Asha i Kara, mają kluczowe znaczenie dla ich przetrwania.
– dodali.
Koordynator programu ochrony panter śnieżnych ma pełną wiedzę o wszystkich osobnikach żyjących w ogrodach zoologicznych na świecie. To on decyduje, gdzie trafią poszczególne zwierzęta – tak, by dobrać je w pary pod względem genetycznym i stworzyć im warunki do wydania zdrowego potomstwa.
Asha i Kara
Obie samice pantery śnieżnej przyszły na świat we wrocławskim ogrodzie zoologicznym, ale – jak podkreślają pracownicy zoo – "ich istnienie ma głęboki związek z dziką przyrodą, którą staramy się chronić". Ich imiona zostały wybrane tak, by były symbolicznym przypomnieniem naturalnego miejsca ich bytowania
Imię "Kara" pochodzi od Karakorum, potężnego łańcucha górskiego Azji Środkowej, a "Asha" od Gaszerbrum – jednej z grup szczytów leżących właśnie w tym paśmie.
Jak podkreślają opiekunowie panter, choć Asha i Kara wyjechały, wciąż we wrocławskim zoo można odwiedzać ich rodziców.