"Zawieszenie broni może diametralnie zmienić sytuację". Co dalej z ukraińskimi imigrantami?

Tymczasowa ochrona pomogła milionom Ukraińców
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. dyrektywa UE w sprawie tymczasowej ochrony pomogła prawie 4,3 mln Ukraińców. Dzięki niej kraje europejskie mogły przyznać obywatelom Ukrainy prawo do pobytu, pracy i dostęp do usług publicznych.
Autorzy artykułu uważają, że zawieszenie broni między Ukrainą a Rosją mogłoby drastycznie zmienić status Ukraińców przybywających na terenie państw UE.
Zawieszenie broni może diametralnie zmienić sytuację – kraje przyjmujące będą musiały zdecydować, czy wycofać obowiązujące dziś ochrony, postawić na integrację, czy też skłaniać uchodźców do powrotu
– czytamy na portalu Euractiv.pl.
Warto przypomnieć, że w zeszłym roku państwa Unii Europejskiej zdecydowały o przedłużeniu ochrony tymczasowej do marca 2026 r.
Mechanizm ochrony czasowej uruchomiony decyzją wykonawczą Rady UE w marcu 2022 r. początkowo na rok został ponownie przedłużony na kolejny rok do 4 marca 2026 roku
– czytamy na stronie polskiego rządu.
Z kolei, jak podaje DoRzeczy.pl, czeski minister spraw wewnętrznych Vit Rakusan miał potwierdzić w rozmowie z dziennikarzami, że "jego kraj, wraz z Niemcami i Komisją Europejską, aktywnie uczestniczy w kształtowaniu rozwiązania kwestii ukraińskich uchodźców podczas prezydencji Polski w UE".
Szczegółowe warunki wciąż wymagają omówienia
– zaznaczył Vit Rakusan, cytowany przez DoRzeczy.pl.
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- "Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN
- Komunikat dla mieszkańców Poznania
- Poseł Siarka miał udar. Śmiechy w programie Sekielskiego: "PiS-owcy padają jak muchy"
- Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje 50 nowym sędziom
- Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest lider wyścigu o stację
- Niezwykły skarb w Lubuskiem. Fascynujące znalezisko
- Granica pod coraz większą presją. Komunikat Straży Granicznej
Nadchodzące decyzje UE
Jak podaje portal Euractiv.pl, niektóre kraje europejskie podejmują różne działania w kwestii ukraińskich imigrantów. Z kolei DoRzeczy.pl podaje, że kwestia przedłużenia ochrony tymczasowej może zostać poddana pod dyskusję podczas "kolejnego spotkania szefów ministrów spraw wewnętrznych, które odbędzie się w czerwcu tego roku".
Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec poinformowało, że opracowało już możliwe scenariusze działania, ale decyzja o tym, które z nich zostaną wdrożone, należy do przyszłego rządu. Resort podkreślił przy tym potrzebę spójnego, europejskiego podejścia
– podaje Euractiv.pl.
Ministerstwo spraw wewnętrznych Słowacji miało potwierdzić, że dalsze kroki wobec osób przemieszczonych po zakończeniu inwazji Rosji są "obecnie przedmiotem dyskusji na poziomie państw członkowskich, w tym Słowacji, jak również na poziomie unijnym".